Basketbol

Jerry Krause’ın kaleminden Bulls hanedanlığının bitişi

Share this with
Copy
Share this article

Jerry Krause - Chicago Bulls

Image credit: From Official Website

ByEurosport Türkiye
18/05/2020 at 16:30

Geçtiğimiz gün NBC Sports, Jerry Krause’ın tamamlanmamış günlüğünün son sayfalarından bir bölümü paylaşmıştı. Kuzey Kılıç, o bölümü çevirdi.

“Bir Jerry Krause var, şampiyonluk hanedanını parçalayan.”

“Bir Jerry Krause var, Michael Jordan ve Phil Jackson olmadan büyük egosuyla birlikte şampiyonluk kazanan bir takım inşa edebileceğini, kendisinin oyuncu ve koçlardan daha önemli olduğunu düşünen.”

Basketbol

Ekpe Udoh ile kitap kulübü, NCAA, NBA, Fenerbahçe ve saha dışı hayatı üzerine

15 SAAT ÖNCE

Bu alıntıları Amerika’daki yazılı veya görsel birçok farklı yerde binlerce kez gördüğümde veya duyduğumda binlerce kez benim özel olmadığımı söylüyorlar, yazıyorlar.

Şimdiye kadar, bunu okuduğun için biliyorsun, Jerry Reinsdorf, ben ve birkaç seçkin kişi dışında Bulls organizasyonuna sekiz yılda altı şampiyonluk kazandıktan sonra gerçekten neler olduğunu kimse bilmiyor.

Oyuncular ve antrenörler olmadan da kazanabileceğimizi göstermek ve egomuzu tatmin etmek için mi bu takım dağıldı? Gerçekten de uzun yıllar boyunca kazanmak için tekrar ve tekrar çalışan insanların, egolarını tatmin etmek için bunu yapacak kadar aptal olduklarını mı düşünüyorsun?

Başkanından ön bürodaki en düşük seviyeli çalışanına kadar tek amacı kazanmak olan bir organizasyonun bu amacından bu kadar kolay vazgeçebileceğini mi düşünüyorsun?

1998’de şampiyonluğa doğru giderken inşa ettiğimiz takımın temelindeki çatlaklar, berbat zamanlarda korkutucu bir şekilde oluşmaya başladı. Dennis Rodman’ın yaşlılığını göstermesi, Luc Longley’in ortalama 100 maça çıktığı sezonların ardından verim kaybetmesi belirgin şeyler değildi. Ligdeki diğer bütün takımlardan daha fazla maça çıkan, bacaklarına binlerce darbe yiyen oyuncuların, güç ve kondisyon antrenörü Al Vermeil’in programına uymaları için yeterli zamana sahip olmamaları taraftarların veya medyanın gündeminde olmadı. Ligi kazanan takımın, draft sıralamasında berbat bir seçim hakkına sahip olması onlar için hiçbir anlam ifade etmiyordu. 1990’da birçok insan Toni Kukoc’un NBA’e gelemeyeceğini düşündüğü için şanslıydık çünkü onu ikinci turun başlarında seçebildik.

Fakat hayranlar ve medya için Michael Jordan’a sahiptik ve o, her şeyin üstesinden gelebilirdi. Pivotu veya uzun forveti olmayan, esneklikten yoksun veya boyu iyice kısalan bir takımda hâlen daha kazanabilirdi. Veya iki yıl içerisinde iki kez ameliyat olan Scottie Pippen, Michael’a, derinliği kaybolan kadroda destek vererek takımı zafere götürebilirdi.

Oyunun en iyi koçu Phil Jackson bizdeydi ama insanlar, onun yeniden yapılanma sürecinde olan bir takıma koçluk yapmak istemediğini bilmiyorlar ve Montana’ya gidip bir yıl izin almak istediğini de.

Şimdi sizi tamamen Bulls’lulardan oluşan bir yere, 1998 Temmuz’un başındaki toplantıya götüreceğim. Benim dışımda Jerry Reinsdorf, genel müdür yardımcısı Jim Stack, Al Vermeil, finans başkan yardımcısı Irwin Mandel ve asistan genel menajer Karen Stack’in katıldığı toplantıya. Vermeil, oyuncuların vücutlarının son durumları hakkında doktorlardan bile daha fazla şey biliyordu. Onları, sezon boyunca sürekli test etmişti. Chip Schaefer’den takımın sağlığına dair bir rapor yazmasını istedik. Phil toplantıdan sekiz ay önce ayrılma kararını vermişti.

İlk sorum son birkaç yıldır birçok maç kaçıran ve serbest oyuncu konumunda olan Luc Longley’e dair oldu. Al ve doktorlar, onun hızla düşüşe geçeceğini söylediler.

