Basketbol

Merak

Share this with
Copy
Share this article

Igor Kokoškov

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
03/07/2020 at 07:07 | Updated 03/07/2020 at 12:02

Fenerbahçe Beko’da Zeljko Obradovic’ten boşalan koltuk Igor Kokoškov’un oldu! Kuzey Kılıç, Kokoškov’un hayatının dönüm noktalarını ve oyun sisteminin inceliklerini, basketbol dünyasının değerli isimlerinin görüşleri ışığında ele aldı.

Fenerbahçe Beko’da başarılarla geçen Zeljko Obradovic dönemi, geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Obradovic’in takımdan ayrılmasının ardından boşta kalan koltuk için Zalgiris Kaunas baş antrenörü Sarunas Jasikevicius, Galatasaray baş antrenörü Ertuğrul Erdoğan, Pınar Karşıyaka baş antrenörü Ufuk Sarıca, serbest konumda olan Pedro Martinez, Joan Plaza ve Fenerbahçe Beko’da asistan antrenör olan Erdem Can aday gösterilmişlerdi. Sarunas Jasikevicius’un geçtiğimiz günün öğlen saatlerinde Barcelona ile anlaşmasıyla Fenerbahçe’nin rotasını diğer isimlere çevirdiği düşünülüyordu. Fakat yeni baş antrenör adı bu isimler arasında anılmayan Igor Kokoškov oldu. Şimdi gelin Kokoškov’u üç başlık altında ve görüşler eşliğinde tanıyalım.

Herkesin bir hikâyesi vardır

Avrupa Şampiyonası

EuroBasket 2017'de son 16 analizi

08/09/2017 AT 16:13

Igor Stefan Kokoškov; Xavi Pascual, Dimitris Itoudis gibi günümüz Avrupa basketbolunda kalburüstü antrenörler arasında yer alan isimlere benzer şekilde 1970’lerin ilk dönemlerinde doğan biri.

1990’a kadar altyapılarda basketbol oynayan ve geleceği parlak gösterilen Kokoškov, 1990’da geçirdiği ve neredeyse hayatına mâl olabilecek bir trafik kazası sonrasında basketbolu bırakıyor.

1992 ile 1994 yılları arasında doğduğu şehir Belgrad’ın takımlarından olan OKK Belgrad’da antrenörlüğe başlıyor. Orada genç takımları çalıştırdıktan sonra bir sene A takımın baş antrenörlüğünü yapıyor.

“Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, dünya üzerinde hangi antrenörü getirirseniz getirin Zeljko Obradovic sonrası dönemde her zaman bir şeyler eksik olacak. Bunun en net örneğini Panathinaikos’ta görmüştük. 10 yıllık tarihi bir dönemin ardından Obradovic, takımdan ayrılmıştı. Sonrasında oradaki süreç biraz yanlış yönetildi bence. Fenerbahçe ise Kokoškov’u alarak daha iyi bir adım attı bu süreçte.”

Mihailo Uvalin – Basketbol antrenörü

1996-1997’de Partizan’ın genç takımının baş antrenörlüğünü yaparken Yugoslavya milli takımlarının teknik ekibinde yer almasıyla Yugoslavya tarihinde bunu başaran en genç antrenör oluyor.

Hayatını değiştiren olay ise 1997 yazında yaşanıyor. Kokoškov, 1996-1997 sezonu sona erdikten sonra antrenörler birliği vasıtasıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Orada sık sık Connecticut Üniversitesi’nde uğruyor. Sosyal ağını genişletiyor.

Kokoškov’un o yıllarına paralel olarak Ivica Dukan, Chicago Bulls genel menajeri Jerry Krause’ın kendisine 1991 yılında verdiği part time scouting görevinde kademe atlıyor ve baş scout oluyor. Takımın The Last Dance sezonu öncesinde Dukan, kendi ekibini kuruyor. Kokoškov’u bu ekibe davet ediyor.

Michael Jordan ve arkadaşlarının The Last Dance hazırlıklarını yakından takip etme şansı yakalayan Sırp koç, oradaki macerası sonrasında Duke Üniversitesi’ne gidiyor ve iki ay boyunca o bölgede ikamet ediyor.

