Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen 2019 Eskrim Dünya Şampiyonası sona erdi. 15 Temmuz'da başlayıp 23 Temmuz'da tamamlanan müsabakalarda epe, flöre ve kılıç kategorilerinin şampiyonları belli oldu. 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesi en önemli test niteliğindeki organizasyonda yaşananlara kısaca göz atalım.
Erkekler epe
Erkekler epede Andrea Santarelli ve Yannick Borel şampiyona öncesinde en büyük favoriler olarak öne çıkmıştı. Bu ikili çeyrek finalde eşleşti ve gülen taraf Andrea Santarelli oldu. Ancak Santarelli, yarı finalde Macar rakibi Gergely Siklosi’ye mağlup olarak şampiyonaya veda etti. Siklosi bu şampiyonanın epedeki en büyük yıldızı olarak dikkat çekti. 1997 doğumlu Macar sporcu kendi evinde Rus Sergey Bida’yı finalde mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı. Genel olarak bakıldığında erkekler epe, Dünya Şampiyonası'nın en sürpriz podyumuna sahne oldu. Podyumda yer alan dört isim de kariyerlerinde ilk kez dünya şampiyonası seviyesinde bireysel madalya kazanmayı başardı.
Eskrim
Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda nelere dikkat etmeli?
17/06/2019 - 07:35
Erkekler epe takım müsabakalarında ise şampiyona öncesinde Fransa en büyük favori konumundaydı. Daniel Jerent’ın bir yıllık cezasını tamamlayıp dönmesiyle beraber Fransa ideal kadrosuyla şampiyonaya geldi. Fransa yarı finalde, geçtiğimiz yıl finalde mağlup olduğu İsviçre’yi rahat geçerek finale yükseldi. Finaldeki rakipleri ise, bireysel kategorideki başarısını takım müsabakalarına da yansıtan Ukrayna'ydı. Yannick Borel’in son bölümdeki başarılı performansı sayesinde geriden gelerek Ukrayna’yı 45-37’lik skorla mağlup eden Fransa, dünya şampiyonu oldu.
Erkekler flöre
Erkekler flörede tüm gözler son dünya şampiyonu ve bu yılın Avrupa şampiyonu olan İtalyan Alessio Foconi’ye çevrilmişti. Enzo Lefort ve Daniele Garozzo, Foconi’yi zorlaması beklenen diğer isimlerdi. Foconi son 64 turunda sürpriz biçimde Büyük Britanyalı Marcus Mepstead’e 15-9 yenilerek elendi. Diğer favorilerden Daniele Garozzo ise son 16 turunda vatandaşı Andrea Cassara’ya yenildi. Foconi’yi eleyen Marcus Mepstead rakiplerini saf dışı bırakarak finale kadar çıkmayı başardı. Erkekler flörede şampiyonanın en dominant ismi olan Enzo Lefort da zorlanmadan finale yükselmeyi bildi. Finalde rakibini 15-6’lık skorla geçen Enzo Lefort dünya şampiyonluğuna ulaştı.
https://i.eurosport.com/2019/07/21/2642737.jpg
Bu disiplinde ülkemizi temsil eden Martino Minuto ise son 64 turunda Danimarkalı rakibi Thomas Berg’e 15-12 yenilerek elendi.
Takım klasmanında ise son iki şampiyonanın altın madalyalı ekibi olan İtalya, yine en büyük favori olarak Budapeşte’ye geldi. Son finalist ABD'nin yanı sıra bu sene şampiyona öncesinde formda bir görüntü sergileyen Fransa ve Rusya da madalya adaylarıydı. Dört büyük favori de sorun yaşamadan yarı finale kadar geldi. Yarı finallerde ise Rusya karşısında ABD’nin, İtalya karşısında ise Fransa’nın net bir üstünlüğü vardı. ABD ile Fransa'yı karşı karşıya getiren finalde rakibine 45-32’lik üstünlük kuran ABD, dünya şampiyonaları tarihindeki ilk erkekler flöre takım altınına ulaştı.
Erkekler Kılıç
Erkekler kılıç kategorisinde ev sahibi Macaristan, turnuva öncesinde oldukça iddialıydı. Andras Szatmari ve Aron Szilagyi, Macaristan’ın şampiyonluk umutları olarak ön plana çıkıyordu. Ev sahibi sporcuları zorlaması beklenen isimler ise Rus Kamil Ibragimov, Güney Koreli Sang-uk Oh ve ABD'li son dünya şampiyonu Eli Dershwitz'di.
