Boks

Büyük Erkekler Dünya Boks Şampiyonası başlıyor

Share this with
Copy
Share this article

AIBA 2019 Dünya Boks Şampiyonası

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
09/09/2019 at 13:05

Büyük Erkekler Dünya Şampiyonası 7-21 Eylül tarihleri arasında Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde düzenlenecek. 1974’ten beri yapılan turnuvanın bu yıl 20.’si gerçekleştirilecek. AIBA tarafından organize edilen şampiyonaya Türkiye yedi sporcuyla katılıyor. Cihat Gemici'nin şampiyonaya ön bakışı...

Tarihimizde bu organizasyonda daha önce sadece iki defa altın madalya kazandık. 1999 yılında ABD, Houston’da Sinan Şamil Sam +91 kiloda kürsünün ilk basamağına çıkmış; 2001 yılında Kuzey İrlanda, Belfast’ta düzenlenen bir sonraki şampiyonada ise Ramazan Paliani ülkemize ikinci ve son altın madalyayı kazandırmıştı. Dünya şampiyonalarındaki son madalyalarımızı ise 2007 yılında 57 kiloda Yakup Kılıç ve 75 kiloda Adem Kılıççı’nın üçüncülükleriyle almıştık. Türkiye Milli Takımı Rusya’da 12 yıllık ve beş turnuvadır devam eden madalya hasretine son vermek için ringe çıkacak.Sporcularımız 78 ülkeden 365 boksörün yer alacağı turnuvada madalya için ringde olacak.

AIBA kendi içinde yaşadığı sorunlar nedeniyle IOC tarafından olimpiyatları düzenlemekten men edildi. Dünya Şampiyonası, AIBA’nın kendini kanıtlaması için önemli bir organizasyon olacak. Olimpiyatlarda sıkletlerin değişmesi bu şampiyonada da uygulanacak. Turnuva tarihine baktığımızda en başarılı ülkeler sırasıyla Küba, Rusya ve ABD olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin toplamda iki altın, üç gümüş ve 11 bronz ile 16 madalyası bulunuyor.

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Olimpik sıkletlere uyum çerçevesinde sekiz sıklette düzenlenecek turnuvada 52 kg’dan itibaren sıkletleri inceleyelim:

52 kg (Batuhan Çiftçi)

Bu sıklette 41 boksör madalya mücadelesi verecek. Ülkemizi Fenerbahçe’nin sporcusu Batuhan Çiftçi temsil edecek. Favoriler Kübalı Yosvany Soto, Bulgar Daniel Asenov, Özbekistan Shakhobidin Zoirov, Hindistanlı Amit, Rus Vasili Egorov olarak göze çarpıyor. Batuhan Çiftçi ilk turu pas geçerek ikinci turda Ukraynalı Maksim Fatych ile karşılaşacak.

57 kg

Bu kiloda turnuvaya sporcu götürmedik. 51 boksörün ringe çıkacağı sıklette daha önce üç kez altın madalya kazanan Kübalı Lazaro Alvarez bir numaralı seribaşı olacak. Son Avrupa şampiyonu İrlandalı Kurt Walker ve İngiliz Peter McGrail madalya için önemli isimler. Rus Albert Batyrgaziyev, Özbek Mirza Khalilov, Kazak Kairat Yeraliyev bu sıklette madalya adayı diğer boksörler olacak.

63 kg (Tuğrulhan Erdemir)

53 boksörün yer aldığı 63 kg tam bir cadı kazanı olacak. Ülkemizi gençler Avrupa ve dünya şampiyonluğu bulunan Tuğrulhan Erdemir temsil edecek. Son dünya şampiyonu Kübalı Andy Cruz Gomez, bir alt sıkletten gelen başka bir dünya şampiyonu Fransız Sofiane Oumiha bu sıkletin favori iki ismi olarak görülüyor. Son Avrupa şampiyonu Ermeni Hovhannes Bachkov da madalya için şansını deneyecek. ABD’li Keyshawn Davis dikkatle izlenmesi gereken bir isim, profesyonel boksta parlak bir geleceği olabilir. Tuğrulhan Erdemir ilk turda Alman rakibi Barshynik ile ringe çıkacak. Ankara Aski sporcusu olan Tuğrulhan, eğer rakiplerini geçerse çeyrek final öncesi Sofiane Oumiha ile karşılaşacak. Kura şansımız bu sıklette bizim yanımızda değil.

