Formula 1

Formula 1 günlükleri #2: Mercedes’in DAS sistemi nasıl bir etki yaratacak?

Share this with
Copy
Share this article

Lewis Hamilton (Mercedes) - GP of Abu Dabi 2019

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
30/03/2020 at 17:11

Onur Tezoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle birçok yarışın iptal edildiği Formula 1’de içimizde ukte kalan sorulara cevap aramaya devam ediyor.

*İlk yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Gümüş Oklar, hibrit çağın tek hâkimi olmayı Alman tipi mükemmeliyetçi operasyon yönetimiyle sürdürmeye devam ediyorlar. Geriye dönüp baktığımızda zayıf noktalarının çok çabuk farkına varıp hızlıca aksiyon aldıklarını gördük. Ayrıca Mercedes’in her alanda bir şekilde maksimumu alarak yenilmezliklerini pekiştirdiğini söylemek de mümkün.

Formula 1

Formula 1'de yeni sezonun açılış takvimi belli oldu

YESTERDAY AT 10:51

Barcelona’da 2020 sezonu öncesi kış testlerinde son yılların bile ötesinde çok stabil ve hızlı bir Mercedes aracı gözlemlendi. Fakat Mercedes 2020 aracı (W11) asıl bombayı testlerin ikinci gününde araç üstü kameralarında ortaya çıkan ve pilotların direksiyonu ileri-geri hareket ettirerek ön tekerleklerin yere basma açısını değiştirdikleri sistemle patlattı. Daha sonralarda bu sistemin DAS (dual axis steering) yani, “çift eksenli direksiyon sistemi” olarak adlandırıldığını duyduk.

İlk bakışta lastiklerin açısını değiştirip düzlükte sürtünmeyi azaltarak hız kazanabileceği, virajlara optimum açıyla girileceği için viraj performansını arttırabileceği ve yarış içerisinde lastik sıcaklıklarını kontrol ederek lastik yönetiminde avantaj yaratabileceği düşünülen bu sistem, testlerde padokta büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle Red Bull cephesi bu sistemin kurallara aykırı olduğu konusunda şiddetli açıklamalar yaptı. Daha sonraki süreçte medyada, Red Bull’un Ferrari’yle birlikte FIA’ya mektup yazdığı haberi yer aldı. Öte yandan Mercedes bu konuda kendinden oldukça emin görünüyordu. Teknik Şef James Allison, DAS sistemi konusunda FIA ile bir süredir temas halinde olduklarını ve FIA’nın bu sistemden haberdar olduğunu söyleyecekti.

Nihayet FIA, DAS sisteminin 2020 için yasal olduğunu duyurdu, fakat bu duyuru tartışmaları bitirmedi. Red Bull’un Avustralya GP iptal edilmeseydi DAS sistemini protesto edeceği biliniyordu.

Sonuç olarak Mercedes teknik ekibinin gri alanları zorlayan inovatif çözümünün pist üzerinde ne kadar etkisi olacağı şu an bir muamma olarak sırrını koruyor.

Formula 1

Formula 1’in gümüş kadrosu: Kazanamayanlar

24/05/2020 AT 11:56
Formula 1

"Schumacher dönemi ile Vettel dönemi Ferrari çok farklı”

23/05/2020 AT 11:49
Related Topics
Formula 1
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Formula 1

Formula 1'de yeni sezonun açılış takvimi belli oldu

YESTERDAY AT 10:51

Latest Videos

Formula 1

İşte Mercedes'in yeni Formula 1 aracı

00:00:48

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more