Kılıç kategorisi
Bu kategoride rakibin belden yukarısına yapılan nizami temaslar puan kazandırır.
Kadınlar kılıç
Eskrim
Olimpiyat öncesi son prova
25/07/2019 - 09:29
Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye’nin en çok sporcuyla katıldığı kategori kadınlar kılıç. Bu kategoride ülkemizi temsil edecek dört isim var: Nisanur Erbil, Fatma Zehra Köse, Deniz Selin Ünlüdağ ve İrina Shukla. Milli takımımız bu kategoride çok genç ve potansiyelli bir kadroyla şampiyonaya katılıyor. Türkiye için temel hedef, bu şampiyonadan alınacak puanlarla sporcularımızın olimpiyat yolunu açmak olacak. Türkiye takımı, kadınlar kılıç kategorisinin takım müsabaklarında da mücadele edecek.
Bu kategorinin son Avrupa şampiyonu Sofya Velikaya. Bu sezon katıldığı üç Grand Prix mücadelesinin ikisini kazanmayı başaran Velikaya yine oldukça formda. Bununla birlikte Ukraynalı Olga Kharlan, Fransızlar Cecilia Berder ve Manon Brunet bu şampiyonada Velikaya’yı zorlayabilecek önemli isimler. Bununla birlikte Velikaya’nın takım arkadaşları Sofya Podzniakova ve Yana Egorian'ın da unutulmaması gerekiyor.
Erkekler kılıç
Erkekler kılıçta tüm gözler son Avrupa şampiyonu Max Hartung’un üzerinde. Ev sahibi Almanya’nın en büyük madalya umudu olan Hartung’un bu baskıya nasıl reaksiyon vereceği merak konusu. Macar Aron Szilagyi, Rus Kamil Ibragimov, İtalyan Luca Curatoli, Fransız Bolade Apithy ve Gürcü Sandro Baladze önemli madalya adayları. Türkiye'yi bu kategoride temsil edecek isimlerse Enver Yıldırım ve Hakan Yıldırım.
Flöre kategorisi
Flörede rakibinizin yalnızca gövdesine yaptığınız nizami temaslarla puan alırsınız.
Kadınlar flöre
Kadınlar flörede İtalya’nın çok güçlü bir geleneği ve son yıllarda ciddi bir dominasyonu var. Bu üstünlükler son şampiyonada biraz kırılmış olsa da İtalyanlar yine iddialı bir kadroyla Almanya'ya geldi: Arianna Errigo, Alice Volpi, Elisa Di Francisca önemli madalya adayları. İtalyanları durdurması en muhtemel isimse son Avrupa şampiyonu Rus sporcu Inna Deriglazova. Bu yıl Grand Prix mücadelelerinde kadınlar flöre mücadeleleri İtalya-Inna Deriglazova düellosu şeklinde geçti.
Bu kategoride ülkemizi İrem Karamete temsil edecek. 2016 Rio Olimpiyatları’nda mücadele ederek eskrimin en büyük sahnesinde yıllar sonra Türkiye'nin tekrar yer almasını sağlayan Karamete'nin bu şampiyonadaki en büyük hedefi, toplayacağı puanlarla olimpiyat yolunda önemli bir adım atmak olacak.
Erkekler flöre
Türkiye'yi Martino Minuto, Engin Batuhan Menküer ve Tevfik Burak Babaoğlu'nun temsil edeceği erkekler flöre kategorisinde temel hedef aynı: Olimpiyat vizesi. Özellikle Martino Minuto için Avrupa Şampiyonası bu anlamda çok önemli olacak.
Bu kategoride son Avrupa şampiyonu Rus Aleksey Cheremisinov'un dışında madalya iddiası taşıyan diğer isimler İtalya'dan Alessio Focconi ile Danielle Garozzo, Fransa'dan Erwann Le Pechoux ve Büyük Britanya'dan Richard Kruse.
Epe kategorisi
Epede rakibinizin herhangi bir bölgesine yaptığınız nizami temas puan olarak karşılık bulur.
Kadınlar epe
Türkiye’nin herhangi bir sporcusunun bulunmadığı epe kategorisinde kadınların son Avrupa şampiyonu Estonya'dan Katrina Lehis olurken, vatandaşı Kristina Kuusk da gümüş madalya elde etmişti.. Estonya’nın eskrim geleneği büyük ölçüde epe üzerine kurulu; hem kadınlarda hem de erkeklerde önemli bir geleneğe sahipler. Bu sezon en formdaki temsilcileri ise Julia Beljajeva.
Rumen Ana Maria Popescu, İtalyan Mara Navarria, Ukraynalı Ksenia Pantelyeyeva da madalya mücadelesi için öne çıkan diğer isimler.
Erkekler epe
Bu kategoride Fransız Yannick Borel son şampiyon unvanıyla turnuvaya geliyor ve bu yıl da en büyük favorilerden biri.
Diğer şampiyonluk adaylarına baktığımızda Estonyalı Nikolai Novosjolov, İspanyol Yulen Pereira, İtalyan Andrea Santerelli, Ukraynalı Bogdan Nikishin ve İsviçreli Max Heinzer öne çıkıyor.
Eskrim
Avrupa şampiyonu eskrimci Deniz Selin Ünlüdağ sakatlandı
07/04/2018 - 10:37
Eskrim
Aylin Çakır'dan Türkiye eskrim tarihinde yeni bir ilk
09/03/2018 - 20:51