Takım takip disiplininde erkekler dört, kadınlar ise üç sporcudan oluşan ekiplerle mücadele eder. Takımlar velodromun ters başlangıç noktalarından yarışa başlar. Eğer bir takımın üçüncü sporcusu diğer takımın üçüncü sporcusunu yakalarsa yarış noktalanır. Bunun gerçekleşmemesi hâlinde ise 4000 metreyi en kısa sürede kat eden takım galip ilan ediliyor.
Olimpiyat Oyunları’nda takım takip disiplini eleme yarışı ile başlar. Her takımın zamana karşı performans sergilediği eleme serisinde erkeklerde üçüncü, kadınlarda ikinci ismin derecesi takımın zamanı olarak kaydedilir. En iyi dereceye sahip sekiz takım ilk turda eşleşir. Dört eşleşmenin kazananları madalya mücadelesine, finale, devam ederken, kaybeden dörtlü sıralama yarışı koşar.
Kadınlar takım takip Londra 2012’de ilk kez Olimpiyat takvimine alınırken, sprint disiplinleri içinde özellikle erkeklerde en büyük rekabetlerinden birini izleyeceğiz.
Olimpiyat Oyunları
Hoy ve şürekâsının zaferi
02/08/2012 - 19:13
ErkeklerEv sahibi Britanya ile Avustralya arasındaki rekabetin erkeklerde zirve noktasına ulaşacağı mücadelede dünya rekoru gelmesi muhtemel senaryolardan en muhtemel olanı.
Britanya takımı hem son olimpiyat şampiyonu hem de dünya şampiyonu unvanıyla Londra’da piste çıkacak. Melbourne’de düzenlenen son dünya şampiyonası’nda Avustralya’nın dünya rekorunun ardından kendi rekorlarını geliştiren Britanya, finalde de Avustralya’nın da daha iyi bir dereceyle koşmasını sağlamıştı. Ed Clancy, Steven Burke, Peter Kennaugh ve Geraint Thomas’dan oluşan dörtlü, altının en büyük favorilerinden ve muhtemelen kendi rekorlarını bir kez daha kırmaya yakın bir takım.
Avustralya, Pekin 2008 sonrası gelen yeni nesil ile takım takipte dünyanın gıpta ile baktığı bir kadroya sahip oldu. Glenn O'Shea, Jack Bobridge, Rohan Dennis, Michael Hepburn dörtlüsünden oluşan takım, Melbourne 2012’de dünya rekoru kırsa da, Britanya’nın daha iyi performansına karşı koyamamıştı. Londra’da Britanya ile başa baş mücadele edebilecek takım olarak dikkatleri üzerine çekiyor.
Sam Bewley, Marc Ryan, Westley Gough ve Jesse Sergent’tan oluşan Yeni Zelanda takımı ise 2008’de bronz madalya alan kadrodan isimleri barındırıyor. Takıma yeni dahil olan isimlerin de katkısı eklenince Britanya ve Avustralya’nın ardından Yeni Zelanda’yı üçüncü sıraya yerleştiriyor.
Bu üçlüyü en çok zorlayacak takım ise Rusya olacak. Son dönemde pist bisiklet için yapılan yatırımlar ve erkekler takip takımının köklü geçmişi Rusya’yı diğer takımların bir adım önüne taşıyor.
Danimarka ve Belçika da kadrolarında zaman içerisinde değişime gitmek zorunda kalsa da hâlâ lider ülkeleri tehdit edecek düzeyde. Özellikle Danimarka’da yeni neslin de eklenmesiyle takım eski günlerine yakın bir performans sergileyebilir.
KadınlarKadınlarda da rekabet erkeklerden geri kalır değil. İlk kez olimpiyat madalyaları dağıtılacak olan kadınlar takım takip yarışında da erkeklerdekine benzer bir senaryo bizleri bekliyor.
Britanya, son dünya şampiyonu olarak Londra’da pistte olacak. Melbourne’de erkek takım takip takımı gibi onlar da dünya rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Dani King, Laura Trott ve Joanna Rowsell üçlüsü son dönemde kadınlar takipte her yarışı domine etti. Kendilerine ait dünya rekorunu geliştirerek olimpiyat altınını almak istiyorlar.
Britanya’nın erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da en büyük rakibi Avustralya. Josie Tomic’in yanına eklenen Annette Edmendson ve Melissa Hoskins harikulade bir takım oldu. Ev sahibi olarak piste çıktıkları son dünya şampiyonasında Britanya’yı geçemese de, kadın takım takibe Avustralya’nın yeniden dönmesini sağlayan bu üçlü altın için Britanya’yı zorlayacak.
Kadın takım takipte üçüncülük için mücadele eden takımlardan Kanada, son dünya üçüncüsü olarak velodromda olacak. Tara Whitten gibi önemli bir zamana karşı ve pist uzmanın yanına eklenen Jasmin Glaesser ve Gillian Carleton, bronz madalya hatta daha fazlası için mücadele edecek.
Madalya iddialısı bir başka İngiliz Milletler Topluluğu’nun üyelerinden Yeni Zelanda. Kanada’nın Whitten’ın yanına eklemelerle oluşturduğu takıma benzer bir yapıya sahip Kiviler. Alison Shansk’in yanına dahil olan Lauren Ellis ve Jaime Nielsen ile birlikte Yeni Zelanda kadınlar takım takipte madalya mücadelesi verecek.
Olimpiyat Oyunları
Olaylı günde zafer Almanya'nın
02/08/2012 - 17:54
Olimpiyat Oyunları
Hoy tarihte yalnız
07/08/2012 - 18:41