Avustralya Açık çeyrek final eşleşmesinde Tsitsipas, Nadal karşısında tarihi bir geri dönüşe imza atmayı başardı. İlk iki seti 3-6 ve 2-6 kaybeden 22 yaşındaki tenisçi, sonrasında 7-6, 6-4 ve 7-5 kazandığı üç setle unutulmaz bir geri dönüş yaparak rakibini mağlup etti.
Avustralya Açık’ta tek şampiyonluğu bulunan Rafael Nadal’ı, 2005’te Roger Federer ve 2015’te de Fabio Fognini’nin ardından 0-2’den geri dönerek mağlup eden üçüncü isim Stefanos Tsitsipas oldu.
Maç sonrasında yaptığı açıklamada mutluluğunu gizlemeyen Tsitsipas: “Kortta neler olduğunu tarif etmek çok zor. İkinci seti kaybettikten sonra derin bir çukurdaymışım gibi hissettim. Üçüncü seti kazanmak bana umut verdi ve maçın kalanı için beklentimin artmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.
Tenis
Nadal ve Osaka Laureus'ta onurlandırıldı
18 DAKIKA ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/02/17/2996831.jpg
“Tutarlılığımı gösterdiğim için çok mutlu oldum ve sakinliğimi korudum. Bu bileşenler maçı kazanmama yardımcı oldu. Çok zor bir maçtı. Mücadele ediyordum ve çok acı çekiyordum. Maçta fazlasıyla olgunluk gösterdim ve böyle savaşıp, pes etmediğim için gururluyum. Bunu sadece kendim için değil aynı zamanda ülkem için de yapıyorum. Korttaki her maçı spor aşkıyla oynuyorum.”
“Nadal; asla pes etmeyen, size şans tanımayan ve hiçbir şeyi tesadüfen yapmayan bir oyuncu. Maçın en zor oyunuydu. Arada, yerime oturduğumda kendime ‘Bu hayatının en zor oyunu olacak’ diye fısıldadım ve öyle de oldu.”
Maç sonrası oldukça yorgun gözüken ve yarı finale hazırlanmak için buz banyosuna ihtiyacı olduğunu itiraf eden Yunan tenisçi, kelimeleri seçmekte zorlandı.
“Az önce kortta olanları tarif edecek hiçbir kelimem yok. Performansım benim yerime konuşuyor. Böyle bir seviyede mücadele edebilmek ve kortta her şeyimi verebilmek inanılmaz bir duygu. Dürüst olmam gerekirse maça gergin başladım. Üçüncü setten sonra ne olduğunu bilmiyorum. Küçük bir kuş gibiyim, her şey yolunda gidiyordu. Maçın sonundaki duygular tarif edilemez, başka bir şeydi.”
https://i.eurosport.com/2021/02/17/2996845.jpg
Maç esnasında duygularını kontrol edebildiği için mutlu olduğunu belirten Tsitsipas, en çok buna odaklandığını belirtti.
“Bazı maçlarımda bunu başaramadığım için sinirlerime hakim olmak benim için önemli. Ayrıca bu galibiyetteki büyük payı, tutarlı olmama ve zorlu anlarda sakin kalmama verirdim. Her şeyi içimde yaşamaya çalışıyordum. Korttaki ruh halim, gerçekten mutlu olduğum bir durum.”
Yarı finalde Medvedev ile karşılaşacak olan Tsitsipas, rakibiyle daha önce oynadığı altı maçın yalnızca birini kazanabildi. O eşleşmeyle ilgili de yorumda bulunan oyuncu: "Gerçekten iyi oynayan bir rakip ve seri galibiyetler aldı. Açıkçası çok iyi durumda ve herkes de onun iyi oynadığını biliyor. Şimdi dinlenmem gerekiyor çünkü Medvedev’in maçta bana zor anlar yaşatacağını biliyorum. Avustralya’da oynayacağım her maç bir lütuf.” diyerek sözlerini noktaladı.
Tenis
Osaka'dan Erken Veda
02/05/2021 - 12:48
Tenis
Roger Federer, henüz tamamen hazır değil
28/04/2021 - 17:57