Trans genç Kris Wilka, trans sporcu yasağına karşı futbolun hayat kurtarıcı olduğunu ifade etti.
13 yaşındayken kuzeninin evinde futbol maçları izleyen Kris Wilka, gelenek haline gelen bu durum sonrasında spora yöneldi..
Benim için çok etkileyiciydi. Bir oyunda olmak ve oyundaki taktikleri uygulamak etkileyiciydi."
Amerikan Futbolu
56. Super Bowl’u 101 Milyondan Fazla Kişi İzledi
16/02/2022 - 07:44
“İkinci sınıfta iken, futbola yöneldim. Hiç futbol oynamamıştım ve oynadığım ligde oyun kurucuydum. Üçüncü senemde ise çizgi oyuncusu olmuştum. Ardından yeni bir lige katıldım ve bir yıl orada mücadele ettim."
Şimdi ise Sioux Falls’daki Harrisburg North ortaokulunda oyun kurucu olarak oynayan Kris Wilka, takım arkadaşlarının çoğu gibi, sporu ve takımı olmadan hayatı hayal edemiyor. Ancak, yakın zamanda futboldan uzaklaşmak zorunda kalabilir çünkü kendisi doğuştan bir kadın.
https://i.eurosport.com/2021/05/15/3132992.jpg
Kris’in babası John Wilka, “O, bir erkek çocuktu. Yürüyebildiğinden, konuşabildiğinden, taklit ve hareket edebildiğinden beri bir erkekti. O, transseksüel bir bireydi.”
Kris, futbol oynamanın ise hayat kurtarıcı olduğunu dile getiriyor.
Futbol olmasa ben burada olur muydum bilmiyorum çünkü futbol, bana aidiyet duygusu kazandırdı. Transseksüel olduğum gerçeği dikkat çekmedi ve bu yüzden çocuk olmama ve erkek olmama izin verildi. Bu nedenle de hiçbir şey için endişelenmeden sadece hayatımı yaşayabildim. Bu yüzden futbol sahasında neler yapabileceğime odaklandım."
Geçtiğimiz aylarda Güney Dakota Valisi, Cumhuriyetçi Partisi’nden Kristi Noem ve eyalet temsilcileri arasında yaşanan başarısız müzakerelerin ardından Noem, daha önce destek verdiği tasarıya sırtını döndü. Bu tasarı, trans bireylerin ve kadınların spor yapmalarını yasaklamaları demekti. Sporcuların ise doğum cinsiyetleri belgelenecekti.
Noem, milletvekilerinden kullandıkları dili revize etmelerini bu nedenle tasarının yasal zorluklarından kurtulabileceklerini düşündü. Muhafazakarlar bu duruma hızlı bir şekilde tepki gösterdi ve Noem, devlet temsilcileriyle anlaşamadı. Noem daha sonra, devlet okullarının ve üniversitelerin, sporcuların kadın olarak doğduğunu gösteren belgelere ihtiyaç duymalarını öneren iki yönerge çıkardı.
Noem, resmi Twitter hesabından, “sadece kızlar, kız sporu yapmalıdır” şeklinde tweet attı.
Henüz yedinci sınıfta olan Kris, tasarının aleyhine ifade vermeye kadar verdi ve hikayesi hızlı yayıldı.
“Tasarının aleyhine ifade vermemin sebebi, bunu yapamayanlar adına konuşabilmem. Bir çıkış kaynağı olabileceğini ve insanların yalnız olmadığını göstermek istiyorum.”
Kris’in ebeveynleri, cinsel kimliği ile Kris’i topluma açılması konusunda uyarmıştı.
“Her adımında Kris’e, bunu yapmana gerek yok çünkü kendini tehlikeye atıyorsun dedik."
Sosyal medyada, yetişkin ve yaşlı kesimden onun hakkında oldukça can yakıcı şeyler dile getirildi. Wilka, ebeveylerine, attığı her adımda , “Anne ve baba, eğer biri benim için konuşmayacaksa, kim konuşacak?" şeklinde tepki gösterdi.
Kris, trans topluluğundaki herkesi ailesi olarak gördüğünü dile getirdi.
Birbirimize ve birbirimize karşı birlik olmalıyız. Hepimizin insan olduğumuzu düşündüklerini sanmıyorum, hepimizin duyguları var, bunu bilmeleri gerekiyor. Biz insanız ve farklı bireyler değiliz.
Kris Wilka, futbolun ona yakın arkadaş kazandırdığını ve ona disiplini, başkalarıyla nasıl çalışacağını gösterdiğini dile getirdi. Ayrıca buranın kişisel güvenli alanı olduğunun öneminin altını çizdi.
En çok kendim olacağım yer orası. Bazen okuldan veya başka bir şeyden kaçabileceğim yer orası. Ait olduğumu hissettiğim bir yer. Futbol ve kişisel alanım olmadan, pek birşey yok. Ailem, öğretmenlerim var fakat pek çok şeyden kaçabileceğim bir alanım yok.
Kris’in annesi Jena Wilka ise çocuğunun spor yapabildiği için mutlu olduğunu fakat bunun elinden alınmasından korktuğunu dile getiriyor.
“Bunun için çok endişeleniyorum. Bunu çok düşünüyorum. Kris büyüdükçe, çıkış noktası olarka futbol olmasaydı, ne yapacağını bilmiyoruz. Çocuklar çocuk olurken spor yapabilirler."
John Wilka, eğer oğlunun futbol oynayamayacağını söyleyebilen biri olacaksa, bu kişinin bir politikacı değil, koç olabileceğini vurguladı.
Eğer bir koç, sen bu takım için yeterince iyi değilsin derse, oynamayabilirim. Bir politikacının bunu demesini istemiyorum.
Kris, transseksüel bir birey olduğunu ilk kez koçlarına açıkladığında, koçlarından gelen ilk sorunun, 'Hangi pozisyonda daha iyi oynayabilirsin?' şeklinde olduğunu belirtti.
Şınav çekeceğimiz zaman, herkes yapmak zorundaydı. Beni hiçbir zaman diğer çocuklardan aşağıda tutmadılar. Transseksüel biri olduğumu göz ardı edip diğer çocuklara nasıl davrandılar ise bana da öyle davrandılar."
Amerikan Futbolu
NFL, Londra ve Meksika’dan sonra Münih’te
14/02/2022 - 21:57
Amerikan Futbolu
NFL’den İtiraf
12/02/2022 - 14:18