Formula 1'de sezonun beşinci yarışı olan Monako GP'sinde yedinci sırada kalan ve RedBull pilotu Max Verstappen'in birinciliğiyle birlikte sürücüler klasmanı sırlamasındaki liderliğini Hollandalı rakibine kaptıran Lewis Hamilton, bu sezonun çok zorlu geçeceğini ve önlerinde uzun bir sezon olduğunu dile getirdi.
Mercedes pilotları Valtteri Bottas ve Lewis Hamilton sıralama turlarında sırasıyla üçüncü ve yedinci pozisyonları almış ve pol pozisyonundan yarışa başlaması beklenen Charles Leclerc'in yarışa başlayamaması nedeniyle birer pozisyon daha kazanmışlardı. Valtteri Bottas, pazar günü koşulan yarışta pitte lastiğinde yaşadığı arıza nedeniyle yarış dışı kalmış; Lewis Hamilton'sa sadece yedinci basamağı elde edebilmişti.
RedBull pilotları Max Verstappen ve Sergio Perez'in sırasıyla birinci ve dördüncü olmasıyla beraber elde edilen puanlar Avusturyalı takımı hem sürücüler hem de takımlar klasmanında Mercedes'in önüne geçirdi.
Formula 1
Verstappen: "Çok sinirlendim"
08/06/2021 - 08:47
Verstappen'e karşı 14 puanlık üstünlüğünü bırakarak rakibinin dört puan gerisine düşen Hamilton, yarış sonrası radyosunda tepkisiz kalmış; verdiği röportajda hayal kırıklığına uğradığını ve kızgın olduğunu, bu sezon mücadeleci kalabilmek için böyle bir performansı tekrarlayamayacaklarını ifade etmişti.
https://i.eurosport.com/2021/05/23/3138653.jpg
"Bu zor olacak. Onlar şampiyonluk kazanmış bir araca sahipler ve onları mağlup etmesi çok zorlu olacak. Bütün sezon boyunca çok ciddi olmuştum. Henüz bir şey bitmedi. Gidilmesi gereken uzun, uzun bir yol var."
"Biraz puan kazandığımız ve en hızlı turu attığımız için minnettarım. Böyle kötü bir hafta sonunda kazanılan her bir puan sona doğru bir işe yarayacak."
Lewis Hamilton, Mercedes'in takım halinde bu hafta sonu gibi yaşanılan kötü performanslardan ders çıkardığını ve bu hafta sonundan da kolektif bir şekilde çıkacaklarını söyledi.
"Düştüğümüzde birbirimizi tekmelemeyi sevmiyoruz, parmakla gösterme yok, kimse kişisel olarak suçu almıyor. Çok açık bir tartışmamız var, açık ve dürüst."
"Bu kadar şampiyonluğa sahip olmamızın sebebi çok fazla hata yapıyoruz ama bu hatalardan her zaman öğrenerek ve daha güçlü çıkıyoruz. Bu gibi günler için çok minnettarım çünkü en çok bu gibi günlerde öğrenirsiniz."
"Bu gibi hafta sonlarından geri dönebildiğimizi daha önce gösterdik. Bu nedenle o kadar stresli değilim."
Formula 1'de sezonun altıncı Grand Prix'si 4-6 Haziran tarihleri arasında başka bir cadde pistine sahip olan Bakü'de koşulacak.
Formula 1
“Bu zamana kadarki en zor hafta sonuydu”
21/05/2021 - 15:49
Formula 1
Formula 1’de Sezon Tamamlanıyor
11/12/2020 - 13:13