“Kokoškov’a çok saygı duyuyorum. Onunla bir kez konuşma şansı yakalamıştım. Etrafındakilere çok nazik davranıyor, herkesle iyi anlaşıyor ve o kesinlikle iyi bir antrenör. Eylül 2017’de Slovenya spor tarihinin en büyük olayına imza attı. Vatandaşlarım gibi ben de büyük bir sevinç içerisindeydim. Herkesi basketbola bağladı o.”

Luka Bassin – Basketbol antrenörü

Duke’ün efsane baş antrenörü Mike Krzyzewski’yle sıkı bir dostluk kuruyor. Mike Krzyzewski, takımın birtakım scout işlerini onunla paylaşıyor, ondan görüş alıyor. Fakat Krzyzewski’nin asistanlarından olan Quin Snyder, Kokoškov’la çok daha sıkı bir bağ kuruyor.

Yine bu döneme paralel olarak, Missouri’de bir ayrılık yaşanıyor. 1967-1968’den beri Missouri Üniversitesi’nin baş antrenörü olan Norm Stewart, 1998-1999 yılında takımdan ayrılıyor.

Stewart’ın ayrılmasının ardından Quin Snyder, takımdan teklif alıyor. Teklifi kabul ederken Kokoškov’a asistan antrenörlük görevini sunuyor. Kokoškov, bu fikre ilk başlarda sıcak bakmıyor. Belgrad’a gidip biraz düşünüyor fakat sonrasında ABD’ye dönüyor ve Snyder’ın asistanlarından biri oluyor.

“Igor çok iyi bir antrenör. Sırbistan’daki basketbol mentalitesinin ‘mücadeleci’ yapısı içinde oyuncularından maksimumu almayı başaran, gençler ile veteranları bir bütün hâlinde kullanabilen biri. Lider ve güçlü bir oyun kurucu ile oynamayı seviyor. Ayrıca, bence Türkiye’ye uyum sağlama konusunda sorun yaşamayacak.”

Jason Filippi – Eski Detroit Pistons, Miami Heat ve Portland Trail-Blazers scout’u

Snyder’ın o dönem asistanlığını yapan isimlerden bir diğeri ise 10 yılı aşkın bir süredir NBA’de çalışan fakat milenyuma NCAA’de girmeyi seçen, John Hammond.

NBA’de genel menajer, asistan genel menajer ve asistan antrenör olarak çalışan Hammond, 1999-2000’i Missiouri’de geçiriyor. Sezon sona erdiğinde Los Angeles Clippers’tan teklif alıyor. Zira o sezon takımın başına getirilen isim olan Alvin Gentry, Hammond’ın en yakın arkadaşlarından biri.

Hammond, Kokoškov’u da alarak Clippers’a gidiyor. Böylece Kokoškov, NCAA’in Amerikalı olmayan ilk tam zamanlı asistan koçu olmasının ardından NBA’in Amerikalı olmayan ilk tam zamanlı asistan koçu oluyor. Clippers, o dönem NBA’in en kötü takımlarından birisi konumundaydı. Ahım şahım yıllarına daha çok vakit olan Lamar Odom, Corey Magette ve Quentin Richardson’dan oluşan takımda Kokoškov, üç yıl kalıyor fakat üç sezonu da play-off göremeden kapatıyor.

“Igor Kokoškov, pazarda olduğu dahi tahmin edilmeyen bir antrenördü. Maurizio Gherardini’nin Fenerbahçe’yle devam edişinin ne kadar kıymetli olduğunu henüz birkaç gün içerisinde kanıtlayan bir gelişme oldu Kokoškov’un kısa sürede Ataşehir’e gelmeye ikna edilişi. Çok genç yaşta önce NCAA Division I’in ilk Avrupalı yardımcı antrenörü, akabinde Clippers’ta Alvin Gentry’nin ekibine geçip NBA’in Amerikalı olmayan ilk tam zamanlı asistan koçu olmuştu Kokoškov. Takip eden 18 senede birçok NBA ekibinde asistanlık yaparken bir yandan da yazları farklı milli takımlarla başarılar elde etti. Gürcistan’ı tarihinin ilk EuroBasket’ine götürüp İstanbul’da Slovenya’ya ilk Avrupa şampiyonluğunu yaşattı. Goran Dragic, Luka Doncic, Anthony Randolph gibi önemli oyuncular olsa da onların yanında Gasper Vidmar gibi, Edo Muric gibi mütevazı oyuncuların ciddi roller aldığı, dar bir rotasyona sahip kadroyla Porzingis liderliğindeki Letonya’dan İspanya ve Sırbistan’a zorlu bir rotada zirveye yürümeyi başarmışlardı.”

