Tagesanzeiger'den Mathieu Aeschmann'ın sorularını yanıtlayan tenis efsanesi Roger Federer; rehabilitasyon süreci, kortlara geri dönüşü ve emekliliğe dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Wimbledon'da oynama şansı yakalarsa çok şaşıracağını dile getiren Roger Federer, sezonun ilk yarısında kortlara dönme şansının sıfıra yakın olduğunu söyledi: "Avustralya bir seçenek bile değil. Ama bu benim için sürpriz değil. Operasyondan önce bu kadar uzun bir aranın gerekeceğini biliyorduk."
"Genel bir açıklamadan önce ilk kontrole kadar beklemek istedim ve bu kontrol çok motive ediciydi. Bütün kalbimi ve ruhumu ortaya koyduğum uzun bir rehabilitasyon sürecine başladım. Ancak süreç 2016 gibi değil. Sabırlı olmalıyım."
Tenis
Federer Gerçeklerle Yüzleşmek Zorunda Kalacak
26/11/2021 - 21:13
2016'da Avustralya Açık sonrası menisküs ameliyatı olan Federer, aynı yıl toprak sezonunda kortlara dönmeyi başarmıştı. Ancak 2020 Avustalya Açık sonrası dizinden bir operasyon daha geçiren 40 yaşındaki raket, Mart 2021'e kadar profesyonel tenis maçı oynamadı.
"Çim kort sezonu sonrası yapılan tetkikler sağ iç menisküsümün sakat olduğunu ortaya çıkardı. Dikilmesi gerekiyordu ki bu durum belirli bir süre hareketsizlik gerektiriyordu. Doktorlar bu durumu kıkırdağımı da tedavi etmek için kullandı."
https://i.eurosport.com/2021/11/13/3253499.jpg
"Doktorlar, ocak ayında yavaş yavaş koşabileceğimi ve günden günde korta geri dönebileceğimi söyledi. Bilmiyorlar ama çocuklarımla tenis oynamaya başladım bile. Mart veya Nisan ayında yeniden tenis gibi antrenman yapabileceğim."
Bu operasyonu yaptırdım çünkü gelecekte çocuklarımla kayak yapabilmek ve tenis veya futbol oynayabilmek istiyorum.
"İlk motivasyonum normal hayatım için forma girebilmek. Ama rehabilitasyon sürecine zirvede yer alan bir sporcunun zihniyeti ve bedeniyle yaklaşmak istedim."
2021 sezonunda Roland Garros ve Wimbledon'da korta çıkan Roger Federer, Paris'te ilk üç turu kayıpsız geçmesinin ardından son 16'da çekilme kararı almıştı. Wimbledon'da yeniden seyircilerle buluşan İsviçreli raket, çeyrek finalde Hubert Hurkacz'a mağlup olarak elendi.
"Sporla alakalı hırslarım için profesyonel bir tenisçi olarak neler başarabileceğimi yeniden görmek isterim. Savaşıyorum ve hala çok motiveyim. Takımımın ve ailemin desteğini hissediyorum. Hepimiz kendi dilimde ve kort üzerinde veda etmemi diliyoruz. Sonun yakın olduğunu bilsem bile yeniden büyük maçlar oynamayı denemek istiyorum. Bu kolay olmayacak ama deneyeceğim."
https://i.eurosport.com/2021/11/08/3250957.jpg
20 seneden daha uzun bir süredir profesyonel tenis hayatına devam eden Federer, emeklilik konusunda da samimi sözler kullandı.
"Her sporcunun kendi başına karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Emekli olmak için doğru zaman yok. Her sporcuya uyan kişisel bir zaman var. Bu çok kişisel bir karar."
"İnsanlar benim nasıl bir resmimi hatırlayacak? Geçtiğimiz temmuz Wimbledon'daki son setimi mi? Yoksa Grand Slam şampiyonluklarım ve onların beni izlemesine sebep olan duyguyu mu?"
"Ama seyircilerin duygularını anlayabiliyorum. Benim için 'Çok şey verdim, çok şey elde ettim. Burada duralım.' demek kolay olurdu. Ancak benim geri dönmek için bu kadar yatırım yapmam da size bir şekilde teşekkür etme biçimim. Taraftarlarım geçtiğimiz yılki çim sezonundan daha iyi bir resmi hak ediyor."
https://i.eurosport.com/2021/02/09/2989021.jpg
Bir Grand Slam finalinde daha oynayamazsam dünyam yıkılmayacak. Ama en büyük hayalim bir kez daha geri dönmek.
"Ve işin doğrusu buna da inanıyorm. Bu tip mucizelere inanıyorum. Onları çoktan tecrübe ettim."
Tenis
“Ocak Ayına Kadar Oyuncuların %95'inin Aşılanmasını Bekliyoruz”
25/11/2021 - 21:02
Tenis
Novak Djokovic Çıkmazı Sürüyor
23/11/2021 - 04:21