Rusya'nın başkenti Moskova doğumlu olmasına karşı 2018’de Kazakistan vatandaşı olarak turnuvalarda Kazakistan’ı temsil etmeye başlayan 23 yaşındaki Grand Slam şampiyonu Elena Andreyevna Rybakina, kökeni nedeniyle tartışmaların ortasında kaldı.
Tunuslu rakibi Ons Jabeur'u üç set sonunda yenerek 2022 Wimbledon'da mutlu sona ulaşan Kazak raket, final maçı sonrasında basın mensuplarının sormuş olduğu 'köken' soruları karşısında düşüncelerini paylaştı.
Rybakina, Rus hükümetinin Grand Slam şampiyonluğunu politikleştirmeye çalışacak mı sorusuna şöyle yanıt verdi: "Ne olacağını bilmiyorum. Sürekli haberler çıkıyor ama ben bununla alakalı hiçbir şey yapamam. Uzun zamandır Kazakistan için oynuyorum. Kazakistan’ı rüyanın gerçeğe dönüştüğü anlar olan en büyük turnuvalarda, Olimpiyatlarda temsil ediyorum." dedi.
Tenis
Rafael Nadal'dan erken veda
18 SAAT ÖNCE
Rus tenis şefi Shamil Tarpischev, Rybakina’nın şampiyonluğunu Rusya adına bir zafer olarak değerlendirirken Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada "Bu çok güzel! Aferin Rybakina! Wimbledon turnuvasını biz kazandık." ifadelerini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ve işgali kınaması konusunda baskı yapılması sonrası Rybakina, anlayış gösterilmesini rica ederken, "Doğduğum yeri ben seçmedim. İnsanlar bana inandı. Kazakistan beni çok destekledi. Bugün de aynı şekilde çok fazla destek aldım. Bayraklarımızı gördüm. Bu yüzden bu sorulara nasıl cevap verebilirim bilmiyorum." şeklinde konuştu.
Rybakina’nın ailesi ise Moskova’da yaşıyor. Ülkede ne kadar zaman geçirdiğiyle ilgili turnuva boyunca ayrıntılı bilgi vermek konusunda isteksiz davranan Rybakina, Grand Slam şampiyonluğu sonrasında ailesinin olası tepkisi hakkında konuşurken gözyaşlarına hakim olamadı.
https://i.eurosport.com/2022/07/09/3407639.jpg
Büyük ihtimalle çok gurur duyacaklar...Benden tepki göstermemi istemiştiniz...Çok uzun bir süredir gözyaşlarımı tutuyorum.
Rybakina, ilk Grand Slam zaferini sakin bir şekilde, filede rutin bir el sıkışmasıyla kutlamış, rakibi Jabeur ise yeni şampiyona böyle önemli anlarda nasıl sevinmesiyle ilgili ders vereceğini belirterek takılmıştı.
"Ben her zaman çok sakinimdir. Belki derinlerde bir yerde yapabileceğime inandığım için böyleyimdir."
Rekor seviyede para ödülü dağıtılan Wimbledon'da şampiyon olarak 2.4 milyon doları cebine koyan Rybakina, "Kulağa inanılmaz geliyor" dediği asırlık tenis kulübü olan All England Club'ın bir üyesi olacağı için de çok heyecanlı olduğunu belirtti.
Tenis
Daniil Medvedev: ''Onun oynamasını istiyorum''
16/08/2022 - 10:44
Tenis
Serena Williams: "Veda etmekte çok kötüyüm"
11/08/2022 - 13:53