Diğer soru: Rodman? Toplantı odasında bulunan herke Dennis’in saha dışı hayatının onu kötü etkilediğini ve sezon sonunda battığını biliyordu.

Tamam. Pivot yok, uzun forvet yok ve bu iki pozisyonu doldurmak için dar bir maaş boşluğumuz var. Jordan ve Pippen geri gelirlerse onların arkasında kim duracak? Ribaundu kim alacak?

Pippen’a gidiyoruz. İki yıl içinde iki büyük ameliyat oldu, bunlardan birini yazın sonlarına doğru olarak talimatlarımızı kabul etmedi eğer etseydi normal sezona yetişebilirdi. Süper yıldız olarak hakkı olan parayı almak istiyor.

Eğer pivot ve uzun forvet bulamazsak Michael, yeni bir koç için bütün yükü taşımak ister mi? Şüpheliyim.

Michael; pivot, uzun forvet ve muhtemelen Pippen olmadan muhteşemliğini devam ettirebilir mi? Tarihin en iyi takım oyuncusu Bill Russell, etrafında iyi parçalar olmadan kazandı mı? Hayır. Michael, bütün kamuoyuna Phil dışında bir koç için oynamayacağını söylemişti. Phil gittiğini açıkladı. Michael’ın durumu ne olur?

Steve Kerr ve Jud Buechler gibi önemli görev adamlarımız serbest oyuncular ve diğer takımlardan bizim ödeyebileceğimizden daha fazla para alabilirler.

Phil’in pivot, uzun forvet, muhtemelen Pippen olmadan ve yeni bir bench, “Michael’e güveniyoruz” sloganıyla şampiyonluk kazanabileceğine dair çılgın bir beklenti mi var? İhtimal bile yok.

O odadan yürürken ayakkabılarınızın yerine kendinizi koyun. Sen ne yapardın? Hanedanlığı dağıttık mı yoksa yeniden iyileşme süreleri uzun olan, yaşlanmaya başlanan ve maaş kurallarının sorun olduğu bir hanedanı mı dağıttık?

Emin olduğumuz tek şey bu toplantıdan hiçbir bilgi dışarıya sızmadı yani herhangi bir oyuncunun kontratına etki edilmedi. Phoenix, Longley’e ömür boyu garantili beş yıllık süreyle büyük paraları içeren bir kontrat önerdi. Üç yıl sonra Phoenix’ten Knicks’e gönderildiğinde Longley, memleketinde emekli oldu.

Rodman 35 maç daha oynadı, asla eski formuna kavuşamadı.

Yaz bittiğinde ve oyuncular lig tarafından antrenman tesislerinden çıkarıldığında, bu NBA’de sezonun Ocak sonuna kadar başlamayacağı anlamına gelir, işler daha da kötüleşti. Michael bir puro kesicisiyle parmağına zarar vermiş ve bütün sezon parkeden uzak kalmıştı.

Takımdaki itibarıyla bizimle yüksek bedelli bir sözleşme imzalayabilirdi. Ama dürüsttü ve elinin durumuna dair bütün bilgileri paylaşıyordu. Yeniden yapılanma sürecinde takımda oynamak istemiyordu ve sözüne bağlı kaldı.

Ocak ayında ligin başlamasına kısa bir süre kalmıştı ve serbest oyuncular o dönemde anlaşmalar imzalarken Pippen’ın menajerleri Scottie için bir iyilik yapmaması istediler.

Houston ile “*imzala ve takasla” yapmamızı istediler böylece Scottie, normalde kazanabileceğinden 20 milyon dolar fazla kazanabilirdi. Jerry ve ben ona bu veda hediyesini verdik.

Steve ve Jud’u aradım ve onlara durumu anlatıp karşılarına çıkan ilk iyi fırsatı değerlendirmelerini söyledim çünkü onlara teklif götürmeyecektik. Bunu hak ettiler.

İşte bu, gerçek.

Yazının orijinal hâlini okumak için: https://www.nbcsports.com/chicago/bulls/jerry-krause-explains-why-bulls-dynasty-unraveled-his-words

*İmzala ve takasla yani sign and trade bir oyuncunun kendi bulunduğu kulüple kontrat imzaladıktan hemen sonra takaslanması. Yani Pippen, önce Bulls'la imzaladı ardından takaslandı. Böylece daha fazla para kazandı.

Basketbol

NBA’in geleceği belli oluyor

YESTERDAY AT 14:35
Basketbol

36

29/05/2020 AT 08:56
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Basketbol

Ekpe Udoh ile kitap kulübü, NCAA, NBA, Fenerbahçe ve saha dışı hayatı üzerine

15 SAAT ÖNCE

Latest Videos

Basketbol

1996 Atlanta Olimpiyatları: ABD-Yugoslavya | Geniş Özet

00:05:07

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more