Mont Ventoux'daki tırmanış, 20. etaptaki zamana karşı ve Paris'teki sprintle birlikte 2021 Tour de France'ta toplamda üç kez etap zaferi yaşayan Wout van Aert, 1979'da Bernard Hinault'tan sonra bu başarıyı ilk kez tekrarlayan sporcu oldu.
Pelotondaki en komple bisikletçiler arasında gösterilen Van Aert, bisiklet sporunun efsanelerinden Eddy Merckx'le arasında yapılan kıyaslamalar hakkında şu ifadeleri kullandı:
"Bunun geleceğini duydum. Turdaki 34. zaferine ulaştıktan sonra Cavendish için de gazeteciler aynı kıyaslamaları yaptılar. Bu imkansız: Eddy Merckx beş kez turda genel klasmanı kazandı ve bisiklet dünyasındaki tüm yarışlarda birinci oldu. Ben sadece onunla kıyaslanan küçük bir bisikletçiyim. Kendi performansımdan dolayı gurur duyuyorum."
Tour of Britain
Tour of Britain | Etap #8 - Önemli Anlar
14/09/2021 - 04:31
Paris'te kazandığına inanamadığını söyleyen ve Tour de France'ı inanılmaz olarak nitelendiren Van Aert, "Tur bir hız treni gibiydi. Ama bu şekilde bitirmek..." dedi.
https://i.eurosport.com/2021/07/18/3175836.jpg
Van Aert, son etaptaki zaferinde takım arkadaşlarının katkısına ayrıca dikkat çekti.
"Bu gibi bir zafer paha biçilemez. Benim inanılmaz, küçük takımıma teşekkürler ve Mike Teunissen beni harika bir pozisyona getirdi. Yalnızca onun tekerini takip etmem gerekti. Dünya klası bir liderlik yaptı."
Tokyo Olimpiyatları'nda hem yol bisikleti yarışında hem de zamana karşıda yarışacak olan Wout van Aert, ülkesi Belçika adına iki yarıştan da zaferle ayrılmak istiyor.
"Tahmin ediyorum ki ikisini de kazanmaya çalışacağım. Ama tabii ki çok zor olacak. Şimdilik, bu hafta sonu elde ettiğim başarılardan dolayı mutluyum."
Bisiklet
La Vuelta rehberi: Parkur, favoriler ve sprinterler
13/08/2021 - 15:58
Tokyo 2020
Bisiklet - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli Anları
24/07/2021 - 09:33