Takım takip disiplininde erkekler dört, kadınlar ise üç sporcudan oluşan ekiplerle mücadele eder. Takımlar velodromun ters başlangıç noktalarından yarışa başlar. Eğer bir takımın üçüncü sporcusu diğer takımın üçüncü sporcusunu yakalarsa yarış noktalanır. Bunun gerçekleşmemesi hâlinde ise 4000 metreyi en kısa sürede kat eden takım galip ilan ediliyor.
Olimpiyat Oyunları’nda takım takip disiplini eleme yarışı ile başlar. Her takımın zamana karşı performans sergilediği eleme serisinde erkeklerde üçüncü, kadınlarda ikinci ismin derecesi takımın zamanı olarak kaydedilir. En iyi dereceye sahip sekiz takım ilk turda eşleşir. Dört eşleşmenin kazananları madalya mücadelesine, finale, devam ederken, kaybeden dörtlü sıralama yarışı koşar. Kadınlar takım takip Londra 2012’de ilk kez Olimpiyat takvimine alındı.
Kadınlarda rekabet erkeklerden geri kalır değil. İlk kez olimpiyat madalyaları dağıtılacak olan kadınlar takım takip yarışında da erkeklerdekine benzer bir senaryo bizleri bekliyor.
Olimpiyat Oyunları
Britanya rekora uçtu!
03/08/2012 - 18:52
Britanya, son dünya şampiyonu olarak Londra’da pistte olacak. Melbourne’de erkek takım takip takımı gibi onlar da dünya rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Dani King, Laura Trott ve Joanna Rowsell üçlüsü son dönemde kadınlar takipte her yarışı domine etti. Kendilerine ait dünya rekorunu geliştirerek olimpiyat altınını almak istiyorlar.
Britanya’nın erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da en büyük rakibi Avustralya. Josie Tomic’in yanına eklenen Annette Edmendson ve Melissa Hoskins harikulade bir takım oldu. Ev sahibi olarak piste çıktıkları son dünya şampiyonasında Britanya’yı geçemese de, kadın takım takibe Avustralya’nın yeniden dönmesini sağlayan bu üçlü altın için Britanya’yı zorlayacak.
Kadın takım takipte üçüncülük için mücadele eden takımlardan Kanada, son dünya üçüncüsü olarak velodromda olacak. Tara Whitten gibi önemli bir zamana karşı ve pist uzmanın yanına eklenen Jasmin Glaesser ve Gillian Carleton, bronz madalya hatta daha fazlası için mücadele edecek.
Madalya iddialısı bir başka İngiliz Milletler Topluluğu’nun üyelerinden Yeni Zelanda. Kanada’nın Whitten’ın yanına eklemelerle oluşturduğu takıma benzer bir yapıya sahip Kiviler. Alison Shansk’in yanına dahil olan Lauren Ellis ve Jaime Nielsen ile birlikte Yeni Zelanda kadınlar takım takipte madalya mücadelesi verecek.

Takım takipte erkeklerde Büyük Britanya dünya rekoru kırarak altın madalyaya yürümüştü.
Olimpiyat Oyunları
Çin: Altınımızı çaldılar
03/08/2012 - 15:12
Olimpiyat Oyunları
Hoy tarihte yalnız
07/08/2012 - 18:41