Buğra Balaban – Eurosport Türkiye spikeri

Ertesi yıl John Hammond’ın yönlendirmesiyle Detroit Pistons’tan teklif alıyor. Dönemin en başarılı koçlarından olan Larry Brown yönetimindeki Pistons’ta asistan antrenör oluyor.

Takımın Milwaukee Bucks’ı 4-1, New Jersey Nets’i 4-3, Indiana Pacers’ı 4-2 ve NBA Finali’nde Los Angeles Lakers’ı 4-1 yenip şampiyon olduğu sezonda Kokoškov; Richard Hamilton, Chauncey Billups, Rashard Wallace, Mehmet Okur ve Ben Wallace gibi isimlerle çalışıyor.

2004 NBA Play-Off süreci sırasında New Jersey Nets deplasmanındayken Sırbistan-Karadağ milli takımının başında olan Zeljko Obradovic’ten bir telefon alıyor. Obradovic, 2004 Olimpiyatları’nda yer alacak olan takımın asistan antrenörlük teklifini Kokoškov’a iletiyor. Kokoškov bunu kabul ediyor.

“Bence Kokoškov’un hikâyesine dair en ilgi çekici şey Zeljko Obradovic’le olan ilişkisi. Bu ikili birbirlerine gerçekten de çok yakınlar. Onları arkadaş olarak tanımlamak güç fakat birbirleriyle mükemmel bir ilişki kurmuş durumdalar.”

“Kokoškov, 2000’lerde Zeljko’nun ABD pazarındaki gözü gibiydi. Obradovic, Panathinaikos’ta çalışırken transfer edeceği birçok oyuncuyu ona soruyordu. 2015’te Panathinaikos ona bir teklif götürmeyi düşündü. Fakat bir nedenden ötürü bu gerçekleşmedi. Sonrasında takım, Sasha Djordjevic’le anlaştı. Şimdi de gördüğümüz gibi bu, kötü bir olay. Eğer bu anlaşma gerçekleşseydi Avrupa’da çok daha farklı bir denge mücadelesinden bahsediyor olabilirdik şu an.

“2017’de ekibimizden Giannis Theofilis’e verdiği bir röportajdan bazı demeçleri paylaşmak istiyorum. ‘Obradovic’in Panathinaikos’taki dönemi bana işim hakkında çok şey öğretti. Panathinaikos’a çok büyük saygı duyuluyor. Onlar, basketbolun iyi bir markası. Yunanistan’da Olympiacos ve Panathinaikos gibi iki dev takımda çalışmak zor.’ diyordu ve iki yıl önce yani 2015’te Pana’dan teklif aldığını doğruluyordu. 2020’ye geldiğimizde bence o, bu fikri Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes için de düşünüyor.”

“Ayrıca o röportajda söylediği şeylerden biri de şuydu, ‘Zeljko ile çalıştığınızda işler bambaşka olur. O benim akıl koçum ve arkadaş olmaktan gurur duyduğum bir insan. Sırbistan’daki milli takım zamanlarımızda hayatımı değiştirdi. Zeljko ile bir arada bulunmak inanılmaz bir tecrübe.’”

George Zakkas – SDNA muhabiri

Obradovic’in milli takımı bırakmasına neden olan 2005 EuroBasket öncesinde ise birtakım sorunlar yaşıyor. Pistons, 2005 yazında Larry Brown’la yolları ayırıp Flip Saunders’la anlaşıyor. Saunders, iki ay boyunca milli takım kampında yer alması gereken Kokoškov’a yalnızca bir ay izin veriyor.

Kokoškov, 2005 EuroBasket’te Obradovic’le son kez çalışıyor. Daha sonralardan Taking The Charge adlı podcast’te konuya dair, “Kariyerimin bir döneminde yeniden Obradovic’le çalışmak istiyorum.” diyor.

