Voleybol

Özlem Özçelik: Hollanda'yı yeneriz ama iyi bir planlamaya ihtiyacımız var!

Share this with
Copy
Share this article

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı, Eurovolley 2019

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
03/09/2019 at 11:41

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı'nın "Filenin Sultanları" olarak anılmaya başladığı günlerde takımın kaptanı Özlem Özçelik'ti. 2003'te Ankara'da finale kadar varan maceranın mimarlarından olan başarılı eski voleybolcu; Ali Umut Değirmen'in Türkiye'nin Eurovolley 2019 yolculuğunu hakkındaki sorularını yanıtladı.

Filenin Sultanları efsanesinin doğmaya başladığı günlerde takımın kaptanı olan Özlem Özçelik, Ankara’da düzenlenen 2003 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye’nin final yolculuğunda çok önemli rol oynadı. Başarılı voleybolcu; Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Galatasaray ve Dinamo Moskova gibi özel yapılanmalarda forma giyerek çok sayıda şampiyonluğa ulaşmıştı. Özlem Özçelik, millilerimizin 2019 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda geride bıraktığı maçları, takımın performansını ve Hollanda ile oynanacak çeyrek final maçına dair açıklamalar yaptı.

Milli takımımız son Avrupa ve dünya şampiyonu Sırbistan’ın ardından A Grubu’nu ikinci sırada tamamladı. Gruptaki performansımızı nasıl değerlendirirsiniz?

Voleybol

Özel Röportaj | Eda Erdem Dündar

17/10/2019 AT 10:59

Gruptaki altı takım arasında Sırbistan haricinde bize tehlike oluşturabilecek bir takım yoktu. İyi mücadele ettik. Sırbistan maçına kadar çok iyi geldik. (Giovanni) Guidetti ilk altı oyuncu arayışında, grup mücadelelerinde bol bol deneme yapma fırsatını buldu. Sırbistan maçında köşe hücumlarında ve köşe savunmasında yetersiz kaldığımızı gördüm. Tek çizgi üzerine yoğunlaşsak belki bu durumu kurtarabiliriz ama biz grup maçları boyunca iki çizgiden de hücum etmeye çalıştık. Bu da bir hayli yıpratıcı oldu. Basit hatalarımız çok fazlaydı. Bunu bazı oyuncularımızın tecrübesizliğine bağlayabiliriz. Ortadan manşet aldığımız zaman çok iyi hücumlar yaptığımızı gördüm. Ekstra bir şeyler yapmamız gerekiyor ki ilerleyen turlarda Sırbistan, Hollanda ve İtalya gibi takımlar karşısında üstünlüğü ele geçirelim.

Milli takım geçtiğimiz yıl yeni bir yapılanmaya gitti. Eda Erdem’in sözleriyle jenerasyonumuz, "Çok genç, çok yetenekli ama tecrübesiz ve sabırsız." Siz, Avrupa Şampiyonası öncesi böyle bir yapılanmaya gidilmesine nasıl bakıyorsunuz? Yeni jenerasyondan beklentileriniz nelerdir?

Eda çok net konuşmuş. Çok ama çok doğru söylemiş. İtalya ve Hollanda’nın da yeni jenerasyonlara geçiş yaptığını görüyoruz. Bunu yaparken sabırlı olunması gerekiyor. Böyle bir geçiş döneminde tecrübeli oyuncularımızın sorumluluk alması gerekiyor. Dört beş senede bir yapılanmaya gidilir. Bu normal. Bizim takımın geleceği çok parlak. Çok güveniyorum onlara. Antrenmanlarda ve özellikle maç esnasında Guidetti ve Eda’nın genç oyunculara ciddi şekilde uyarılarda bulunduklarını ve onlarla ilgilendiklerini görüyorum. Böylesine bir sahiplenme duygusunu, bu takımın eski bir kaptanı olarak hissetmek harika. Gençler, olması gerektiği gibi, her top için mücadele ediyor. Tecrübesi düşük oyuncularımızın sahada çoğunlukta olduğu anlarda topu oyunda tutmakta ve verimli servis atmakta zorlanabiliyoruz. Ama bunların hepsinin düzeleceğini düşünüyorum.

Guidetti sahada altı arayışlarını hala sürdürüyor. Bu durum turnuvaya has bir şey mi, yoksa genel olarak tercih edeceği bir durum mu olacaktır?