Szatmari ve Dershwitz çeyrek finalde eşleşti. Bu eşleşmeden 15-12’lik skorla galip ayrılan Andras Szatmari, Dünya Şampiyonası'nda önemli bir rakibini devre dışı bırakmış oldu. Sang-uk Oh da yarı finale kadar hiç zorlanmadı. Güney Koreli sporcu yarı finalde İtalyan rakibi Luca Curatoli’yi 15-11’lik skorla mağlup etti. Andras Szatmari ise yarı finalde İranlı rakibi Mojtaba Abedini’yi 15-8’le geçti. Finalde ise büyük bir sürpriz yaşanacaktı. Sang-uk Oh, ev sahibi avantajına sahip güçlü rakibini 15-12’lik skorla mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı.
Bu kategoride ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Enver Yıldırım ise son 64 turunda İranlı rakibi Mohammad Rahbari’ye 15-5’lik skorla yenilerek elendi.

Takım müsabakalarında ise Güney Kore, İtalya ve ev sahibi Macaristan en büyük favoriler gözüküyordu. Şampiyonanın başından itibaren kalitelerini göstermeyi başaran bu ülkeler zorlanmadan adlarını son dört takım arasına yazdırdı. Üç favoriden yarı finalde finalin uzağında kalan ekip ise, Macaristan’a 45-38’lik skorla yenilen İtalya oldu. Finalde ise Güney Kore son bölümü büyük çekişmeye sahne olan maçta geriden gelerek ev sahibi Macaristan’ı 45-44’lük skorla mağlup ederek altın madalyaya uzandı.
Kadınlar Epe
Kadınlar epe klasmanı bu şampiyonada en büyük sürprizlere sahne olan kategori olarak dikkat çekti. Son dünya şampiyonu İtalyan eskrimci Mara Navvaria’nın son 32 turunda elenmesiyle birlikte yeni bir şampiyon ihtimali gündeme gelmişti. Yarı finale kalmayı başaran sporcular içerisinde ise dünya şampiyonalarında daha önce bireysel madalya alma başarısını gösteren tek isim Olena Kryvytska'ydı. Ukraynalı eskrimci de yarı finalde Çin’in bu disiplindeki önemli figürlerinden biri olan Lin Sheng’e elendi. Diğer yarı final eşleşmesinde ise Brezilyalı Nathalie Moelhausen, Hong Konglu rakibi Vivian Kong’u geçerek finale yükseldi.
Finalde Nathalie Moelhausen maçın son bölümünde daha sakin kalmayı başararak rakibine üstünlük sağladı ve maçı 13-12’lik skorla kazanarak dünya şampiyonu oldu.
Takım müsabakalarında ise ABD, Çin, Rusya ve Estonya favori olan ekiplerdi. Son dünya şampiyonu ABD, çeyrek finalde İtalya’ya mağlup olarak şampiyonaya erken veda etti. Bir diğer çeyrek final eşleşmesinde ise Rusya, Estonya’yı mağlup ederek önemli bir favoriyi turnuvanın dışına itmiş oldu. Yarı finalde Çin, İtalya karşısında zorlanmadan finale yükselirken, Rusya ise zorlu bir maç sonrasında Ukrayna’yı geçip final vizesi aldı.
Finale oldukça yıpranmış ve yorgun gelen Rusya’ya karşı fiziksel avantajını iyi kullanan Çin, rakibini 29-28’lik skorla geçerek dünya şampiyonu oldu.
https://i.eurosport.com/2019/07/22/2643379.jpg
Kadınlar Flöre
Kadınlar flörede tüm gözler Rus Inna Deriglazova ve iki İtalyan Ariana Errigo ve Alice Volpi’ye çevrilmişti. ABD’den Lee Kiefer ve bu sporun yaşayan efsanesi olan Elisa Di Francisca da olağan şüphelilerdi. Bu saydığımız isimlerden Di Francisca, Errigo ve Deriglazova yarı final görmeyi başardı. Bu üçlüye yarı finalde eşlik eden isimse, şampiyonanın sürpriz isimlerinden biri olan Fransız Pauline Ranvier oldu. Yarı final eşleşmelerinde Deriglazova, Di Francisca’yı elerken, yarı finalin sürpriz ismi Ranvier ise Errigo’yu geçerek peri masalını finale kadar taşımış oldu. Finalde ise Inna Deriglazova, deneyiminin de yardımıyla Fransız rakibini 15-11’lik skorla mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı.
