Pist bisikletinde hem kadınlar hem de erkeklerde disiplin sayısı eşitlenirken en çok değişiklik dayanıklık disiplinlerinde yaşandı. Bireysel takip ve erkekler madison artık olimpik disiplinler değil. Onların yerine ise altı farklı disiplinden oluşan bir müsabaka, omnium eklendi.
Atletizmdeki heptatlon ve dekatlon benzeri farklı disiplinlerden oluşan omniumda sporcular altı farklı disiplinde mücadele ediyor. İki günde üçer yarışın koşularak tamamlandığı omniumu meydana getiren disiplinler; flying lap, puan yarışı, eleme yarışı, bireysel takip, scratch ve erkeklerde 1k kadınlarda 500m zamana karşı. Omniumda puanlama sistemi ise yelken sporundaki gibi. Genel klasmandaki yeri sporcunun puanına eklenirken, en küçük puanı toplayan sporcu zafere ulaşıyor.
Altı disiplini de takip etmeyenler tabii ki bu yarışlar ne diye sorabilir,
Olimpiyat Oyunları
Britanya rekora uçtu!
03/08/2012 - 18:52
Flying lap: Zamana karşıdan farklı olarak sporcular, 200 metre zamana karşı koşarken zaman ölçümü sporcuların başlangıcından itibaren yapılmıyor. Sporcu velodromda bir tur attıktan sonra sprint çizgisine geldiğinde saatin çalıştığı flying lap, omnium ve sprint elemelerinde tercih ediliyor.
Puan yarışı: Erkeklerde 30, kadınlarda 20 kilometre olarak koşulan yarış, mesafeden ötürü kadınlarda 120, erkeklerde 160 tur sürüyor. Her 10 turda bir ara sprint kapısı olan yarışın bu kapılarında 5,3,2 ve 1 puan veriliyor. Diğer sporculara tur bindirmesi hâlinde ise bir sporcu 20 puan alıyor. Yarışı en çok puan toplayan isim kazanıyor.
Eleme yarışı: Yarış başladıktan sonra her eleme turu geldiğinde çan sesi duyuluyor ve bitiş çizgisini son sırada geçen sporcu yarışa veda ediyor. Yarıştaki sıralama ise sporcunun kaçıncı sırada elendiğine göre belirleniyor.
Bireysel takip: Erkeklerde 4000, kadınlarda 3000 metre olarak koşulan yarış, velodromun karşılıklı taraflarından başlayan iki sporcunun dereceleri genel klasmandaki yerlerini belirliyor. Londra 2012’ye kadar bireysel takip, olimpik disiplinlerden biriydi.
Scratch: Herhangi bir ara sprint ya da eleme kapısı olmayan scratch yarışında, amaç yarışı ilk sırada noktalamak. Bir sporcu rakiplerine tur bindirdiğinde, pistteki tüm isimler liderin 1 tur gerisine düşer.
Zamana Karşı: Erkeklerde 1 kilometre, kadınlarda 500 metre koşulan zamana karşı yarışında velodromun zıt taraflarından aynı yönde start alan iki sporcunun dereceleri genel klasmandaki yerlerini belirler.
ErkeklerŞampiyonalarda geçmişi fazla olmayan omniumda, erkekler 2007’den bu yana dünya şampiyonaları’nda boy gösteriyor. İlk olimpiyat madalyaları dağıtılacak omniumda, rekabet çok ciddi boyutlarda olacak.
Velopark’ta Avustralya’nın Britanya’yı geçmeye en yakın olduğu müsabaka erkekler omnium. Son dünya şampiyonu Glenn O’Shea, velodromda Avustralya’ya altını getirmeye en yakın isim. Dayanıklık disiplinlerinde son yıllarda müthiş bir nesil yakalayan Avustralya’nın önemli parçalarından olan O’Shea, Londra’da gümüş madalya alan takım takip ekibinin de bir üyesiydi.
