İstanbul’da düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda son günün en çok konuşulan olaylarından biri de 3000 metre erkekler yarışı sonrası yaşanan hengâme idi. Eurosport.com Türkiye bu karmaşının ilk olağan şüphelisi Mo Farah’la konuştu.
Ataköy’de bugün 15:00 sularında koşulan 3000 metre yarışı sporseverlerin nefeslerini kesti adeta. Nasıl kesmesin ki! Bernard Lagat, Augustine Kiprano Choge, Edvin Cheruiyot Soi ve Mo Farah gözlere şahane bir spor ziyafeti çekmişti…
Yarışın biraz öncesine dönelim. Benim favorilerimden Bernard Lagat şampiyona boyunca konsantre bir ruh halini, beden diline yansıtıyordu. Yarı final sonrası basına pek yüz vermeyen Mo Farah ise çekingen görünüyordu… Birçok otorite ise Kenyalı Soi’ye dikkat edilmesi gerektiğini söylüyordu.
Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Isinbayeva: Rekoru kırmak isterdim
11/03/2012 - 16:36
İlk turları beklendiği gibi koşulurken, sona doğru heyecan katsayısı da giderek artıyordu. Farah beklenenden biraz erken sprinte kalktı ve liderliği ele geçirdi. Son dönüşe yaklaşırken Lagat mükemmel bir sprinte kalkıştı ve liderliği ele geçirdi. Choge ve Soi de ‘fırsat bu fırsat’ deyip, şaha kalkan birer yılkı gibiydiler.
Mo Farah her ne kadar direnmeye çalışsa da, dördüncülüğe geriledi. Büyük bir hayalkırıklığı yaşıyordu Britanyalı atlet. Yanımdan geçerken kendisine seslendim, ancak dönüp sert bir bakış fırlatmakla yetindi.
Ardından Büyük Britanya sonuca itiraz etti. Önce Soi’nin üçünclüğü alındı ve Mo Farah resmen bronza uzandı. İşte bu sıralarda Londra 2012 Organizasyon Komitesi başkanı Sebastian Coe ile hararetli bir sohbete girişen Mo Farah, ısrarlarıma dayanamadı ve sorularımı yanıtladı.
Tebrikler Mo, ilginç bir yarış oldu ve güç de olsa madalyaya uzandın, neler söyleyeceksin.
Soi kulvarımı kapattı ve beni engelledi. Üstelik o esnada bana vurdu. Bu nedenle itiraz ettik ve madalyayı kazandım.

mo farah

Görsel kaynağı: Eurosport

Londra 2012’de senden daha iyi bir performans bekleyebilir miyiz? Sonuçta senin evinde olacak…
Evet Londra için önümde birkaç ay var ve daha iyi çalışıp altını kazanacağım. Tek amacım altını kazanmak olacak.
Son turda seyircinin büyük bir uğultusu vardı. Heyecanlarını ve elektriklerini çok iyi yansıttılar piste. Onlar için neler söyleyeceksin?
Seyirci oldukça iyiydi. Gerçekten burada bulunmak keyifliydi. Tabii yarış benim açımdan daha iyi geçebilirdi.
Bu kısa konuşma esnasında Kenya, bu karara itiraz ediyordu...
Komite Soi’ye hak verecek, Mo Farah yine hüzünlere yelken açacaktı. Bir günde iki hayalkırıklığı fazla geldi Mo’ya.
Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Isinbayeva kendisi dışında herkesi geçti
11/03/2012 - 16:08
Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Campbell-Brown unvanını korudu
11/03/2012 - 15:55