Birleşik Krallık Hükümeti’nden aldığı tavsiye sonrası Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rus ve Belaruslu oyuncuların turnuvaya katılmasını engelleyen Wimbledon’a bir eleştiri de Novak Djokovic’ten geldi.
Geçtiğimiz hafta ATP ve WTA, Wimbledon için verilen bu karar sonrası turnuva için sporculara sıralama puanı verilmeyeceğini ve 2021’e ait puanların da korunmayacağını açıkladı. Buna göre Novak Djokovic, geçtiğimiz yılın şampiyonu olarak Wimbledon’da kazandığı 2000 puanı koruyamayacak.
Roland Garros’taki ilk maçı sonrası konuşan Nole, kişisel olarak kendisine zararı olsa da Wimbledon’ın yasak kararının çok yanlış olduğunu söyledi.
Roland-Garros
"Normal bir insan için mucize olurdu"
09/06/2022 - 12:56
Kişisel seviyede bu yıl oynayamadığım için Avustralya ve Wimbledon’da kazandığım 4000 puanı kaybedeceğim. Bütün bunlardan kötü etkilendim.”
“Ama yönetimle, konsey üyeleriyle ve ATP Başkanı’yla birkaç gündür konuşuyorum. Hep birlikte oyuncuların bir araya gelerek Wimbledon’ın bir yanlış yaptığını gösterebilmek güzel. Daha sonra bunun sonuçları olacağını da ifade etmek gerekiyor.”
Djokovic, Wimbledon için verilen karara saygu duysa da oyuncularla beraber hareket edeceğinin altını çizdi.
Ama bilmiyorum. Birkaç gün önce mesela İngiliz Hükümeti’nden verilen tavsiyelerde bu kararın tek seçenek olmadığını öğrendim. Bu konuyu ATP’den veya oyunculardan herhangi biriyle tartışmadılar.”
Kararın “çok farklı ve garip” olduğunu söyleyen dünya bir numarası Wimbledon’ın iletişim hatası yaptığını düşünüyor.
Bu inanılmaz hassas bir konu ve verdiğin her karar ne yazık ki çok fazla çatışma yaratacak. Birleşme yerine ayrışma yaratacak.”
“Bir Grand Slam her zaman Grand Slam’dir.” diyen Novak Djokovic, şampiyonluğunu korumak için korta çıkacağını açıkladı.
“Ama yine de standart bir kriter olması lazım, biraz saygı, karşılıklı saygı olması lazım.”
Tenis
Wilander'in favorisi Nadal
07/06/2022 - 12:58
Roland-Garros
Novak Djokovic - Rafael Nadal - Roland-Garros 2022 Yarı Final Özeti
01/06/2022 - 19:16