Voleybol

İki adımlık yol

Share this with
Copy
Share this article

Türkiye Voleybol Milli Takımı, 2019 Eurovolley

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
07/09/2019 at 11:07

Türkiye, ev sahipliği yaptığı 2019 Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda adını yarı finale yazdırdı. Millilerimizle birlikte Polonya, Sırbistan ve İtalya’nın yer aldığı son dörtte görünüm ne?

2019 CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda artık yarı finaller geldi çattı! Millilerimiz 2003’te finalde boyun eğdiği Polonya ile eşleşirken, diğer yarı finalde ise son şampiyon Sırbistan, geçen sene Dünya Şampiyonası finalinde mağlup ettiği İtalya ile kozlarını paylaşacak.

Grup aşamasından bu yana başkentte olan Türkiye ve Sırbistan, diğer iki yarı finalist İtalya ve Polonya’ya göre hiç seyahat etmemiş olmanın avantajını taşıyor. Polonya yarı finale gelene kadar Lodz’da kendi seyircisi önünde mücadele ederken, en fazla mesafe kat eden ülke İtalya oldu. 2007 ve 2009 şampiyonu “Maviler”, Polonya’da oynadığı grup maçlarının ardından son 16 turu için Slovakya’ya geçti. Çeyrek final için yeniden Polonya’ya dönen İtalyanlar, nihayet yarı final için Ankara’ya ulaştı.

Voleybol

Avrupa Voleybol Konfederasyonu tüm organizasyonlarını durdurdu

17/03/2020 AT 14:21

Türkiye – Polonya

2003’te Ankara’da final için kozlarını paylaşan bu iki ülke, 16 yıl sonra bu defa yarı finalde eşleşti. Hollanda maçında ev sahibi avantajını arkasına alan ve o rüzgarla Avrupa’nın en iyi takımlarından birini deviren Filenin Sultanları, aynı performansı bu maça taşımaya çalışacak.

Millilerimizin son 16’daki 3-2’lik Hırvatistan galibiyeti ile çeyrek finaldeki 3-0’lık Hollanda zaferi, birbirinden oldukça ayrışan karşılaşmalar. Hırvatistan gibi orta profilli bir takım karşısında elenmenin eşiğinden dönen Türkiye nasıl oldu da son iki turnuvanın finalistine set vermedi?

Öncelikle seyirci... Ankara Spor Salonu’nu tamamen dolduran 12 bin izleyici Hollandalıları turnuvada daha önce görmediği bir atmosferle tanıştırdı. Eski takımını çok iyi bilen antrenör Giovanni Guidetti de Millilerimizi en doğru şekilde hazırladı ve kadro arayışlarını noktaladı. Naz ve Kübra’nın ilk altıya dönmesi, Meliha ile Hande’deki ısrar ve maçın ikinci bölümünde Meryem’in yerine oyuna dahil olan Ebrar, Türkiye’nin organizasyondaki en iyi oyununu sergilemesini sağladı. Başta Hande olmak üzere köşe smaçörlerimizin çok yüzdeli oynaması, Hollanda’nın plaselerimize bir türlü yanıt bulamaması ve yaptıkları bolca servis hatası ibreyi Millilerimize çevirdi.

Şimdi karşımızda Polonya sınavıvar. Polonya çok yüksek ve farklı varyasyonlarla hızlı hücum eden bir takım. Öncelikli olarak bloklarımızı iyi yerleştirmemiz gerekiyor. Hollanda’nın plase savunması gibi rakibin zayıf karnını bulmak konusunda usta olan Guidetti, bu maç için de oyuncularına anahtarı sunacaktır. Yaz döneminde oynanan FIVB Milletler Ligi’nde Millilerimizin 2-0 geriden gelerek Polonya’yı 3-2 yendiğini de hatırlatalım.

Sırbistan – İtalya

Bundan tam bir yıl önce Dünya Şampiyonası finalinde iki takımın oynadığı beş setlik düellonun rövanşı… Son şampiyon Sırbistan uzun süredir Ankara’da olmanın avantajını taşıyor olacak. İtalya ise 10 yıldır hasret olduğu Avrupa şampiyonluğuna, geçen senenin rövanşını alarak uzanmak istiyor.

Sırp oyuncular yaptıkları değerlendirmelerde turnuvada henüz sert bir maç oynamadıklarını ve İtalya’nın farklı bir seviye olacağını dile getiriyor. Yepyeni bir nesil yakalayan İtalyanlar ise uzun yolculukların yanı sıra çeyrek finalde bir de Rusya savaşından galip çıktı. Turnuvanın en skorer ismi 21 yaşındaki Paola Egonu yine İtalyanların en güvenilir ismi olacak.

Karşı tarafta ise Tijana Boskovic’in sürüklediği Avrupa ve dünya şampiyonu, çok tecrübeli bir Sırbistan var. Koç Zoran Terzic’in bol alternatifli ve Maja Ognjenovic komutasındaki kadrosu, her rakibin üstesinden gelebilecek çapta olsa da henüz gerçek anlamda test edilmiş değil. Bakalım “Titanların Savaşı”nda bu kez kim gülecek?

Program

7 Eylül Cumartesi

  • 17.00 Sırbistan – İtalya
  • 19.30 Türkiye – Polonya

8 Eylül Pazar

  • 17.00 Üçüncülük maçı
  • 19.30 Final maçı

Hazırlayan: Mehmet Ali YAMAN

Voleybol

2012’den sonra yeniden olimpiyatlardayız

13/01/2020 AT 10:54
Voleybol

Özel Röportaj | Eda Erdem Dündar

17/10/2019 AT 10:59
Related Topics
Voleybol
Share this with
Copy
Share this article