Kokoškov, 2008’de Pistons’tan ayrılmadan önce Gürcistan milli takımından teklif alıyor. O dönemler ülke basketbolunda atılım yapmak isteyen bazı Gürcü basketbol insanları, Kokoškov’a teklif götürüyorlar. Kokoškov, durumu dönemin Pistons genel menajeri Joe Dumars’a anlatıyor. Dumars, Sırp antrenöre eğer gerçekten iyi bir antrenör olmak istiyorsa bu teklifi kabul etmesi gerektiğini, Pistons’tan ayrılmak için kolaylık sağlayacaklarını ve kendisine daime destek olacağını söylüyor. Böylece Kokoškov, 2015’e kadar sürecek olan Gürcistan milli takım macerasına başlıyor.

“Kokoškov, taze bir güç. 20 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi. Son yılları biraz kötü geçti fakat ne olursa olsun sahip olduğu oyun bilgisi, sosyal ağı Fenerbahçe’ye değer katacak. Fakat işin olumsuz yönleri de var. Avrupa’da ilk kez bu kadar üst seviye bir takımı çalıştıracak. Tarihi bir antrenör sonrasında takımın başında olacak. Rotasyondaki zaman ayarlamalarından altyapıya kadar birçok konuda sıkıntı yaşayabilir. Mesela Rick Pitino, buna örnek verebileceğim isimlerden biri. Kazanmaya alışkın olan bir takımda büyük bir sorumluluk üstleniyor. Euroleague’de Ergin Ataman, Ettore Messina gibi isimlere karşı rekabet etmesi kolay olmayacak.”

Mihailo Uvalin

Aynı zamanda NBA’de de çalışıyor. 2008-2009’a Terry Porter’la başlayan fakat sonrasında Alvin Gentry’le anlaşan Phoenix Suns, Kokoškov’a asistan antrenörlük teklifi götürüyor. Bu teklifin iletilmesinde John Hammond ve Alvin Gentry, önemli bir rol oynuyorlar.

Kokoškov; 2013’e kadar süren Suns kariyerinde yalnızca bir kez play-off görüyor. Onda da Konferans Finali’nde eleniyor.

2013-2014’te Cleveland Cavaliers’ta sonralardan hatırlamak istemeyeceği bir sezon geçiriyor ve 2015-2016’da Quin Snyder’ın baş antrenör olduğu Utah Jazz’den asistan antrenörlük teklifi alıyor.

2018’e kadar Jazz’de kalıyor ve 2018-2019’da NBA kariyerinin ilk baş antrenörlük görevini üstleniyor. Fakat her açıdan kötü bir dönemde olan Phoenix Suns’taki bir sezonunda 19-63 gibi felaket bir derece elde ediyor. Bu sezonun başında Sacramento Kings’e Luke Walton’ın asistanlığına getiriliyor.

Milli takım kariyerinde ise 2015’te Gürcistan’dan ayrılıyor. 2016-2017’de Slovenya’nın başına geçiyor ve 2017 EuroBasket’i İstanbul’da kazanıyor.

2019’da ise Sırbistan milli takımının başına getiriliyor.

X’ler ve O’ları nelerdir ve bunlar, Fenerbahçe’de nasıl uygulanabilir?

İşin hikâye kısmı kabaca bu şekildeydi. Ne güzel bir kariyer, değil mi?

Şimdi de Kokoškov’un hücum ve savunma sistemlerini inceleyelim.

Igor Kokoškov, 20 yıllık NBA tecrübesinde üç farklı yapıda çalıştı. Los Angeles Clippers ve Cleveland Cavaliers yıllarında tamamen run&gun yani “topu alan hızla karşıya gider ve sayı bulmaya çalışır” sistemlerini görüyordu.

“Kokoškov bu oyunun daima öğrenen isimlerinden. Avrupalı antrenörler gibi klasik bir kariyeri yok, onun yolu çok farklı. Fakat ABD kültüründe NBA sisteminde bu kadar kalması, baş antrenörlüğe layık görülmesi ve aynı zamanda Avrupa’da milli takımlarla bağlantıda kalması etkileyici. Onun sistemlerini seviyorum, özellikle de Dragic ve Doncic özelinde kullandığı sistemi. Bunu birkaç antrenman notumla açıklamak istiyorum. ‘İlk günden beri en fazla önem verdikleri şey takım kimyası oldu. Dragic birinci, Doncic ikinci rolde. Kokoškov, bu iki ismin hızlı hücumda açık alanı hızla kat etmelerine ve bireysel oynamalarına izin veriyor. Slovenya, gerçekten de bir TAKIM gibi davranıyor fakat burada fark şeyler Dragic’in asla vazgeçme mottosu ve Doncic’in yarattığı göz kamaştırıcı hava. Dragic ve Doncic’in yanında X faktör olabilen Klemen Prepelic, Gasper Vidmar ve tam bir Kokoškov sistemi oyuncusu olan Anthony Randolph var. Koç Kokoškov, NBA’deki hammer tarzı perde setlerini, Kamikaze diye bilinir, Slovenya milli takımına kek içerisindeki meyve gibi yerleştirdi. Bunu her yerde yapabilir.’”

