Japonya’da 1948 yılında doğan keirin, 2000 yılından bu yana Olimpiyat Oyunları’nda da yer alıyor. Altı ile dokuz sporcunun start aldığı keirinde, Yaz Oyunları’nda altı isim başlangıç noktasında yer alıyor. Derny adı verilen motosikletin tempoyu ayarladığı yarışta, bisikletçiler 25 km/s hız ile arkalarından gelen dernyi geçmeden, onun temposuna göre son sprint için kendilerini ayarlar. Sürekli olarak hızını arttıran derny, son 600 metreye girilirken çekilir. Dernynin çekilmesinin ardından sprinterler finiş çizgisini geçen ilk isim olabilmek için sprint atar.
Sydney 2000’den bu yana erkeklerde olimpik disiplin olan keirin, Londra 2012’den itibaren kadınlarda da olimpiyat takvimine dahil edildi.
KadınlarKadınlar Olimpiyat Oyunları'nda ilk kez keirin disiplininde mücadele edecek olsalar da, Dünya Şampiyonaları'nda sürekli olarak bu disiplinde karşı karşıya geldi.
Son iki dünya şampiyonu Anna Meares, Londra’da Britanya’nın elinden altını almak için velodromda olacak. Eski dünya şampiyonlarından Victoria Pendleton da keirinde Meares ile rekabetinin başka bir ayağının ateşini ateşlemeye çalışacak.
Olimpiyat Oyunları
Hoy ve şürekâsının zaferi
02/08/2012 - 19:13
Ayrıca Kristina Vogel, Willy Kanis, Simona Krupeckaite, Olga Panarina, Shuang Guo ve Ekaterina Gnidenko gibi üst düzey sprinterler de dernynin arkasında son sprint için savaşacak.
Erkeklerde Keirin finalleri 7 Ağustos'ta yapılacak.
Olimpiyat Oyunları
Olaylı günde zafer Almanya'nın
02/08/2012 - 17:54
Olimpiyat Oyunları
Hoy tarihte yalnız
07/08/2012 - 18:41