Velodromda hızın ortaya çıktığı disiplin sprinttir. Sprinterler ikili olarak, aynı noktadan start alırlar. Amaç son 200 metrede başlayan sprint mücadelesinde çizgiyi ilk geçebilmektir. Pür hızın ve üst bacak kaslarının yanı sıra taktik de sprintte kilit rol oynar.
Pist bisikletinn kedi fare oyunu olan sprintlerde, iki sprinter aynı anda start aldıktan sonra mavi çizgiye (eğimsiz çizgi) yakın olan sporcu yarışa önde başlar. Zaman zaman durma noktasına gelen sprinterler, birbirlerinin hareketlerini kontrol ederek sprintte doğru çizgiyi bulabilmek için müthiş bir taktik savaşına girerler. Son dönüş öncesinde temponun arttığı sprint mücadelelerinde sporcuların hızları saatte 70, 80 kilometreyi bulur.
Olimpiyat Oyunları’nda eleme serisinde sporcular tek ayak üzerinden karşılaşır. Diğer disiplinlerden farklı olarak çeyrek finallerden önce repesaj koşularak son sekiz ismin oluşması sağlanıyor. Çeyrek finallerden itibaren ise üç ayak üzerinden koşulan sprint mücadelelerinde zafer iki ayakta çizgiyi önde geçenin olur. Sprint başladıktan sonra sprint çizgisi, kırmızı çizgi, ihlâli yapan sporcu o ayağı kaybetmiş kabul edilir.
Olimpiyat Oyunları
Omnium'da Hansen güldü
05/08/2012 - 19:18
Son sekizde serilerini kazanan sporcular diğer disiplinlerden farklı olarak yarı final mücadelesi verir. Yarı finallerin ardından ise altın ve bronz madalya müsabakaları koşulur.
Erkekler
Londra 2012 öncesinde en çok tartışma yaratan konuların başında gelen her disipline aynı ülkeden bir sporcu gönderme en çok erkekler sprintte konuşuldu. Chris Hoy, Jason Kenny, Gregory Bauge, Maximilen Levy, Rene Enders, Fransız sprinterlerin bu disiplinde toplu bir hâlde yer alamayacağı anlamına geliyordu.
Londra 2012 öncesi açıklanan kadrolardan en çok merak edileni Britanya’ydı. Hoy mu Kenny mi sprint koşacak sorusunun cevabı Temmuz ayı içerisinde yanıtlandı. Britanya Bisiklet Federasyonu, son yıllarda sprint disiplininde sürekli olarak zafere ulaşan Jason Kenny'nin Britanya’nın sprint disiplinindeki temsilcisi olmasına karar verdi. Britanya, genç sprinteri ile olimpiyat şampiyonluğu unvanını korumaya çalışacak.
Fransa ise adı geride kalan sezon içerisinde doping ile anılan ve geçmişteki başarıları silinen, pistin en hızlı adamlarından Gregory Bauge ile altın madalya savaşı verecek. Son dönüşlerde dış çizgiden içeriye doğru atak yaparak sprint atmasıyla tanınan Bauge, Fransa’nın pistteki en büyük umutlarından.
Almanya ise Maximilian Levy ve Robert Forstemann ile birlikte sprint mücadelesinden altın madalya çıkartmayı arzuluyor. Takım sprintte her zaman ön planda olan Almanya, bu disiplinde Fransa ve Britanya’nın gerisinde yer alıyor.
Kadınlar
London Velopark’taki en büyük rekabetin yaşanacağı disiplinin adresi kadınlar sprint olacak. Altı kez ile tarihte en çok sprint dünya şampiyonu unvanına sahip Victoria Pendleton ile en büyük rakibi Anna Meares arasında büyük bir mücadele olacak. Rekabetin son sahnesinin çekileceği velodromda bu ikiliyi finalden önce elemek isteyecek Simona Krupackaite, Kristina Vogel, Miriam Welte, Lyubov Shulika ve Guo Shuang gibi sprinterler de bu rekabetin önüne geçmek için mücadele edecek.
Victoria Pendleton-Anna Meares rekabeti için tıklayınız.
Olimpiyat Oyunları
Pistin hakimi Britanya
04/08/2012 - 18:22
Olimpiyat Oyunları
Hoy tarihte yalnız
07/08/2012 - 18:41