Victoria Azarenka, Avustralya Açık öncesi bulunduğu karantinada Eurosport UK tarafıdan sporcuların yaşadığı zorlukları ve bunların üstesinden gelme hikayelerini anlattıkları Players Voice köşesi için bu yazıyı kaleme aldı. 31 yaşındaki raket, Avustralya'ya yolculuk yaptığı uçakta pozitif koronavirüs testi sonucuna rastlanan ve bu sebeple diğer sporculara göre daha katı karantina kurallaryla karşı karşıya kalan 72 sporcudan bir tanesi.
Karantina eğlenceli bir deneyim olmadı. Yeniden tekrarlamak isteyeceğim bir şey olduğunu gerçekten söyleyemem. Ancak bu yaşandı, uğraştığımız mücadele ve yaşadığımız deneyimin bir parçası.
Geçtiğimiz hafta tenis dünyasına seslenen bir mektup yazdığımda, içinde bulunduğumuz durumda duygularımı paylaşmanın ve diğer oyuncuların da düşüncelerini paylaşmamın önemli olduğunu hissettim. İşlerin biraz kontrolden çıktığını düşündüm ve bu durumun çoğu kimseler için gerçekten duygusal olduğunu biliyorum. Bu yüzden benim için temasımın olmadığı insanlarla seslenmenin tek yolu buydu.
Tenis
"Devam etmekte zorlandım"
17 SAAT ÖNCE
Karantina, bana yaratıcılık kattı ve bunun yarattığı avantajı kullanıyorum. Yaratmak veya parçası olmak istediğim projelere fikirler veriyorum. Mesela WTA ile beraber çıkardığım yeni podcast serisi "Think About It" gibi. Beni, insanlar hakkında öğrenmek kadar başka hiçbir şey bu kadar heyecanlandırmadığı için bu konuya yönelmek ve insanlar hakkında daha çok şey öğrenmek istedim. Nereye gittiğimi kimsenin bilmediği ve kimseyi tanımadığım bazı yerlere gider ve insanlarla tanışmaya ve onlar hakkında öğrenmeye çalışırdım. Bu programı da bu sebeple yapıyorum.
Herkesin bazı zorlukları ve sıkıntıları aşmak zorunda olduğu hikayeleri vardır ve bence bu insanları çok özel bir şekilde birbirine bağlıyor. Bazen sporun içerisinde bunun çok saklandığını düşünüyorum. Medyayla birlikte insanların kendisi olmasının zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü her zaman yargılanıyorsunuz ve bunun gerçekten nasıl olduğunu gösterecek kadar diyalog yok.
https://i.eurosport.com/2021/01/28/2980425.jpg
Mesela, "Bazen oraya çıkmaktan ve oynamaktan korkuyorum." demek için çekinebilirsiniz, güçsüzlüğünüzü açığa vurma korkusundan. Ama bu sizin rakiplerinizin de korkmadığı anlamına gelmez. Onlar da yalnızca bunu itiraf etmeyebilir. Bunu ifade etmekte bir gücün gizli olduğunu düşünüyorum, zayıflıklarını gösterebilmekte belirli bir güç var. Herkesin ilham olabileceğine inanıyorum ve bu benim yapmaktan en çok keyif aldığım şey.
2020 senesine baktığımda, pandemi bana mola vermek ve yeniden değerlendirmek için olanak tanıdı. Cincinnati'de kazanmadan önce, hiç kimsenin benim hakkımda yazdıkları yazılar gibi bir şeyler yazacaklarını tahmin ettiklerini sanmıyorum. Bütun bu süreç benim için kişisel gelişimle alakalıydı.
