Romain Grosjean, 29 Kasım Pazar akşamı koşulan Formula 1 Bahreyn GP'nin ilk turunda bariyerlere çarparak kaza yapmış ve aracı alev almıştı. Alevler arasındaki kokpitte 28 saniye kalan ve mucizevi bir şekilde araçtan kurtulmayı başaran Fransız pilot, kaza esnasında 220 kilometre/saat hızla bariyerle çarpmış ve aracı 53 G büyüklüğünde bir kuvvete maruz kalmıştı.
Ellerinde yanıklar oluşan ve tedavisine Manama'daki hastanede devam edilen Fransız pilot, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla sağlık durumunun iyi olduğunu ve 2 Aralık Çarşamba günü hastaneden taburcu olacağını açıkladı. Ülkesi Fransa'nın yayın organlarından TF1'a konuşan Romain Grosjean, ölüme ne kadar yakın olduğunu ve araçtan çocukları için çıkmaya çalıştığını anlattı.
"Mucize kelimesinin varlığını bilmiyorum, veya bu durumda kullanılanilir mi? Ama ner durumda söyleyebilirim ki ölmek için zamanım gelmemişti."
Formula 1
Temaslar ve Kararlar
07/12/2021 - 14:04
"28 saniyeden çok daha uzun hissettim. Vizörümün tamamen turuncuya döndüğünü gördüm. Aracın solundaki alevleri gördüm. Niki Lauda'da dahil olmak üzere çok fazla şey hakkında düşündüm. Bu şekilde bitemeyeceğini, bunun zamanının şimdi olmadığını düşündüm. Formula 1'deki hikayemi böyle bitiremezdim."
"Ve tabii ki çocuklarım. Kendime çıkmak zorunda olduğumu söyledim. Ellerimi ateşin içine soktum, şasedeki yanmayı direkt olarak hissettim. Dışarı çıktım, ve daha sonra birinin tulumumu çektiğini hissettim. Dışarı çıktığımın farkına vardım."
https://i.eurosport.com/2020/11/30/2946601.jpg
Grosjean, beş yaşındaki oğlu Simon'un "büyülü güçlere" sahip olduğunu ve "büyülü sevgi zırhı"nın kendisini koruduğunu anlattı. "Bir çocuk için çok güçlü ifadeler. En büyük oğlum, yedi yaşındaki Sacha biraz daha mantıklı, durumu anlamaya çalışıyor. En küçüğüyse bana bir resim yaptı. 'Babamın elindeki yaralar için'.
"Ailem ve arkadaşlarım için daha çok korktum. Çocuklarım benim onurumun ve enerjimin en büyük kaynağı."
Ölümle burun buruna geldiğinin altını çizen Haas sürücüsü, psikolojik olarak da yıprandığını söyledi. "Psikolojik olarak da bazı işler yapmak gerekiyor, çünkü ölümün geldiğini gördüm."
"Hollywood''da bile böyle filmler yapılmıyor. Hayatımda gördüğüm en büyük kazaydıç Aracın alev almasıii patlaması ve güç kaynağının da alevler içide kalması. Çarpışmaya çok daha büyük bir enerji ekledi."
"Adeta ikinci doğum gibiydi. Alevlerin arasından sağ çıkmak, sonsuza kadar hayatımda iz bırakacak bir gün oldu."
Romain Grosjean, kendisine iletilen tüm iyi dilekler için çok teşekkür ederken, 13-15 Aralık'ta koşulacak sezonun son yarışı Abu Dhabi Grand Prix'sinde yeniden yarışmak için ne kadar istekli olduğunu söylemeden geçemiyor.
"Hayatta olduğum için mutluyum ve her şeyi artık farklı görüyorum. Ama aynı zamanda arabaya yenide binmek istiyorum, mümkünse Abu Dhabi'de. Formula 1 hikayemi daha farklı bir şekilde bitirmek için."
Haas takımı, bu hafta koşulacak Sakhir GP'de Romain Grosjean'ın yerine Brezilyalı Pietro Fittipaldi'yle yarışacak. Romain Grosjean'ın yarışma isteğiyle alakalı konuşan Haas patronu Gunther Steiner, karara varmadan önce "bir sürü zamana" sahip olduklarını ifade etti. "Abu Dhabi'de gerçekten yarışmak istiyor. Ama ona, 'Daha iyi olmaya çalış, nasıl hissettiğine bir bakalım ve bunun yapılabilir olup olmadığını görelim.' dedim."
Formula 1
Grosjean: "Sebastian Vettel, yanımdaydı"
02/11/2021 - 04:56
Formula 1
JACKIE STEWART’IN MİRASI
02/12/2020 - 08:48