Kadınlar Tenis Birliği Çin'i Shuai Peng’in eski bir Çin başbakan yardımcısına yönelik cinsel saldırı iddialarını soruşturmaya çağırdı ve aynı zamanda oyuncuya yönelik sansürün sona ermesini talep etti.
Çin'in en büyük spor yıldızlarından biri olan Peng, 2 Kasım'da Weibo sosyal medya hesabında, bir zamanlar Çin'in en üst karar alma organı olan Politbüro Daimi Komitesi üyesi olan Zhang Gaoli'nin kendisini cinsel ilişkiye zorlandığını iddia etti.
35 yaşındaki Peng, yayınlandıktan yaklaşık yarım saat sonra silinen gönderide, iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt sağlayamadığını söyledi.
Tenis
Federer Gerçeklerle Yüzleşmek Zorunda Kalacak
26/11/2021 - 21:13
https://i.eurosport.com/2018/08/09/2393190.jpg
ABD merkezli WTA, yaptığı açıklamada eski Çin liderine karşı "cinsel saldırı iddialarına yönelik tam, adil ve şeffaf bir soruşturma" istediğini söyledi.
WTA başkanı ve CEO'su Steve Simon, "Çin'de bir WTA oyuncusu Peng Shuai ile ilgili son olaylar derin endişe verici" dedi.
"Shuai Peng ve tüm kadınlar sansürlenmeyi değil, duyulmayı hak ediyor."
Çin Devlet Konseyi Bilgi Bürosu ve Çin Tenis Birliği, WTA'nın açıklamasına ilişkin yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.
WTA başkanı Simon, New York Times'a kimsenin Peng ile doğrudan konuşmadığını, ancak Çin Tenis Birliği'nden Peng'in güvende olduğuna ve "herhangi bir tehdit altında olmadığına" dair güvence aldığını söyledi.
Tenis
“Ocak Ayına Kadar Oyuncuların %95'inin Aşılanmasını Bekliyoruz”
25/11/2021 - 21:02
Tenis
Novak Djokovic Çıkmazı Sürüyor
23/11/2021 - 04:21