Milwaukee Bucks, Jacob Blake ve Wisconsin

Milwaukee Bucks, NBA Play Off’ları birinci tur 5. maçında dün gece Türkiye saatiyle 11’de oynanması planlanan Orlando Magic maçına çıkmama kararı aldı. Maçın başlangıcına dakikalar kala parkeye ısınmaya çıkan Orlando Magic de Bucks’ın bu kararını destekleyerek soyunma odasına geri döndü. Bucks oyuncularını maçı boykot kararına iten olay 23 Ağustos günü Kenosha, Wisconsin’de 29 yaşındaki Jacob Blake’in çocuklarının gözü önünde polis tarafından öldürülmesiyle gerçekleşti. Bu olayla birlikte ABD’de yeniden güç kazanan eylemlere ve sosyal adalet arayışına destek olan basketbolcuların sayısı da artmıştı.

Basketbol
“Orada bir köy var uzakta”
16/09/2020 - 09:34

Soyunma odasında geçirdikleri sürede Milwaukee şehrinin de bulunduğu Wisconsin valisi ile temas kurmaya çalışan Bucks’lı basketbolcular birkaç saat sonra bu konuda sözlü bir açıklama yaptı. Temsil ettikleri Wisconsin eyaletinde böyle bir olay yaşanmışken önceliklerinin basketbol olamayacağını belirten oyuncular, Jacob Blake ve tüm Afro-Amerikan topluluk için adaletin yerini bulması gerektiğinin ve Blake’in öldürülmesinden sorumlu olan polis memurlarının gerekli cezayı alması gerektiğinin altını çizdi. Milwaukee Bucks yönetimi de oyuncularının bu tepkisinin sonuna kadar arkasında durduklarını ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ırka dayanan eşitsizliklerin çözülmesi için görevlilerin gerekli adımları atması gerektiğini belirten yazılı bir açıklama yayınladı.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/08/27/2872608.jpg

Bir adım geriden

NBA’de bu konuda gösterilen ilk tepki bu değil. Brooklyn Nets’in All-Star gardı Kyrie Irving, haziran ayında sosyal adaletsizliğin ve ırkçılığa bağlı polis şiddetinin bu seviyede olduğu ve ülkede devam eden eylemlerle farkındalığın arttırılmaya çalışıldığı bir ortamda basketbolun öncelikli olmadığı kararı ile Orlando’da mücadele etmeyeceğini açıklamıştı.

Jacob Blake’in polis tarafından öldürülmesini takiben de Boston Celtics ve Toronto Raptors’lı oyuncuların maça çıkmama kararı hakkında görüştükleri öğrenilmişti. Aynı zamanda Bucks gardı George Hill, oyuncuların bu şartlar altında Orlando’ya hiç gelinmemesi gerektiğini belirtmişti. Raptors gardı Fred VanVleet de Wisconsin’deki olay ardından bir değişim talebi için oyuncuların harekeye geçebileceğini vurgulamıştı.

NBA Oyuncular Birliği toplantısı

Bu tepkinin üzerine gecenin diğer maçları Houston Rockets – Oklahoma City Thunder ve Los Angeles Lakers – Portland Trail Blazers için de oyuncular bir bir sahaya çıkmama kararı alarak Bucks’ı bu konuda desteklediklerini açıkladı. Devamında NBA yönetimi de bu gece oynanması planlanan maçların uygun bir tarihe erteleneceğini belirten yazılı bir bildiri yayınladı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Orlando’da bulunan tüm oyuncular bir toplantı organize etti ve Play Off’ların devamı için alınacak bir sonraki karar hakkında görüş bildirdiler. The Athletic ve Stadium muhabiri Shams Charania’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers oyuncularının başını çektiği bir grubun sezonun bu şartlar altında devam edemeyeceğini savunduğu ve kalan diğer basketbolcuların oynamaya devam edilmesi kanısında olduğu öğrenildi. Bu olayı Lebron James’in toplantıyı terk etmesi, Lakers ve Clippers’lı diğer oyuncuların da onu takip etmesi izledi. Sezonun devamı için herhangi bir fikir birliğine varılmazken NBA Oyuncular Birliği bugün yeniden toplancak.

NBA Hakemler Birliği ve NBA Koçlar Birliği de Milwaukee Bucks ile başlayan ve daha sonra tüm NBA takımlarının desteklediği bu boykotun arkasında durduklarını belirttiler. NBA’de başlayan tepkiye destek Amerikan Futbol Ligi MLS’te beş ve Amerikan Beyzbol Ligi MLB’de üç maçın ertelenmesiyle geldi. Gecenin devamında NBA yönetimi de tüm kulüp yöneticilerini ertesi gün için toplantıya davet etti.

NBA’de bu gece ve yarın sabaha karşı oynanacak maçlar ve sezonun devamı için belirsizlik devam ediyor.

Basketbol
Satranç
14/09/2020 - 06:43
Basketbol
“Bir sonraki Jordan”ların izinde
02/09/2020 - 12:27