2022 tenis sezonunun açılışını Avustralya’da yaptık. Son şampiyon Novak Djokovic’in ülkeden sınır dışı edilmesinin ve aşı tartışmalarının gölgesinde başlayan 2022 Avustralya Açık’ı, Eurosport Türkiye spikerleriyle konuştuk.
Röportaj: Yiğitcan Genç
Avustralya Açık’a Novak Djokovic’in ülkeden sınır dışı edilmesi ve aşı zorunluluğu tartışmalarının gölgesinde başladı. Bu olayların korta yansımalarını nasıl gözlemlediniz?
Tenis
Naomi Osaka'dan öz eleştiri
10 SAAT ÖNCE
Nihan Cabbaroğlu: Djokovic’in bir turnuvada yer alıp almaması başlı başına çok etkili bir değişken. Onun denklemden çekilmesi, İlk rakibi Kecmanovic için çok büyük bir fırsat oldu, muhtemelen bunu evrenin gönderdiği bir işaret olarak algılamıştır. 4. Tura kadar yükseldi. Nadal’ın finale giden yolu da açılmış oldu bence. Biraz kort dışına çıkarsak, Avustralya Açık’ın haftalar öncesinden gündem olmasını sağladı. Avustralya’nın aşı karşıtlığına geçit vermeyen tavrı, diğer spor organizasyonlarını da bu konuda biraz daha sert kurallar koymaya teşvik etti.
Buğra Balaban: Her şeyden önce, spot ışıklarının sporcuların üzerine dönmesini geciktirdi. Avustralya Açık öncesi hazırlık anlamı taşıyan turnuvalar sezon arasını iyi geçirenlere, sürpriz adaylarına dair ipuçları barındırırdı. Böylece o iki hafta, tenis ocağının altını ufak ufak yakardı. Bu seneyse ana tabloya bir gün kala dahi herkes Djokovic’in dava sürecini konuşuyordu. Birkaç koç da son gün bu durumdan yakındı ve artık gerçek tenisten bahsetme zamanı minvalinde açıklamalar yaptı. Korta direkt bir yansıması olmadı belki ama ilk turlardaki her basın toplantısında konu temcit pilavı gibi sporcuların önüne sürüldü. Ek olarak, sürecin uzamasıyla ana tablonun üst kısmında ciddi bir gedik oluştu ve Kecmanovic’in dördüncü tura uzandığı bir fırsat rotası doğdu.
https://i.eurosport.com/2021/02/21/2999525.jpg
Mehmet Ali Yaman: Bence hem Djokovic, hem Tennis Australia, hem de Avustralya hükümeti keşke iş bu noktaya gelmeseydi diyordur şu an. Djokovic oynama şansı bulsa özellikle tribünlerle iletişim açısından neler olurdu, asıl onu merak ediyorum. Kort içinde ise dünya 1 numarasının yerini şanslı kaybedenin alması dışında pek bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum.
Enes Kanbur: Djokovic’in sınır dışı edilmesinin kort içinde pek bir yansıması olmadığını düşünüyorum. Eğer Sırp raket turnuvaya katılabilseydi, yansımaları o zaman görebilirdik. Seyircinin Djokovic’e karşı tepkili olacağı konuşuluyordu. Korta yalnızca, erkeklerde en büyük favorinin oynamaması nedeniyle, diğer favorilerin ağırlığının artması şeklinde bir yansıma oldu.
Yücel Tuğan: Novak Djokovic'in ihtirası yüzünden Avustralya Açık'ın heyecanını başta yaşayamadık. Tabii ki Avustralya hükümetinin yanlışları olsa da Djokovic'in kendi imajı pahasına yarattığı bu skandal tarihe geçti ve geçmeye de devam ediyor. Neyse ki maçlar başlayınca Avustralya Açık'ın değerini, yarattığı heyecanı tekrar hissetmeye başladık. Bu durumun kortta oyuncuları etkilediğini düşünmüyorum. Ancak herkes bu süreçten ve medyanın Djokovic'in aşı karşısındaki tutumuna dair sorulardan yılmış durumda. Bu mevzudan artık sıkıldıklarını defalarca söylediler. Bu sorular da en azından bu turnuva için durmuş durumda. İkinci haftaya girerken neyse ki Avustralya Açık'ın keyfine varıyoruz.
