Atletizm
Dünya Atletizm Şampiyonası

Isaac Makwala ile IAAF arasında ilginç kriz

Share this with
Copy
Share this article

Isaac Makwala lors des Mondiaux de Londres

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
09/08/2017 at 11:20

Botswanalı sporcu, erkekler 400 metre finaline katılmak için geldiği Londra Stadyumu'na yetkililer tarafından alınmadığını söyledi.

Londra'da devam etmekte olan Dünya Atletizm Şampiyonası'na, Botswanalı atlet Isaac Makwala ile organizasyonun sorumlusu Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) arasındaki kriz damga vurdu.

Kaldığı otelde kaptığı virüs sebebiyle pazartesi günü 200 metre elemelerinden çekilen Makwala, salı günü de 400 metre finallerinde mücadele edemedi. Sağlık problemini atlatamadığı için bu yönde bir karar aldığı düşünülen 30 yaşındaki sporcu, kişisel Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamayla gündeme oturdu.

Dünya Atletizm Şampiyonası

Londra 2017'de üç pozitif doping testi

25/08/2017 AT 16:01

Sağlık durumunun iyi olduğunu ve 400 metre finalinde yarışmak için Londra Stadyumu'na geldiğini belirten Makwala, sporcu girişinde bekleyen hükümet yetkililerinin kendisini stadyuma almadığını ve söyledi.

Bu iddia üzerine gözler resmi makamlara çevrilirken, kısa süre içinde IAAF'ten yazılı bir açıklama geldi. Organizasyonun sağlık heyeti tarafından pazartesi günü Makwala'nın muayene edildiğini belirten IAAF, virüs teşhisi sebebiyle 48 saat karantinada kalması gereken Makwala'nın salı akşamı koşulan 400 metre finalinde yarışamayacağını Botswanalı yetkililerie bildirdiklerini ifade etti.

Ancak IAAF'in bu açıklamasına Botswana cephesinden tepkiler de gecikmedi. Ülkenin olimpiyat komitesinin başında bulunan Falcon Sedimo, sporcusuna resmi bir sağlık taraması yapılmadığını belirterek, aynı zamanda kendilerine Makwala'nın yarışamayacağına ilişkin herhangi bir bilgi de verilmediğini söyledi. Kafilenin sağlık heyetinde yer alan Simon O'Brien da yaşanan duruma IAAF'in iletişim zafiyetinin sebep olduğunu dile getirdi.

Botswana ile IAAF yönetimi arasında yaşanan krize bir yorum da, Makwala'nın yarışamadığı 400 metre finalini rahat bir şekilde kazanan dünya rekormeni Wayde van Niekerk'ten geldi. Güney Afrikalı sporcu, üst üste ikinci dünya şampiyonluğuna ulaştığı mücadelenin ardından yaptığı açıklamada "Makwala'ya da yarışma şansının tanınmasını tercih ederdim. Ona büyük bir sempatim var ve bence yarışta da iyi iş çıkarabilirdi. Kazandığım madalyayı ona vermek isterdim." diye konuştu.

Dünya Atletizm Şampiyonası

Justin Gatlin özür diledi

22/08/2017 AT 10:11
Dünya Atletizm Şampiyonası

Ramil Guliyev ve Londra kafilesi yurda döndü

14/08/2017 AT 16:24
Related Topics
AtletizmDünya Atletizm ŞampiyonasıIsaac Makwala
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Atletizm

Sergey Bubka ile sırıkla atlamanın sırları, antrenörlük ve işin teknik kısmı üzerine

28/04/2020 AT 16:29

Latest Videos

Dünya Atletizm Şampiyonası

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası: 200 metrenin kraliçesi bir kez daha Dafne Schippers

00:00:52

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more