2019 Formula 1 sezonunun üçüncü yarışı Çin Grand Prix'si öncesi oldukça umutluyduk. Avustralya’nın aksine Bahreyn'de Mercedes’ten çok daha hızlı bir Ferrari ekibi görüp, önümüzdeki yarışların çekişmeli geçeceğini düşünüyorduk. Çin Grand Prix’sinin Formula 1 tarihindeki 1000'inci yarışa denk gelmesi de heyecanımızı katladı.
Ancak diğer iki yarışta olduğu gibi Çin Grand Prix'si de Mercedes hegemonyasına sahne oldu...
Çok fazla heyecan ya da aksiyon içermeyen yarışa Daniil Kvyat’ın McLaren pilotlarına temasıyla başladık. Valtteri Bottas’a göre çok daha iyi start alan Lewis Hamilton liderliği ele geçirdi. Aynı şekilde Charles Leclerc de Sebastian Vettel’den üçüncü sırayı devraldı. Ancak 11’inci tura gelindiğinde genç pilot “takım emri” ile takım arkadaşına, ikinci sıradaki Bottas ile aradaki farkı kapatması için yol vermek durumunda kalacaktı. Buna karşın sürekli blokaj yaparak lastiklerine zarar veren Vettel, aradaki farkın daha da açılmasına yol açtı. Hamilton ve Bottas yarışı açık ara önde götürürken, Ferrari ekibinin hem hız hem de stratejik anlamda Mercedes'lerin arkasında kalması hayal kırıklığı yarattı.
Formula 1
Artık Yalnız: Kimi Raikkonen'in vedası
16/12/2021 - 15:13
https://i.eurosport.com/2019/04/16/2567136.jpg
Leclerc yarış içinde takımı sürekli zorlayarak, ikinci pilot olmayı kesinlikle kabul etmediğini belli etti. Yarış sonunda yaptığı “Gelecekte takım liderinin kim olduğunu göreceğiz. Bugün bizim için hayal kırıklığı yaşatan bir yarış oldu." açıklaması da bunu destekliyor.
Hamilton açık ara lider götürdüğü yarışta Formula 1 tarihinin 1000. yarışını kazanmakla kalmayıp, kariyerinin 75. galibiyetine ulaşarak şampiyona liderliğini takım arkadaşı Bottas'tan devraldı. Britanyalı pilot, Michael Schumacher’in ulaşılamaz gözüken 91 galibiyetlik rekoruna da bir adım daha yaklaşmış oldu.
Bir kez daha hayal kırıklığı yaratan Vettel ise son tura kadar elinde tuttuğu en hızlı turu da Pierre Gasly’e kaybederek ekstradan kazanacağı bir puanı kaybetti.
Formula 1
Tamburello'dan Sonra
09/12/2021 - 17:27
Formula 1
Temaslar ve Kararlar
07/12/2021 - 14:04