Covid'in sizi aynada kendinize baktırması ve herkes için bir sürü şey değiştiği için nereye gittiğinizi görmenizi sağlaması kaçınılmazdı. Dünyadaki bu duruma uyum sağlamalıydık. Ben de bu fırsatı keşke daha önce yapsaydım dediğim şeyler için kullandım. Fakat o zamana kadar hiçbir zaman doğru olmamıştı. Bence hayatınızda ayağa kalktığınız ya da olumsuzluk, ikincil düşünceler ve çekincelerden oluşan o sarmala girdiğiniz belirli bir periyoda ulaşmalısınız. Hepimiz bunu yapıyoruz, çok doğal bir süreç bu ve yalnızca sebat etmekle alakalı.
Benim için 2020 çok zor ve korkutucu bir başlangıca sahipti. Öyle büyülü bir kelime veya bir anda başladığım ve her şeyi değiştiren bir kitap ya da herhangi başka bir şey yok. Etrafımda hareket eden küçük çaplı onca şey, bana nelerin olduğunu fark ettirdi.
https://i.eurosport.com/2021/01/28/2980349.jpg
Etrafımdaki insanların şaşırmaya başladığını fark ettiğimi düşünüyorum. Amerika Açık'taki protokoller gereği neredeyse iki buçuk ay takımım yanımda yoktu ve ne olduysa o zaman oldu. Tek başımaydım ve mücadele etmek için karşıma gelen fırsatı kullandım. Kimse bana yardım etmeyecek veya beni kurtaramayacaktı. Sonra insanları yeniden gördüğümde "Bu çok büyük bir değişim" demişlerdi. Yaptığım şeyin gerçek anlamda çok büyük bir fark yarattığını o zaman gördüm.
Kişisel gelişimin çok ilginç bir parçası da bunu görebilmek. Kendinizi aynı dögünün içinde tutarak bazı şeyleri daha iyi yapmaya ihtiyacını olduğunu düşünmek ya da yolunda gitmeyen şeyleri görmek kolay. Bu yüzden anlamam biraz zaman aldı. Duygularınızın sizi bambaşka bir gerçekliğe sürükleyebileceğini anlamak çok garipti.
Avustralya Açık'a baktığımda, karantina olsun ya da olmasın, heyecanım bir seviye dahi azalmadı. Bence çok heyecan verici bir ay olacak. Taraftarlar burada olacak ve Avustralya'daki kalablığın spora gösterdiği saygıyı çok seviyorum, bu sebeple çok eğlenceli olacak. Yine de pandemi hala devam ettiği için uygulanan önlemler sebebiyle biraz daha farklı olacağını biliyorum. Ancak buradan çıkmak ve bir an için farklı olarak Covid olmayan bir alana girmek, dünya ile daha serbest bir şekilde iletişim kurmak çok heyecan verici. Böyle bir şey yaşamayalı çok uzun zaman oldu ve normal olanın ne olduğuna dair artık tamamen emin olamıyorum. Bence şu anda hepimiz daha farklı bir dünyaya alıştık.
https://i.eurosport.com/2020/09/06/2880810.jpg
Avustralya'dan sonra deneyimlemek istediğim en unutulmaz şeylerden birisi Olimpiyat Oyunları'nda oğlumla birlikte olmak. Bu onunla paylaşacağım çok özel bir şey olur çünkü yaşananlardan daha fazla anladığı bir yaşta ve bunun yaşanmasını heyecanla bekliyorum.
Şu anda beni televizyonda tenis oynarken gördüğünde verdiği tepkiler çok ilginç. Benim dünyaca bilinen varlığımdan henüz habersiz, yalnızca tenis oynadığımı biliyor.
İşimle alakalı yaşadığım en tatlı anlardan biri de oğlumun tenis derslerinde "Annem gibi olmak istiyorum, annem gibi oynamak istiyorum." demesiydi. Bu benim için çok mutluluk vericiydi.
Yazı: Victoria Azarenka
Çeviri: Kağan Erdoğan
Tenis
Nadal ve Osaka Laureus'ta onurlandırıldı
DÜN - 07:10
Tenis
Osaka'dan Erken Veda
02/05/2021 - 12:48