Roland-Garros ve toprak kort denince akla ilk gelen isim şüphesiz Rafael Nadal. Profesyonel kariyeri boyunca onun başardıklarına ve başaracaklarına tanıklık etmek tenisi seven her insanda çok özel bir yer tutuyor. Bu Roland-Garros öncesi de Eurosport Fransa ekibi Rafael Nadal'a uzun yıllar koçluk yapmış ve onu çok yakından tanıyan bir isimle, amcası Toni Nadal ile konuştu. Toni Nadal'ın anlatımıyla "Toprağın Kralı".

Yeğeni ile en özel anıları

Tenis
Savaşçı vs. Robot
11/10/2020 - 10:24

"En özel an hangisiydi sorusuna şöyle cevap verebilirim. Çok şanslıyım ki onunla birlikte bir sürü özel an yaşadım. Gerçekten özel ilk an ise Rafael'in Monte Carlo'da aldığı ilk zaferdi. Diğeri ile kazandığı ilk Roland-Garros, çünkü o her zaman ilk olarak kalacak. Ve tabii ki ilk Wimbledon. Üç özel an. Ama bana göre Manacor'da Rafael'e küçük yaşta forehand ve backhand vuruşları öğrettiğim zamanlar en özeliydi. Aklıma gelen diğer bir unutulmaz anı ise Rafa'nın Tarbes'teki şampiyonluğuydu. Orada kazandığında onun akıl almaz şeyleri başarabileceğini ve harika bir oyuncu olabieceğini hisettim."

Monako'da Federer'e karşı

"Her zaman çok konuşan bir insan oldum. Rafa'nıın gözlerine baktığımda onun gergin olup olmadığını veya neye ihtiyacı olduğunu çok iyi anlıyordum."

"Monte Carlo'daki ilk final maçına çıkmadan önce bana sordu 'Toni, bugünkü maç için ne düşünüyorsun?' 'Bugün zor olacak. Federer'in forehand vuruşları senden daha iyi. Backhand'i ve voleleri de senden daha iyi. Aynı zamanda senden daha iyi servis kullanıyor."

"Sonra Rafael bana döndü ve 'Dur bakalım. Bana maç öncesi motivasyon sağlamaya çalışıyorsun.'dedi. Ben de 'Eğer istersen sana doğru olmayan bir şey söyleyebilirim. Fakat o şeyi zaten Federer bir-bir buçuk saat sonra söyleyecek. Şu anda yalnıza maçta ne yapacağımızı düşünmeye başlamamız gerekiyor.' Ona, bu düşünce şeklinin maçı daha kolay bir hale sokacağını söyledim. Her sayıyı maç sayısı gibi ve hayatını ortaya koyarak oynadı."

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(943x509:945x507)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/07/23/2854403.jpg

New York'ta Djokovic'e karşı

"2013'te Djokovic'e karşı oynadığı Amerika Açık finalinde Rafael ilk seti kazandı. Devamında ikinciyi kaybetti. Djokovic bir anda çok iyi oynamaya başladı. Üçüncü sette Rafael'in servisini kırdı. Gerçekten çok zordu. Ben kenardayken Rafael bana geldi ve 'Toni ne yapmam gerekiyor?' dedi.'Sana gelen her sert topu kortun ortasına doğru göndermelisin. Djokovic'in önüne çok fazla çıkma çünkü eğer açık verirsen uzun vuruşlar yapabilir. Merkeze doğru sert vuruşlar yapmaya devam et."

" Rafael, 'İyi,iyi,iyi...' diye sayıkladı. Yanımda oturan Carlos Costa'ya döndüm ve dedim ki aslında yapmamız gereken tek şey oyunun değişmesi için kiliseye gidip dua etmek. Ama tabi oyun değişebilir. Bana göre Djokovic'e karşı oynamak Federer'e kıyasla daha zor.Zira Federer'e karşı bir planımız var. Rafael, backhand ile sert ve yüksek vuruşlar yaptığı sürece Federer'e karşı kazanmak için ciddi bir şansımız oluyor. Ama Novak'a karşı her zaman daha sıkıcı. Onun tam olarak ne yapacağını kestiremiyorsunuz. Oynamalı ve mükemmel olmalısınız."

Tenis
Dropshotların Turnuvası Roland Garros
03/10/2020 - 15:05
Tenis
Roland Garros'ta Dün Ne Oldu #6
03/10/2020 - 08:33