Özel turnuvaya gitmişseniz bunlar normaldir. Ama artık biz Avrupa Şampiyonası’nın içindeyiz. Buraya kadar net bir altısının olması gerekirdi. O harika bir koç. Her şeyi kontrol altında tutabilecek bir isim. Fakat takımımızın tecrübe eksikliğinin olması sanırım onu bu konuda zorluyor. Bence çok fazla oyuncu değiştirmemesi gerekir. Oyuncuların da psikolojisini etkileyebilecek bir durum bu. Avrupa Şampiyonası gibi böylesine büyük turnuvalarda çok sayıda oyuncu değişikliğine gidilmesini doğru bulmuyorum.

Eda Erdem Dündar ve Naz Aydemir Akyol gibi tecrübeli iki ismin saha içindeki yönetimlerini nasıl buldunuz?

Eda hem saha içinde hem saha dışında harika bir lider. Maçlar esnasında gerek istatistiklere bakıldığında gerek oyunu çıplak gözle izlediğimiz zaman görüyoruz ki yükün büyük bir kısmı Eda’nın omuzlarında. Pek tabi çok da formda. Saha içinde coşkusu çok yüksek. Hırsını, motivasyonunu yüzünden anlayabiliyorsunuz.

Naz belli bir süre voleybola ara vermişti. Biraz daha form kazanması için zamana ihtiyacı var. O, bu takımın en değerli parçalarının başında geliyor. Guidetti de Cansu (Özbay) ile başlayıp acil durumlarda Naz’ı devreye sokarak takımın seviye atlaması için onu görevlendiriyor.

Köşe oyunlarımızda bir eksiklik olduğunu siz de katılıyor musunuz?

Kesinlikle katılıyorum. Diğer takımlar kötü bir manşet alsalar bile köşe oyuncuları o topların büyük çoğunluğunu verimli kullanabiliyor. Biz de köşe oyun etkinliği değerli olan bir tek Ebrar (Karakurt) var. Onun performansının ve veriminin düştüğü zaman işler sarpa sarabiliyor. Bizim de çok iyi manşet alıp, pasörlere çok iyi bir şekilde topu taşıyabilmemiz gerekiyor. Ek olarak milli takımımızın açık gelen topları köşelerden bir şekilde çıkarabilmesi gerekiyor. Bunu şu ana kadar pek yapamadık ama çeyrek final ve ilerleyen turlarda bunu düzeltmiş hâlde sahaya çıkacağımızı düşünüyorum.

A Grubu’nu ikinci tamamladıktan sonra Hırvatistan’ın rakibi olduk. Rakibimiz beklediğimizin çok üzerinde bir direnç ortaya koydu. Zorlu galibiyetimizi nasıl değerlendirirsiniz?

Karşımızda bambaşka bir Hırvatistan takımı vardı. Filenin Sultanları’nın da beklemediği bir direnç ortaya koyduklarını düşünüyorum. Hırvatistan'ı Antalya’da oynadıkları özel turnuvada izleme fırsatı bulmuştum ve şunu net olarak söyleyebilirim ki bu maçta bambaşka bir görüntü içindelerdi. Onlar da bizim gibi çeyrek final fırsatı elde edebilmek için sahaya çıktılar. Çok iyi oynadılar. Biz bu maçta da dört numaralardan hiçbir şekilde faydalanamadık. Sadece orta oyuncularımızın yüksek performansıyla ilerleyen turlarda maç kazanabilmemiz mümkün değil. Ekstra işler yapmamız gerekiyor. İyi manşet alamayınca hücum yapamıyoruz. Köşelerdeki oyuncularımız basit hatalar yapıyor. Ne Meliha (İsmailoğlu), ne Hande (Baladın), ne de Şeyma (Ercan) oyunda oldukları süre içerisinde etkili olamadı. Bu da tabii ki dakikalar ilerledikçe gerilmelerine ve oyundan düşmelerine sebep oldu. Biz yine de buna rağmen tüm setlerde başa baş oynamayı başardık. Guidetti turnuva boyunca oynamamış Fatma Yıldırım’ı dördüncü sette oyuna soktu. O esnada setlerde 2-1 mağluptuk. O noktada onu oyuna almak büyük bir cesaret işiydi ve bunu ancak Guidetti yapardı. Oyuncularının form durumuna çok hakim bir antrenör. Fatma (Yıldırım) da bu güvenin karşılığını verdi ve dördüncü setin bizim adımıza en skorer ismi oldu. Hırvatistan’ın pasörleri inanılmaz oynadı. Samanta Fabris 39 sayı atarak resmen parladı. Bizim köşe oyuncularımız ise maalesef hâlâ bu etkiyi gösteremiyor. Beşinci sette 7-1 öndeydik. Maç bir anda dengeye geldi. Oyunun içindeki dinamikler artık bu kadar sarsılmamalı. Neyse ki artık çeyrek finaldeyiz. Çok şükür bu maçı da bir şekilde atlattık.