Luka Bassin

Clippers’ta net bir yıldız yoktu, keza Cavs’te de yeni sistem kurulamamıştı.

2003 ile 2008 yılları arasındaki Pistons dönemi ise bana kalırsa en verimli bilgiler edindiği dönem. Zira Larry Brown’un swing high PnR, piston side PnR, slice floppy ve lob PnR öncelikli hücum setleri; ofansı zayıf tarafa yıkan, güçlü taraftan zayıf tarafa yapılan katlarla hücumun dengesini değiştiren, böylece rakibin savunma geometrisini bozan, en az iki perdenin yapıldığı ve üçgen hücum kadar olmasa da diyagonal düzenin olabildiğince korunduğu setler.

Flip Saunders’ın horns hand-off flex action, pinch post wing double ve wing ball-screen post cross adında öne çıkan hücum setleri; topsuz alanda iki forvetin diplerden birbirlerine doğru yaptığı katlar, ortada çapa konumunda kalan uzunun bu katlara yaptığı perde, tepedeki kısa ikilinin uzun veya forvet pasını görmesi veya direkt skor üretmesiyle sonlanan, post bölgesinden kanatlara pas akışının yoğun olduğu ve perde çıkışlarında bol pasların yapıldığı setler.

Her iki ismin savunmasında 1-2-2 zone, 2-1-2 zone, adam adama ve yarı saha baskı öne çıkıyordu. Bu sistemlerin hepsinde de topun olduğu bölgeye küçük tuzaklar uygulanıyordu.

“Saha içinde X ve O’larda çok parlak bir figür olmanın yanında oyuncularıyla da iletişimi kuvvetli bir koç Kokoškov. Haber çıktığı anda Goran Dragic’in başarılar dilediği tweet, eski oyuncularında bıraktığı intibayı göstermesi açısından değerli bir örnek. Bunu, ipleri koşulsuz şartsız oyuncularına teslim ederek de yapmıyor üstelik. Dragic’in 35 sayıyla oynadığı EuroBasket 2017 finalinde son dört dakikaya girilirken hatalı yürüme yapan Dragic’i kenara alıp, bir daha oyuna almamıştı örneğin. Üstelik Doncic sakatken… Bu konuda şöyle diyor: ‘Oyuncularıma en sık söylediğim şeylerden biri tüm kararlarımın takımın iyiliği için olduğudur, benim şahsi düşüncelerim ya da kimi sevip sevmediğimden ötürü değil.’ Parkede oyuncu grubuna göre esnek davranabildiğini gördük ki kendisi de geçmiş bir röportajında oyun stiline dair bakış açısını şöyle açıklıyor: ‘Her zaman altını çizdiğim bir konu, basketbolun tek bir doğru oynanış biçimi olmadığıdır. Sıkça ‘modern basketbol’ tabirini işitirsiniz, aslında kastedilen kazanan basketboldur. Kazanan kimse, trendi dikte eder. Zamanında Pistons, şimdi Warriors…’”

Buğra Balaban

Bu ve daha fazla setin Fenerbahçe Beko’da nasıl uygulanabileceğine bakmadan önce bir de Phoenix Suns ve Utah Jazz kariyerlerine göz atalım.

Alvin Gentry’le sekiz buçuk yıl boyunca “baş antrenör-asistan antrenör” olarak çalışan Kokoškov, Gentry’nin hızlı hücumda top paylaşmaya yönelik tempolu, atletizme ve perdelere dayalı setlerini gördü. Savunmada ise 2-2-1 ve 2-3 alanla birlikte tam saha baskıyı gördü.

Quin Snyder’la birlikte çalıştığı dönemde ise diğer tüm isimlerin pek kullanmadığı izolasyon setlerine hâkim oldu. Zira Snyder, her ne kadar bireysellikten çıkıp kolektif oyuna önem veren bir baş antrenör olsa da oyuncularına özgürlük tanımayı, hızlı hücum alanlarını perdelerle boşaltmayı, el üstü şutları ve savunmada topun olduğu bölgeye baskıyı kullanan bir koç.