2022 Avustralya Açık’ta ilk haftayı geride bıraktık. Size göre ilk haftanın sürprizleri neler oldu?
Nihan Cabbaroğlu: İlk haftanın sürprizi Naomi Osaka’nın elenmesiydi. Bu turnuvada bir Osaka-Barty maçı izlemek hayalimdi, olmadı. Emma Raducanu – Danka Kovinic maçında, Raducanu, raket tutan sağ elinin içindeki ufak yara sebebiyle çok zorlandı, bir seti sadece forehand slice vurarak oynadı ve o seti kazandı. Raducanu’nun bu şekilde elenmesi de turnuvanın en şaşırtıcı maçlarından biriydi.
Buğran Balaban: Erkekler ana tablosunda Adrian Mannarino’nun Hubert Hurkacz ve Aslan Karatsev gibi iki seri başını geçip dördüncü tura çıkması, orada da Rafa Nadal’ı 81 dakikalık bir sete sürüklemesi aklıma ilk gelen sürpriz. Dördüncü tur maçlarını dahil edersek, Shapovalov’un Zverev’i üç sette geçişi etkileyiciydi. Kadınlardaysa, belki de son sezonu olduğunu söyleyen Alize Cornet’nin dördüncü tura yükselmesini seçeceğim.
Kort dışındaysa turnuva yönetiminin süreci bu kadar kötü yönetmesi ve birçok maçta maruz kaldığımız, tribünlerden kopan ‘Siyuuuu’ nidaları da benim için ilk haftanın tatsız sürprizleri oldu.
Mehmet Ali Yaman: Haftanın sürprizleri erkeklerde Norre'nin ilk, Hurkacz'ın da ikinci turda kaybetmesi. Kadınlarda ise Muguruza ve tabii ki Osaka'nın erken vedaları.
Enes Kanbur: Erkekler tarafında ilk üç turda pek sürpriz göremedik. Önemli seri başı raketler ve favoriler yollarına devam ediyorlar. Kadınlar tarafında son yıllarda o denli bir istikrarsızlık var ki, artık öne çıkan tüm isimlerin ikinci haftaya kalmasına şaşırır olduk açıkçası. Ancak yine de Angelique Kerber’in 36 yaşındaki Kaia Kanepi’ye ilk turda elenmesi, 2020 şampiyonu Sofia Kenin’in yine ilk turda vedası sürpriz sayılabilir. Öte yandan geçen sene sezonun ikinci yarısında sıra dışı bir yükseliş gösteren Anet Kontaveit’in ikinci turda elenmesini pek beklemiyordum.
Yücel Tuğan: Kadınlarda Garbine Muguruza'nın henüz ikinci turda elenmesi benim için sürprizdi. Buraya Dünya 3 numarasında ve iyi bir oyun oynayarak gelmişti. Naomi Osaka'nın formda Amanda Anisimova'ya elenmesini büyük bir sürpriz olarak göremiyorum. Bunun dışında kadınlarda erken elenmeler üç setlik maçlarda olabiliyor ve çok da şaşırtmıyor. Bununla beraber pek çok önemli favori zaten ikinci haftaya kaldı. Erkeklerdeyse en büyük sürpriz Diego Schwartzman'ın ikinci turda elenmesiydi. Onun dışında pozitif manada geleceğin yıldızı Carlos Alcaraz'ın oyununu izlemek büyük keyifti. Sebastian Korda da ilerleyişini gösterdi. Ancak Djokovic'in yokluğunda bir başka Sırp Miomir Kecmanovic kura avantajını da değerlendirip ikinci haftaya kalması da sürprizlerden sayılabilir.
Sakatlıkların etkisinden bir nebze de olsa çıkabilmiş, güçlü bir Rafael Nadal izledik. Sizce Nadal Avustralya Açık’ta ne kadar ilerleyebilir?
