Alman raket Alexander Zverev, Amerika Açık'ta yarı final bileti için Arthur Ashe Stadı'nda oynadığı maçta Lloyd Harris'i mağlup ederek 16. kez üst üste korttan galip ayrıldı. Tokyo Olimpiyatları dahil olmak üzere sert kortta gösterdiği hakim performansı sürdüren 24 yaşındaki raket, Güney Afrikalı rakibi karşısında 43 puan vuruşuna imza atarken rakibinin servisini dört kez kırmayı başardı.
İki raketin de etkili servis oyunlarıyla dikkat çektiği Amerika Açık'ta ilk sete üstün başlayan taraf Harris olsa da seti tiebreak sonucunda Zverev kazandı. Alman raket ikinci ve üçüncü setlerde genel olaral rakibine daha net bir üstünlük kurdu. Öte yandan Harris'in 16'sı forehand vuruşları olmak üzere yaptığı 26 basit hata maçta kalmasını engelledi. Alexander Zverev, 2021 Amerika Açık'ta oynadığı 73 servis oyununda sadece dört kez rakiplerine servis kırma şansı verdi.
https://i.eurosport.com/2021/09/08/3215627.jpg
Tenis
"Benim ruhuma dokundunuz. Daha önce böyle hissetmemiştim."
13/09/2021 - 10:16
Maç sonu yaptığı açıklamada rakibinin ilk setteki servis performansını öven Zverev, üçüncü sette kaybetmemekten dolayı duyduğu mutluluğu paylaştı.
"O harika servis atıyordu, özellikle ilk sette. Onun servislerinde pek şansım olmadı ancak bir şekilde ilk seti kazanmayı başardım. Bu beni rahatlattı ve çok daha iyi oynamaya başladım. Üçüncü sette o havaya girmeye başladı, inanılmaz tenis oynamaya başladı. Evet, üçüncü seti atlattığım için mutluyum."

Yarı final için zorlu rakipler

Alexander Zverev, yarı finalde Matteo Berrettini veya Novak Djokovic'le karşı karşıya gelecek.
Umarım o maç sekiz saat 30 dakika sürer."
Olimpiyat Oyunları yarı finalinde Novak Djokovic'i mağlup ederek rakibinin Altın Slam hayallerine gölge düşüren Zverev, sert korttaki maçlarda 2-5 olmak üzere tenis efsanesi rakibine karşı 3-6'lık bir rekora sahip. Öte yandan Grand Slam'lerde 25 maçtır kaybetmeyen Novak Djokovic, Amerika Açık'ta kalan üç maçını kazanarak şampiyon olması halinde 21. Grand Slam zaferini yaşayacak ve Takvim Slam'i tamamlayacak.
https://i.eurosport.com/2021/07/30/3187736.jpg
Öte yandan Matteo Berrettini'yi karşılaştıkları dört maçın üçünde mağlup eden Zverev, son maçları Madrid Açık finalinde de İtalyan rakibini geçerek şampiyonluğa uzanmıştı.
Alexander Zverev, Amerika Açık'tan zaferle ayrılması halinde 2012'de Andy Murray'den sonra ilk kez hem olimpiyatlarda hem de Flushing Meadows'ta şampiyon olan raket olma unvanını taşıyacak.
Tenis
İlkler ve enler dolu bir Amerika Açık şampiyonluğu
12/09/2021 - 14:58
Tenis
Bir final daha
11/09/2021 - 07:36