Bu dört isme kabaca göz attığımıza göre Kokoškov’un kendi sistemine geçebiliriz. Kokoškov, hücumda perde kullanmayı çok seven bir antrenör. Özellikle serbest atış çizgisi civarında sıralı perdeler koyup, kısa forveti veya şutö guardı o perdeden geçirmeyi ve ters tarafta uzunun backdoor boşluğu yakalaması için tempoyu hızlandırmayı kullanan bir antrenör. Yani top tepedeyken bol bol iç perdeleri kullanıyor ve farklı perde yerleri farklı perde zamanlamalarıyla varyasyonlar yaratıyor.

“NBA ile Avrupa arasındaki farklar onun oyun felsefesini de etkileyebilir. NBA’deyken bir yıl dışında asistan antrenör olduğu için oyuna daima teknik taraflardan bakıyordu. Bu gayet doğal ama şimdi her şeye dair bir fikri olmak zorunda. Pesic, Zeljko, Aito gibi isimler de ilk yıllarında zorlandılar. Kokoškov’un üst seviyelerdeki geçmişi iyi olduğu için biraz daha iyi başlayabilir Euroleague kariyerine, fakat dediğim gibi, Obradovic sonrası dönemi idare etmek herkes için olduğu gibi Kokoškov için de zor.”

Mihailo Uvalin

2017’de Slovenya’yla EuroBasket’i kazandığında Luka Doncic ve Goran Dragic gibi belki de son 15-20 yıldaki bir turnuvayı en fazla domine eden guard ikilisine sahipti. Fakat ne var ki 2018-2019’da Suns’la dibi gördüğünde Elie Okobo, Jamal Crowford, Troy Daniels ve Devin Booker gibi orijini guard olmayan oyuncuları guard oynatarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu.

En çok kullandığı hücum silahlarından bir diğeri ise post oyunları. Kokoškov, stretch tarzı dört numaraları alçak post’a gönderip onun etrafına iki oyuncu koymayı, orada pas akışını sağlamayı ve böylece rahat sayı üretimini gerçekleştirmeyi pek çok kez deniyor. Keza oyuncularına özgürlük tanımayı, backdoor ile tempoyu arttırıp atletizmi ön plana koymayı ve klasik yan veya tepe perde oyunları kullanmayı da öyle.

Yani eğer Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely kalır ve yanında Nando De Colo veya Kostas Sloukas ikilisinden en az biri olursa, Vesely’nin normal sezonu MVP olarak bitirmesi gayet muhtemel olabilir. Zira Kokoškov döneminde onun istemediği (Luka Doncic’i draft etmek istiyordu) fakat yönetimin kararı doğrultusunda draft edilen Deandre Ayton, çaylak sezonunda, roll man olarak en fazla sayı üreten oyuncu olmuştu.

“Henüz 18 yaşımda olduğum için çok üst seviyelere dair bir şey söylemem doğru olmayabilir. Fakat Igor Kokoškov, farklı bir ülkede doğmasına rağmen bizim ülkemize kattıklarıyla üst seviyelerde profesyonelliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Ben ve benim gibi birçok genç oyuncunun kariyerlerini olumlu etkiledi.”

Ziga Samar – 2001 doğumlu Sloven basketbol oyuncusu – Aquimisa Zamorano’da forma giyiyor

Vesely, De Colo, Sloukas özelinin dışına çıkacak olursak Kokoškov’un sistemi için net bir şutör gerekiyor. Melih Mahmutoğlu her ne kadar iyi bir şutör olsa da sahada kaldığı zaman savunmada bazı şeylerden fedakârlık etmeniz gerekiyor. Tabii onun saf şutörlüğünü Derrick Williams ile Nikola Kalinic’in aksine daha iyi şut atan bir kısa forvetle kullanmak akıllıca olabilir. Yani Leo Westermann ve De Colo veya Sloukas, Melih ve yedek bir şutör, Kalinic veya Williams ve şut atabilen forvet, biri geleneksel biri modern tarzda iki uzun, Jan Vesely, Ahmet Düverioğlu yapısı pek de fena bir başlangıç gibi görünmüyor.

