Voleybol bugün dünyanın en popüler takım sporlarından biri. Kökeni 1800’lü yılların sonlarına kadar dayanıyor. Tüm bu köklü geçmişine ve dünyaya yayılmış popüleritesine rağmen voleybolun kadınlarda ve erkeklerde Olimpiyat’a dahil oluşu ancak 1964 Tokyo Olimpiyatları'na tekabül ediyor. Erkeklerde 10, kadınlarda da 6 ülkenin madalya için mücadele ettiği Tokyo’da kadınlarda Japonya erkeklerde Sovyetler Birliği ilk madalyaların sahibi olma şerefine nail olan takımlardı.
Olimpiyat Oyunları bünyesinde oynanan voleybolda diğer organizasyonlara nazaran önemli bir kural değişikliği yok. Her iki kategoride de beşer set üzerinden oynanan maçlarda ilk dört set için 25 puan, final seti için 15’lik (ve 2 sayılık fark) puan sistemi burada da geçerli.
Oyunlara 1996 yılından beri erkeklerde ve kadınlarda 12’şer takım katılıyor. Bu takımlar altışarlı iki gruba ayrılarak tek devreli lig usulü karşılaşıyorlar. İlk dört sırayı alan takımlar çeyrek finale yükseliyor ve birbirleri ile çapraz olarak eşleşiyorlar. Galip gelen takımlar da yarı finale çıkıyor.
Tenis
Olimpik Spor Rehberi: Tenis
18/07/2012 - 16:53
Olimpiyat'ta Türkiye’yi 52 yıl sonra ilk defa milli takımlar düzeyinde temsil etme hakkı kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımı, B Grubu'nda mücadele edecek. Sultanlar’ın rakipleri ise; son Olimpiyat şampiyonu Brezilya, son Avrupa şampiyonu Sırbistan, dünya şampiyonluğu ve Olimpiyat madalyası sahibi Çin, son Grand Prix şampiyonu ABD ve 1964’ten beri tüm Olimpiyat Oyunları'na katılma istikrarı göstermiş olan Güney Kore.

1964 tokyo, olimpiyat

Görsel kaynağı: Resmi Siteden Alınmıştır

Olimpiyat tarihinde kadınlarda en çok altın madalya kazanan ülke 4 altın ve 2 gümüş madalya ile Sovyetler Birliği. Onları 1992, 1996 ve 2000’de üç kez üst üste kazanarak hat-trick yapan Küba takip ediyor.
Erkelerde ise birinciliği üçer altın madalya ile Sovyetler Birliği ile ABD paylaşıyor. Ayrıca Sovyetler Birliği’nin birer gümüş ve bronz, ABD’nin de bir bronz madalyası var.
Plaj Voleybolu’nun Olimpiyatlara katılımı ise henüz çok yeni. Londra’da 5.’si düzenlenecek olan müsabakalara kadınlarda ve erkeklerde 24’er takım katılım gösterecek.
Plaj voleybolu erkeklerde tam bir Birleşik Devletler dominasyonu göze çarpıyor. 2004 yılında Brezilya’ya kaptırılan zafer haricinde bütün altınları toplamış durumdalar. Kadınlarda da durum çok farklı değil. 1996’da Brezilya ve 2000’de Avusturalya’nın aldığı altınlar dışındakiler ABD’nin.
Kadınlarda ve erkeklerde tüm voleybol maçları Londra’nın batısında yer alan Earls Court Exhibition Centre’da gerçekleştirilecek. Plaj voleybolu maçları için ise Londra’nın merkezinde yer alan Horse Guards Parade’e konuk olacağız.
Olimpiyat Oyunları
İnanılmaz Rusya
12/08/2012 - 14:29
Olimpiyat Oyunları
Brezilya unvanı bırakmadı
11/08/2012 - 19:22