Hafta sonu tamamlanan Formula 1’in Türkiye ayağında Mercedes pilotu Lewis Hamilton ve takım arasında yaşanan lastik tartışması dikkat çekici unsurlardan birini oluşturdu. Islak zeminde ve hafif yağış altında gerçekleşen bu nedenle pilotların yeşil lastikle yarışmayı tercih ettiği İstanbul Park’ta, Lewis Hamilton pit duvarından gelen ilk iki pit stop kararını geri çevirdi.
Yedi kez dünya şampiyonluğu bulunan yıldız isim, 51. turda üçüncü sıradayken pit kararını onaylayarak içgüdüsüne karşı geldiğini söyledi.
Cumartesi gününü ilk sırada tamamlayan fakat motorundaki parça değişikliği nedeniyle 10 sıra grid cezası alan ve yarışa 11. sıradan başlayan Hamilton, dünya şampiyonluğu için çekiştiği Max Verstappen’in ikinciliği sonrası iki puanlık liderliği kaptırdı ve Hollandalı’nın altı puan gerisine düştü.
Formula 1
Hamilton: "Onlar bizden üstündü"
DÜN - 11:30
Sky Sports’a konuşan Hamilton “İçgüdüm pistte kalmak tarafındaydı, ve yapmamız gerekenin bu olduğun hissediyorum. Bu yüzden içgüdümü takip etmediğim için kendime kızdım.” dedi.
https://i.eurosport.com/2021/10/10/3234750.jpg
“O an çok kızmıştım. Saniyeleri görebiliyordum ve bir anda beşinci sıraya düştüm.”
“Benim sadece bir miktar bilgim var ve takım başka bilgilere de sahip. Onlar herkesi görüyor. Benim için bir şeyden vazgeçmek, bütün resmi bilmediğinizde çok zor.
“Bir takım olarak kazanır ve kaybederiz. Ben bugün takımı dinledim. Pistte kalabilir miydik? Kim bili? Bunu yapan bazı pilotlara baktığınızda onlar çok geri düştü ve sıralarını kaybetti. İki türlü de bir risk. Eğer pistte kalsaydık pozisyonumu koruyabilir miydim bunu bilmiyoruz. Ama ben risk alırım ve bu riski almış olmayı isterdim.”
Yarışa başladığı yeşil lastiklerle 58 turu tamamlayan Esteban Ocon, yarışı 10. basamakta tamamladı.
Pirelli yetkilisi Mario Isola ise Hamilton 58 tur boyunca aynı lastiklerle yarışa devam edebilme olasılığına şüpheli bir açıklamayla cevap verdi.
“Yarıştan sonra lastiklere baktığımda, buna hayır derdim veya en fazla gerçekten sınırdaydı.”
“Bugün olduğu gibi sınırları zorlamak biraz tehlikeli ama altında bulundukları koşullarda sonucu maksimize etmek zorunda olmalarını anlıyorum.
Isola, yarışın son bölümünde pite giren araçların “neredeyse tükenmiş” lastiklere sahip olduğu vurguladı.
“Mühendislerimize takımları lastik değiştirmeleri ve sonuna kadar gitmemeleri konusunda uyarmaları gerektiğini öneriyordum, çünkü bu riskli bir hamleydi.”
Formula 1
Max Verstappen, yeni sezonda Netflix'te yok
22/10/2021 - 13:18
Formula 1
Max Verstappen, ABD için hazır
18/10/2021 - 13:12