NBA'de Doğu Konferansı ekiplerinden Boston Celtics'in 13 sezon formasını giyip 11 şampiyonluk yaşayan Bill Russell, 88 yaşında hayata veda etti.
Russell ailesi tarafından yapılan açıklamada 88 yaşındaki efsanenin hayatını kaybettiği ve cenaze töreni ile ilgili bilgilerin ileriki tarihlerden yapılacağı ifade edildi.
1934 doğumlu Bill Russell, 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanırken, 2 kez NCAA şampiyonu, NBA'de 5 kez normal sezon MVP'si, 12 kez All-Star, dört kez ise ribaund kralı olmuştu.
Basketbol
Shaq: ''Asla''
04/08/2022 - 13:01
Kariyeri boyunca Boston Celtics ile 10 kez yedinci maça çıkan ve hepsinde parkeden zaferle ayrılan Bill Russell, 134 maçta 30+ ribaund, 8 maçta ise 40+ ribaund ile oynamayı başarmıştı.
Dönemin oldukça üstünde bir atletik yapıya sahip olan Russell, 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları'nda yüksek atlamada yarışabilecek dereceyi yaptığını ancak kurallar gereği bir sporda yarışabildiği için derecesinin reddedildiğini belirtmişti.
Boston Celtics sevgisini anlatan Bill Russell, yıllar önce "Her zaman Celtics'ten ayrıldığımda cennete gidemeyeceğimi söyledim çünkü bu bir geri adım olurdu." demişti.
Basketbolda devrim yapan isimlerden biri olan Bill Russell, öte yandan hayatı boyunca ırksal adalet için mücadele etti. Sosyal konularda bulunduğu topluma ve ihtiyacı olan topluluklara yardımlarda bulunan Bill Russell için spor camiasından sayısız mesaj atıldı.
NBA Başkanı Adam Silver, Bill Russell'ı 'takım sporlarının en büyük şampiyonu' olarak andı ve sadece basketbolda değil, hayatın her alanında yapmış olduğu yardımlar için efsaneye teşekkür etti.
"Ligin ilk siyahi koçu olarak çığır açan kariyerini tamamlamasından bu yana NBA'in en büyük organizasyonlarında onu görme şansına sahip olduk. Eşi Jeannine, ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum."
Boston Celtics'in yıldızları Jayson Tatum ve Jaylen Brown da efsaneye veda eden isimler oldu. Tatum, Bill Russell'a 'Her şey için teşekkürler' derken Brown ise "Açtığınız yol ve pek çok kişiye ilham verdiğiniz için teşekkür ederim. Bugün üzücü bir gün ama aynı zamanda onun mirasını ve neyi temsil ettiğini kutlamak için harika bir gün. Sizinle vakit geçirdiğim için onur duydum." ifadelerini kullandı.
https://i.eurosport.com/2010/05/24/610477.jpg
Basketbolun önemli isimlerden gelen mesajlar başlıca şöyle;
Los Angeles Lakers'ın sahibi Jeanie Buss, "Bill Russell; oyuncu, antrenör ve özellikle insan olarak bir hazineydi. LA Lakers ve Boston Celtics taraftarları bugün bu konuda hem fikir olabilir."
Hall of Fame basketbolcu Isiah Thomas, "Huzur içinde uyu Bill Russell. Hepimizin arzuladığı şeydin. Kazanan ruhun sonsuza kadar yaşayacak dostum. Bilgelik sözlerin için teşekkür ederim."
Boston Celtics'in Sesi olarak bilinen spiker Sean Grande, "Hem kendi kuşağının oyuncusu hem de hayatı birden fazla kişide silinmez bir iz bırakmış bir adama hakkını verecek hiçbir tweet, açıklama, deneme, biyografi veya belgesel dizisi yok. Gerçek bir dev… bir erkeğin olabileceği her şekilde."
Yedi kez NBA şampiyonu olan Robert Horry: "Sivil haklara, insan haklarına ve basketbol sporuna olan bağlılığı onu efsanevi statünün ötesine taşıyor. O gülümseme özlenecek."
Boston Celtics efsanesi Paul Pierce: "Öncü olduğunuz, çıtayı koyduğunuz, nazik bilgelik sözleriniz için teşekkür ederim. NBA için üzücü bir gün. Sonsuza dek özleneceksin."
LA Lakers ile iki şampiyonluk yaşayan Pau Gasol: "NBA tarihinin en dominant oyuncularından biri, 11 kez NBA şampiyonu oldu ve en iyi oynayanlardan birisi. Seninle tanıştığım için sonsuza kadar onur duyacağım. Oyuna ve hepimize katkılarından dolayı teşekkür ederim."
Basketbol
''Olmak istediğim yer burası''
28/07/2022 - 12:00
Basketbol
NBA'de aşı zorunluluğu kalkmak üzere
27/07/2022 - 09:16