İki haftadır heyecanın eksik olmadığı Roland-Garros'ta artık sona yaklaşılıyor. Polonyalı raket Iga Swiatek, tek kadınlar finalinde karşılaştığı WTA altı numarası Sofia Kenin', 6-4 ve 6-1'lik setlerle geçerek şampiyonluğa ulaştı. Bir saat 24 dakika süren maçın ilk setine hızlı bir başlangıç yapan Swiatek, son Avutralya Açık şampiyonu rakibi karşısında sekiz dakikada oyunu 3-0'a getirdi. Rakibinin servisini kıran ve oyuna tutunmayı başaran Kenin, oyunlarda 3-3 beraberliği yakalasa da rakibinin hakim oyununa teslim olarak ilk seti 6-4 geride kapattı. İkinci sette ise oyun hakimiyeti tamamen Iga Swiatek'teydi. Sofia Kenin, ikinci setin başında bacağında duyduğu ağrı sebebiyle bir süre tedavi gördü. Ancak 31 dakika süren seti 6-1'e, maçı da 2-0'a getiren Polonyalı raket, ülkesine tarihinin ilk Roland Garros şampiyonluğu sevincini yaşattı.

Oyuna dair tüm istatistiklerde rakibinin önünde olan Iga Swiatek, maç boyu 25 winner üreterek bu alanda 10 winnerda kalan Sofia Kenin'e karşı büyük bir üstünlük yakaladı. Aynı zamanda rakibinden altı adet daha az basit hata yaparak oyuna ne denli odaklı olduğunu gösterdi. Bununla birlikte turnuvada hiç set kaybetmeden şampiyon olan Swiatek, 2007'de bunu gerçekleştiren Justin Henin'den sonra ilk kez bu başarıya imza atan raket oldu.

Tenis
2021 Avustralya Açık düzenlenemeyebilir
15/10/2020 - 10:06
https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1521x500:1523x498)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/10/10/2911580.jpg

Maçın hemen ardından duygularını paylaşan Swiatek, sözlerine mevcut şartlar altında Roland-Garros'u mümkün kılan ve turnuva boyunca kendisine destek olan herkese teşekkür ederek başladı."Zihinsel olarak istikrarlıydım ve bugün de önceki turlar gibi agresif oynamak istiyordum. Bugün gerçekten stresliydi ve benim için bir kademe daha zor oldu." diyerek maçı değerlendiren Fransa Açık şampiyonu, "Bugün ailemin de benimle olduğu için çok mutluyum." dedi.

Rakibinin maçta daha iyi oynayan taraf olduğunu belirten Sofia Kenin, "Kupayı kazanamadığım için hayal kırıklığına uğradım." diyerek maça dair duygularını ifade etti. Kendisinin ve Swiatek'in de içinde bulunduğu yeni jenerasyonun mücadeleciliğini vurgulayan Kenin, bu oyuncu grubunu "Harika bir jenerasyon." olarak nitelendirdi.

Iga Swiatek, Roland-Garros şampiyonluğu sonrası WTA sıralamasında 17. basamağa yükselecek.

Tenis
"Oyunumu oynamaya geri dönmem gerekiyor."
14/10/2020 - 22:27
Tenis
Gençler için ilk değil
14/10/2020 - 09:41