Nihan Cabbaroğlu: Nadal bu turnuvayı kazanabilir. Her zamanki gibi inanılmaz formda. Yarı finalde Djokovic engeli de kalkınca bence finale giden yolu apaçık. Yalnızca finalde Medvedev engeli ona sorun yaratabilir.
Buğra Balaban: Her şeyin başında, Fransa Açık’tan beri -Washington’daki denemesi dışında- turda göremediğimiz Nadal’ı yeniden sağlıklı görmek harika. Roger Federer örneğinde gördüğümüz gibi, sonsuza kadar bizimle olacak sandığımız figürler bir anda sakatlıklara boyun eğebiliyor. Bu turnuva özelindeyse… Neden olmasın? Hepimizin aklına aynısı geliyor bence: Malum üç titandan bahsediyorsak, bir yolunu bulabilirler. Zverev’in elenmesiyle yolu bir nebze açıldı kurada. Shapovalov iyi bir maç çıkardı ama daha çok da Zverev’in kötü gününü değerlendirdi. Nadal, o kadar çaresiz kalmayacaktır Kanadalıya karşı. Akabine Berrettini, Monfils gibi bir rotadan finale gidebilir ve her ne kadar favori Medvedev gibi görünse de final sahnesinde, tıpkı 2019 Amerika Açık Finali’nde olduğu gibi, bir çözüm bulabilir.
https://i.eurosport.com/2022/01/23/3295158.jpg
Mehmet Ali Yaman: Nadal'ın 2021'in son aylarını korta çıkmadan geçirmesi düşünülünce bu yıla girişi gerçekten muazzam. Başka oyuncu olsa sakatlık dönüşü slam şansı olmaz derdim ama 1 numaralı favori olmasa da Nadal hafife alınacak bir oyuncu değil.
Enes Kanbur: Nadal ilk üç turda gerçekten çok iyi gözüktü. Fiziksel olarak hiçbir sıkıntısı yok gibi gözüküyor. Ancak kura şansı pek yanında değil bu turnuvada. Üçüncü turda Karen Khacanov’u geçti, dördüncü turda görece daha düşük profilli bir rakiple, Adrian Mannarino oynayacak. Orada sıkıntı yaşamayacaktır ama çeyrek finalde güçlü bir Zverev’le oynayacak. Finaldeki en olası rakibi ise Daniil Medvedev. Nadal’a o maçlarda “favori değil” demek pek mümkün değil. Uzun lafın kısası Nadal’ın şampiyonluk şansının hiç de azımsanmaması gerektiğini düşünüyorum.
Yücel Tuğan: Rafael Nadal tüm maçlarda iyi gözüktü ama özellikle Karen Khachanov maçının dördüncü setinde nerelere çıkabileceğine dair bir performans gösterdi. Sakatlığı şu an onu etkilemiyor ancak ilerleyen turlar nasıl geçer kestirmek güç. Nadal'ın finale çıkacağını düşünüyorum. Dördüncü turda Adrien Mannarino çok iyi kuraydı. Djokovic'in yokluğunda yarı finalde Matteo Berrettini gelebilir. Yarı final için iyi kurayla finale çıkabilir. Finalde eğer karşısında Daniil Medvedev olursa işi zor olacaktır.
Djokovic’in olmadığı bir turnuvada, Medvedev ve Tsitsipas gibi isimlere de şampiyonluk nispeten daha kolay bir şampiyonluk şansı doğdu. Erkeklerde hangi isimleri iddialı görüyorsunuz?
Nihan Cabbaroğlu: Nadal’ı çok iddialı buluyorum. Bence final görecektir. Zverev elendi, Tsitsipas da gayet iyi görünüyor ama bence Medvedev veya Nadal seviyesinde değil. Finalin Nadal- Medvedev arasında oynanacağını düşünüyorum.