Çeyrek finalde rakibimiz Hollanda oldu.

Ben biraz önce basit hatalardan dem vurmuştum. Bunu yapmayan tek takım Hollanda. Çok temiz bir voleybol oynuyorlar. Açıkçası beni ürküten birkaç takımdan birisi.

Hollanda'yı çok iyi tanıyoruz. Birçok kez yendik onları. Yine yeneriz ama iyi bir planlamaya ihtiyacımız var. O maçla birlikte de final yolunun açıklığını yine değerlendirebiliriz. Hollanda, Hırvatistan’dan çok daha üstün bir takım. Onlara karşı köşelerden hücum yapamazsak çok zorlanacağız. Eda ve Naz ile de bir yere kadar gidebiliyoruz. Hollanda Eda’ya kesinlikle çözüm bulacaktır.

Ayrıca Hollanda turnuvanın başından bu yana set kaybetmemeye devam ediyor. Topu oyunda çok iyi tutup sabırlı bir şekilde hücum ediyorlar. Biz ise, hayli sabırsız bir şekilde, hücumları oldu bittiye getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda ne söylersiniz?

Evet, Hollanda topu oyunda tutmayı biliyor. Kendilerine güvenleri çok yüksek. Bizimse dediğin gibi sabırsızlığımız var. Bunları bir araya getirince işler çok sıkıntıya girebilir. Blok düzenleri çok iyi. İtalya’dan sonra savunmayı en iyi yapan takımlardan biri diyebilirim. Eda’nın yıpranmaması için ve hücumda etkinliğinin daha yüksek olabilmesi için Hollanda’nın orta oyuncularını hareket ettirmemiz gerekiyor. Bunun için de iyi servis atmamız gerekiyor. Ayrıca Hollanda takımından Slöetjes Löneke’ye karşı önlemlerimizi sıkı almamız lazım. Hollanda’nın kenardan gelip bir anda form tutabilen, en tehlikeli oyuncusu. Bizim smaçörlerimiz karşısında tek başına blok yapabilecek kadar da geniş kollara sahip bir isim. Ayrıca avantajlarımızdan birisi de rakipteki oyuncuların çoğunun bizim ligimizde oynamış oyuncular olması.

Guidetti eskiden Hollanda’yı çalıştırıyordu. Sahadaki oyuncuların çoğu altyapılardan kendisinin çıkardığı isimler aslında. Bu da bir avantaj değil mi?

Aynen öyle. Hepsini iyi tanıyor. Umutlu olmamın bir sebebi de bu.

Çeyrek final itibarıyla milli takımın finale yürümesi için neyi veya neleri farklı yapması gerekiyor?

Basit hatalarımızı en aza indirgememiz gerek. Biz bu durumu düzelttiğimiz zaman kafa kafaya oynayamayacağımız takım yok. Ayrıca köşe oyunlardaki etkinliğimizi turnuvanın geri kalanında artık yüksek tutmamız gerekiyor. Ebrar’ın burada rolü çok büyük olacak. Şu ana kadar maksimum performansını sergilediğini düşünmüyorum.

Karşı takımın düzenini bozabilmemiz gerekiyor. Bunun için de çok iyi servis atabilmemiz ve blok tehditimizle rakiplerimizi zorlama hücumlara yöneltmemiz gerek. Hücumu başlatacağımız an içinse tabii ki servis karşılama çok önemli olacak.

Nations League - Final Round

Filenin Sultanları'ndan tarihi başarı

30/06/2018 AT 10:47
Nations League - Final Round

Sultanlar, Uluslar Ligi'nin en iyi 4 takımı arasında

29/06/2018 AT 10:43
Related Topics
VoleybolTürkiye (K)Ozlem Ozcelik
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Voleybol

Avrupa Voleybol Konfederasyonu tüm organizasyonlarını durdurdu

17/03/2020 AT 14:21

Latest Videos

Voleybol

Gamova'nın smacı rakibi yaraladı

00:01:06

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more