İşin savunma kısmında ise biraz daha farklı bir tablo çıkıyor karşımıza. Kokoškov, topun olduğu bölgeye baskıdan çok rakibin yıldız oyuncusunun olduğu bölgelere tuzak kurmayı seven bir antrenör. Misal, 2018-2019 sezonunda Milwaukee Bucks’a karşı oynadıkları maçta Giannis Antetokounmpo’yu Dragan Bender ve Deandre Ayton’ın değişmeli savunmasında kullanmış ve açıkçası bir hayli verim almıştı. Bunun bir benzerini Fenerbahçe Beko’da da yapmasını bekliyorum.

En iyi tercih mi?

Igor Kokoškov, şu anki antrenör havuzu içerisinde yapılabilecek en iyi hamle. Zira Kokoškov, Maurizio Gherardini’nin NBA’de edindiği çevrenin belki de çok daha genişine sahip, yani NBA’den Avrupa’ya uzun vadede oyuncu getirme konusunda eli kuvvetli. Zeljko Obradovic döneminde bazı nedenlerden ötürü bir türlü yapılamayan, “Balkan bölgesinden genç oyuncu alıp yetiştirme” projesinde çok daha geniş imkânlar sunabilecek bir antrenör.

“Zeljko Obradovic’in hararetli görüntüsüne alışan Ataşehir ahalisi için biraz daha sakin güç gibi görebiliriz Kokoškov’u. Kenarda çok daha sakin bir imaj çizer, duygusal değil rasyonel davranmaya çalışır. Bu yönüne dair şunları diyor: ‘Beyninize hücum eden birçok faktör varken duygularınızın aktif olması normaldir. Yine de her koşulda rasyonel davranıp, uçağı kazasız belasız yere indirmeyi başarabilmelisiniz.’”

“Neticede Kokoškov, Fenerbahçe için çok büyük bir kazanım. Çok değil bir sene önce çeşitli NBA takımınlarının başantrenörlük için düşündüğü, yaklaşık 20 senedir NBA’den çıkmamış birini ikna etmek büyük başarı ve Gherardini’nin hanesine yazılacak. Taraftarın sabredip, çok köklü bir değişimle girilecek sezonda dramatik bir başarı gelmese de sabretmeye değer bir baş antrenörle baş başa olduklarını özümsemesi gerek.”

Buğra Balaban

İşin oyuncu idaresi kısmında ise birtakım soru işaretleri göze çarpıyor. Misal, 2018-2019 sezonunda Mikal Bridges’ın Portland Trail-Blazers deplasmanında Kokoškov’un uyarılarına karşın adeta kulaklarını tıkaması ve Kokoškov gittikten sonra takımdaki birçok oyuncunun ona dair sert demeçler vermesi… Fakat Avrupa’da işler bu konuda biraz daha hızlı rutinleşebildiğinden bu sorun çok fazla yaşanmayabilir.

Kokoškov, Obradovic gibi Avrupa basketbolunun en önemli figürlerinden olan bir antrenör sonrasında takımın vitrin yüzü olarak Dimitri Itoudis, Ettore Messina, Ergin Ataman gibi isimler arasına girebilecek bir antrenör.

Elbette Obradovic gibi bir usta değil fakat onun gibi bir figür sonrasında gelebilecek en iyi isimlerden biri. Burada en önemli olan şey, zaman. Bir yılın yapılanmayla geçileceğinin anlaşılması ve ana hedeflerin 2021-2022’den itibaren koyulacağına, takımın belki de 2020’ler boyunca Kokoškov tedrisatı altında olacağına dair düşüncelerin kabul görmesi gerekiyor.

“Igor… Bence Avrupa basketbolunda görmesi gereken değeri görmeyen bir antrenör. NBA’de 20 yıl boyunca kalabilmek çok zor bir şey. O, tüm baskılara karşın bunu yapabildi. Bence Fenerbahçe, en iyi hamleyi yaptı. Zeljko Obradovic’ten sonraki süreci biraz daha kolay atlatacaklardır.”

Petar Naumoski – Eski basketbol oyuncusu

Basketbol Süper Ligi

Anadolu Efes, Banvit engelini kolay geçti

18/03/2017 AT 21:19
Basketbol Süper Ligi

Banvit namağlup devam

13/11/2016 AT 17:40
Related Topics
BasketbolSlovenyaPhoenix SunsFenerbahceMore
Share this with
Copy
Share this article