Bu kategoride ülkemizi temsil eden İrem Karamete, son 64 turunda karşılaştığı İtalyan rakibi Francesca Palumbo’ya 15-14 yenilerek turnuvaya veda etti.

Takım mücadelelerinde İtalya ve Rusya, son dünya şampiyonu ABD ile birlikte en çok öne çıkan ekiplerdi. Şampiyona boyunca en büyük beklenti Rusya-İtalya finaliydi. Üç büyük favori de zorlanmadan yarı finale yükselmeyi başardı. Yarı finalde Rusya, ABD’yi 45-36 mağlup ederek finale yükseldi. İtalya ise Fransa'ya 45-37’lik üstünlük kurarak finale adını yazdırdı.
Merakla beklenen finalde gülen taraf ise, uzatma devresi sonunda İtalya’yı 43-42 mağlup eden Rusya oldu. Rusya böylece sekiz yıl sonra ilk kez bu kategoride şampiyonluğa ulaştı.
Kadınlar Kılıç
Kadınlar kılıç kategorisinde Rusya’dan Sofya Velikaya, Ukraynalı Olha Kharlan, ev sahibi Anna Marton ve Fransız sporcular Manon Brunet ile Cecilia Berder podyum iddiasına sahip isimler olarak gösteriliyordu. Sofya Velikaya çeyrek finalde ev sahibi sporcu Anna Marton’u geçerek en önemli rakiplerinden birini turnuvanın dışına itti. Fransız spocular Brunet ve Berder de çeyrek finalden fazlasını göremedi. Olha Kharlan yarı finalde Romanya’dan Bianca Pascu’yu 15-5’lik skorla rahat geçerken, Sofya Velikaya da Yunan rakibi Gkountura’yı 15-11 mağlup edip finale yükseldi.
Büyük bir çekişmeye sahne olan finalde Olha Kharlan, Rus rakibi Sofia Velikaya’yı 15-14’le geçerek dünya şampiyonluğuna ulaştı.
https://i.eurosport.com/2019/07/23/2643980.jpg
Türkiye adına bu kategoride mücadele eden sporcularımız zor kuralar çektiler. Bu kategoride en iyi performans, son 32 turuna kalmayı başaran Fatma Köse’den geldi. Son 64 turunda Rumen rakibi Andreea Lupu’yu 15-4’lük skorla geçen Fatma Köse, son 32 turunda deneyimli rakibi Anna Marton’a 15-4’lük skorla yenilerek elendi.
Diğer temsilcilerimizden Deniz Ünlüdağ son 64 turunda şampiyonanın madalya adaylarından Manon Brunet’ye 15-12’lik sonuçla yenilirken, Iryna Schukla ise aynı turda 2008 Beijing Olimpiyatları’nın altın madalyalı ismi ABD'li Mariel Zagunis’e 15-9’luk skorla yenilmekten kurtulamadı.
Takım müsabakalarına geldiğimizde, son dünya şampiyonu Fransa, Rusya ve Güney Kore önemli favoriler olarak ön plana çıkıyordu. Üç favori de zorlanmadan yarı finale yükselmeyi başardı. Onlara eşlik eden ekipse İtalya oldu. Yarı finalde Fransa, Güney Kore’yi 45-43 ile geçerek finale yükseldi. Rusya ise İtalya karşısında pek zorlanmadı ve 45-37’lik skorla final vizesi aldı.
Finalde Rusya, Fransa’yı 45-40 ile geçerek bir önceki yılın rövanşını aldı ve dünya şampiyonu oldu.
Türkiye Milli Takımı ise son 32 turunda Venezuela’yı 45-36 mağlup etti. Son 16 turunda milli takımımız Fransa’ya 45-24 mağlup oldu. Klasman maçlarında ise ekibimiz Japonya’ya 45-26'lık sonuçla yenilirken, Kanada’yı ise 45-27 yenmeyi başardı ve böylece 13.lük mücadelesinde Azerbaycan ile karşılaştı. Azerbaycan’ı 45-38 mağlup eden Milli Takımımız, şampiyonayı 13. sırada tamamladı.
Eskrim
Avrupa şampiyonu eskrimci Deniz Selin Ünlüdağ sakatlandı
07/04/2018 - 10:37
Eskrim
Aylin Çakır'dan Türkiye eskrim tarihinde yeni bir ilk
09/03/2018 - 20:51