Buğra Balaban: En büyük favori Daniil Medvedev. Cressy dev bir sürpriz yapmazsa, çeyrek finale yıpranmadan gelecek. Djokovic’i yenip ilk slam şampiyonluğunu kazanmışken özgüveni hiç olmadığı kadar yüksek. Onu en özel kılan konu zekâsı bence. Laf dalaşını, konuşmayı bir yandan çok sevse de Kyrgios maçında bunun kendi avantajına olmayacağını bildiği için maçı mutlak bir sükunet içinde tamamlaması o zekâ parıltısının bir göstergesiydi. Nadal ve Medvedev dışında bir şampiyon görmek beni şaşırtır.
Mehmet Ali Yaman: Djokovic'in yokluğunda turnuva başında final için adaylarım Medvedev ve Zverev'di. Ama tablonun üst tarafında Berrettini ve tabi ki Nadal'a dikkat.
Enes Kanbur: Kuranın alt tarafındaki en büyük favori Daniil Medvedev. Nick Kyrgios maçında da gördük, her koşulda yüksek performansını görüyor. Kuranın üst tarafındaysa favorim Nadal. Zverev’den de Berrettini’den de daha keskin gözüktü. Olası bir Nadal-Medvedev finalinde ise bir tarafı bir adım dahi öne koyamıyorum. Zira Nadal çok dinç gözüküyor. Bu ikili diğerlerinin önüne koyuyorum.
Yücel Tuğan: Bir numaralı favori benim için Daniil Medvedev. Sadece Amerika Açık finalinde Djokovic'i yendiği için değil, kendi yaşıtlarına göre çok daha sağlam bir zihin yapısına ve çözülmesi zor bir oyuna sahip olduğu için.
Kadınlarda ise Naomi Osaka ve Emma Raducanu gibi iddialı isimlerin elenmesine tanık olduk. Sizce şampiyonluğa kim ulaşacak?
Nihan Cabbaroğlu: Ash Barty o kadar rahat ki… Hem kendi evinde, hem keyfi yerinde, hem de çok formda. Finale çıkacağını tahmin ediyorum, şampiyonluk şansı da çok yüksek.. Tablonun alt kısmından ise, Iga Swiatek gayet iyi ilerliyor. Tahmin yapmam gerekirse Barty- Swiatek finali diyorum.
Buğra Balaban: Osaka’nın, verdiği mental sağlık arasından bu kadar erken dönmesini beklemiyordum. Kendisini de şaşırtan bu kısa sürenin ardından kimse ne bekleyeceğini bilmiyordu Osaka’dan. İyi tenis oynayan, yeniden keyif almaya başlayan bir Osaka gördüm ben, umarım bu haletiruhiyesi kalıcı olur. Hangi noktada elense sürpriz olmayacaktı bu yüzden. Keza Raducanu da tıpkı Leylah Fernandez gibi tek bir turnuvayla bambaşka bir hayatın kapısını araladı. O yükü sırtlamak için zamana ihtiyacı var. Kusursuza yakın bir tenis oynayan Ash Barty böyle servis atmaya devam ederse açık ara favori. Barty dışında ilk turlardaki tenisleriyle Daphne Akhurst kupasına göz kırpan raketler Iga Swiatek ve Barbora Krejcikova.
Mehmet Ali Yaman: Kadınlarda zaten uzun zamandır hep tahmini zor turnuvalar izliyoruz, burada da durum pek farklı değil. Turnuva Avustralya dışında bir yerde oynansa Barty derdim, kendi ülkesindeki baskıyı bu sene göğüsleyebilirse Avustralya'nın hasretini dindirebilir. Aksi takdirde yeni bir şampiyon görebiliriz. Bunun için de adayım Sakkari.
Enes Kanbur: Ash Barty tabii ki en büyük aday. Şu ana kadar bu adaylığın altını kortta çok iyi doldurdu. Barty dediğim gibi bir adım önde. Sürpriz bir tercih yapmam zorunlu olsa, cevabım Danielle Collins olurdu.
Yücel Tuğan: Kadınlarda bunu söylemek her zaman zor tabii ki ama uzun süre sonra net bir favori var. Ash Barty çok rahat bir şekilde ikinci haftaya geldi ve bana kalırsa en büyük şampiyonluk adayı.
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46