2020 Avustralya Açık'tan sonra ilk kez Doha'da korta çıkan Federer, toprak sezonunda Cenevre Açık ve Roland-Garros'ta korta çıkacak.
Tennis Majors'a konuşan 39 yaşındaki spor efsanesi, pandemi nedeniyle uygulanan sıralama sisteminin kendisine yardımcı olduğunu dile getirdi. Zira pandemiden önceki iki yılın da puanlamaya dahil edildiği sistemde 2020 ve 2021 senelerinde şimdiye dek iki turnuvada oynamış olan Roger Federer, sıralamda sekizinci basamakta yer alıyor.
"Bana yardımı dokunan tek şey sıralama olabilir."
Tenis
Tarih kitaplarında bir çentik daha
DÜN - 02:11
"Oynamadığım için 800. olmalıydım. Hala ilk sekiz içerisindeyim. Tamamdır, bu seri başı olmak için iyi. Ama bu benim için hiçbir şeyi değiştirmiyor. Eğer dizim yüzde yüz değilse, eğer fiziksel olarak yüzde yüz değilsem yeteri kadar iyi olamayacağımı biliyorum."
"Ancak eğer yüzde yüz olduğumu biliyorsam, 800.den çok daha iyiyim. Bakalım önümüzdeki iki ay neler olacak. Bu hafta Cenevre'de [koronavirüs şartlarının] daha da rahatlamaya başlamasını görmek mutlu ediyor."
https://i.eurosport.com/2021/04/18/3116952.jpg
Federer, bu yaz Tokyo'da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nda mücadele etmeyi umuyor. Ancak Japonya'da bu konuya dair oluşan endişe ve rahatsızlığın da farkında olduğunu ifade ediyor.
"Şimdilik onlar hakkında nadiren bir şeyler duyuyoruz. Tokyo'da bir sürü insanın oyunlara karşı olduğunu duydum."
"Japonya nüfusunun yüzde ikisi aşılanmış gözüküyor. Ben iki düşünce arasındayım. İsviçre için oynamaktan ve madalya kazanmaktan dolayı çok mutlu olurum. Ancak şartlar nedeniyle bu gerçekleşmeyecek olursa bunu anlayacak ilk insan olurum."
"Sporcuların bir karara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Şu anda gerçekleşeceğini hissediyoruz. Ancak bu kesinleşmiş değil. Ve bir sporcu olarak eğer insanlar karşı çıkarsa gitmemek daha iyi olabilir. Bilmiyorum."
39 yaşındak raket, emekliliğe dair bir düşüncesi olmadığını da itiraf etti.
Tennis hala bana tutku ve zevk veriyor."
"Tenis beni özledi. Turnuva direktörleri, izleyiciler, medya; onlar benim ikinci ailem. Bunu bırakmak zor olurdu."
"Dizim ve ailem bunu gösterecek. Geri dönme fikrini, ne seviyede olduğumu, stresi ve diğer her şeyi nasıl kontrol edeceğimi göreceğim. Şimdilik bir planım yok."
Tenis
Roger Federer, Fransa Açık'tan çekildi
06/06/2021 - 15:50
Tenis
“J’adore le tennis”
06/06/2021 - 08:06