Ev sahibi Britanya, takım takip ile altın alan Ed Clancy ile madalya peşinde olacak. 2010 yılında dünya şampiyonu olan Clancy, 2011 yılında aynı puanda olduğu Bryan Coquard’ı disiplinlerdeki derecesiyle geride bırakıp Avrupa şampiyonu olmuştu. Melbourne’de düzenlenen son dünya şampiyonası’nda ise benzer şekilde podyumun dışında kaldı. Britanya’nın Ben Swift’i mi Ed Clancy’i mi kullanılacağı tartışılırken, son olarak dünya şampiyonluğu olan Clancy’de karar kılındı.
Shane Archbold, kötü bir puan yarışı çıkardıktan sonra son dünya şampiyonası’nda beşinci olsa da, 2011’de dünya ikincisi olmayı başarmıştı. Avustralya ve Britanya’nın yanına pistte, özellikle dayanıklık disiplininde dahil olan iki İngiliz Milletler Cemiyeti’nden Yeni Zelanda’yı temsil edecek Archbold da madalya iddialısı isimlerden.
Yeni Zelandalı gibi Avustralya ve Britanya’ya dayanıklık disiplinlerinde yaklaşan bir başka ülke de Kanada. Zach Bell, son dünya ikincisi ve Kanada’nın omniumda önemli temsilcilerinden. Madalya için piste çıkacak isimler arasında Kanadalı Bell de var.
Avrupa’dan ise üç önemli genç yetenek öne çıkıyor. Fransız Bryan Coquard, 2009 ve 2010 Dünya Gençler Pist Bisikleti Şampiyonaları’nda omniumda gökkuşağı mayoyu üstüne geçirdi. Dikkat edilmesi gereken gençlerden biri de o. Yol bisikletine favoriler arasında en çok kanalize olmuş isim İtalyan Elia Viviani de omnium için sezon içerisinde pistte yoldakinden fazla zaman geçirdi. Yolun getirdiği avantajla puan, scratch gibi yarışlarda ön plana çıkıyor. Danimarkalı Lasse Norman Hansen, müthiş bir performans ile son dünya şampiyonası’nda üçüncü olmayı başardı. Artık scratch, puan ve eleme yarışında ön taraftaki gruba dahil olması durumunda takip edilecek isimler arasında.
KadınlarLondra 2012 itibariyle pistte erkekler ile aynı sayıda müsabakaya sahip olan kadınlar da Yaz Oyunları’nda ilk kez omnium mücadelesi verecek. 2009’dan bu yana Dünya Şampiyonası takviminde yer alan kadınlar omniumda da İngiliz Milletler Topluluğu ön plana çıkıyor.
Britanya, velodromda sekiz altına daha yakın olan taraf. Kadınlar omniumda onlardan biri. 20 yaşındaki Laura Trott, Londra’daki Velopark’a son dünya ve Avrupa şampiyonu unvanıyla çıkacak. Dünya rekortmeni kadın takip takımının da bir parçası olan Laura Trott, kadınlar omniumda da en büyük favori konumunda.
Avustralya’nın dayanıklık disiplininde Britanya’yı yakalama amacıyla ortaya çıkarttığı takımın en önemli parçalarından Annette Edmondson, Melbourne’de hem kadın takip hem de omnium disiplinlerinde Laura Trott’un ardından ikinci oldu. Londra’da kürsünün ilk basamağını arzulayan 20 yaşındaki bir başka isim de Laura Trott.
Genç isimlerin yanı sıra tecrübeli bir çok isim de kadınlar omniumda ön plana çıkıyor. Bunlardan en önemlisi bir Kanadalı. İki kez üst üste dünya şampiyonu olmayı başaran Tara Whitten, bir kez de dünya ikincisi oldu. Takım takipte genç Kanadalıların lideri konumundaki Whitten, omnium altını için mücadele edecek isimlerden biri.
Bir başka iddialı isim ise ABD’den Sarah Hammer. Bireysel takip uzmanı olan Hammer, son iki dünya şampiyonası’nda omnium disiplininde podyumda yer almayı başardı. Bir çok iddialı ismin olduğu kadınlar omniumda, ABD’de de Sarah Hammer ile ön plana çıkıyor.
Olimpiyat Oyunları
Çin: Altınımızı çaldılar
03/08/2012 - 15:12
Olimpiyat Oyunları
Hoy tarihte yalnız
07/08/2012 - 18:41