69 kg (Necat Ekinci)

Profesyonelde yarı orta sıklete denk gelen bu sıklette çok tecrübeli isimler altın madalya için ringe çıkacak. Ankara Aski sporcusu Necat Ekinci, 51 boksör arasında ülkemizi temsil edecek. 2017 Dünya ikincisi Kübalı Roniel Iglesias bir numaralı seribaşı olacak. Necat iki rakibini geçerse çeyrek final öncesi Iglesias’la eşleşecek. Bizim için zor bir kura oldu. Son Avrupa şampiyonu İngiliz Pat McCormack profesyonelde de yıldız olabilecek bir isim ve bu dünya şampiyonasında iki numaralı seri başı olacak. Olimpiyat ikincisi Küba asıllı Azerbaycanlı boksör Lorenzo Sotomayor da bu sıklette madalya hedefliyor. Özbek Bobo Usman Boturov, çok sert ve rahatsız eden sitiliyle kürsüde olabilecek bir diğer isim.

75 kg (Serhat Güler)

49 sporcunun yer alacağı, orta sıklet olarak da bilinen bu kiloda Fenerbahçeli sporcu Serhat Güler madalya umudumuz olacak. Güler, diğer boksörlerimize nazaran daha iyi bir kura çekti. Bu kiloda dünya ve Avrupa şampiyonu Ukraynalı Oleksandr Kyhzniak’ın da bu turnuvada olmaması önemli bir avantaj olacak. Olimpiyat şampiyonu Kübalı Arlen Lopez bir numaralı seribaşı. Brezilyalı Concecao ve Kazak Kulakhmet dikkat çeken diğer isimler… Serhat Güler’in madalya yolunda ilk rakibi Hollandalı Van Der Pas olacak. Kazanırsa sonrasında son Avrupa ikincisi Slovak Cszemez ile ringe çıkacak. Bu maçı da kazanması durumunda Gençler Avrupa şampiyonu İngiliz Marc Dickinson ile karşılaşma ihtimali var. Çeyrek finale çıkarsa Kazak Kulakhmet olası rakip olarak gözüküyor.

81 kg (Bayram Malkan)

81 kiloda Bursa BŞB sporcusu Bayram Malkan, 49 sporcu içinde ülkemizi temsil edecek. 63 ve 69 kiloya göre daha iyimser bakabileceğimiz bir kura çektik. Bu sıklette olimpiyat ve dünya şampiyonu Kübalı efsane isim Julio Cesar de la Cruz tartışmasız favori olacak. İngiliz Benjamin Whittaker genç yaşına rağmen madalya adayı. Son Avrupa Şampiyonası’nda Whittaker’ı finalde yenen Küba asıllı Azerbaycanlı boksör Alfonso Dominguez iki numaralı seri başı olacak. Bayram Malkan’ın çeyrek finale kadar bu isimlerle yolu kesişmiyor. Alman Ibrahim Bazuev ve Brezilyalı Keno Machado madalya yolunda önemli rakiplerimiz arasındalar.

91 kg (Berat Acar)

Kübalı Erislandy Savon, Kazak Vassilly Levit, İngiliz Chevon Clarke, Rus Muslim Gadhzimagomedov, Özbek Sanjar Tursunov bu kiloda 42 sporcu içinden öne çıkan isimler. Hırvat Toni Filipi, İrlandalı Kiril Afanasev ve İtalyan Aziz Mouhiddine gibi isimler de sürpriz yapmak için ringde olacaklar. Temsilcimiz Ankara Aski sporcusu Berat Acar ilk turda Polonyalı rakibini geçerse son Avrupa Şampiyonu Rus Gadzhimagomedov ile karşılaşacak. Bu sıklette kura şansımızın yanımızda olmadığını söyleyebiliriz.

+91 kg (Muhammet Aydın)

Boksun şampiyonlar ligi olarak görülen ve en çok ilgi çeken sıkleti olan süper ağır sıklette 29 sporcu madalya mücadelesi verecek. Kazak Kunkabayev bir numaralı seri başı. Özbek Bakhodir Jalolov final yapması beklenen bir diğer isim olarak göze çarpıyor. ABD’li Richard Torrez, Strandja turnuvasında dikkat çekmişti. Bu seviyede neler yapacağını hep birlikte göreceğiz. Hırvat Marko Milun, Avrupa Şampiyonası’nda iyi performans ortaya koysa da altına ulaşamamıştı. O da performansı yükselen isimlerden. Rus Maksim Babanin, son Avrupa ikincisi Fransız Mourad Aliev, İngiliz Frazer Clarke ve onu son Avrupa Şampiyonası’nda yenen Nelvie Tiafack bu kiloda madalya arayacak isimler. Ülkemizi Erzurum GSM sporcusu Muhammet Aydın temsil edecek. Aydın çok iyi bir kura çekti. Yarı finale kadar yukarıdaki isimlerle karşılaşmayacak. Trinidad Tobagolu Nigel Paul’u geçerse ikinci turda Avustralyalı Justis Huni ve Kolombiyalı Salcedo maçının galibiyle ringe çıkacak.

Turnuva, AIBA’nın Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more