Klasik İtalyan takımlarının aksine direkt hücumu düşünen Atalanta, özellikle son üç yıldır üst sıralara tırmanmakla kalmadı, aynı zamanda oynadıkları futbolla taraflı tarafsız herkesin dikkatini çekmeyi başardı.
İyi bir mimari eserin ortaya çıkması için iyi bir mimarla iş yapmak gerekir. Atalanta yönetimi aradığı mimarı 14 Haziran 2016’da buldu. Uzun yıllar Genao’yu çalıştıran, kısa Palermo ve İnter maceraları da bulunan Gian Piero Gasperini ile anlaşma sağlandı. Üçlü savunma konusunda takıntı noktasına varan inadı, Genoa’yı alt sıralardan alıp Avrupa potasına sokmuştu.
Atalanta macerasına başlar başlamaz ise ilk iş olarak 4’lü savunma oynayan Atalanta’ya, üçlü savunma yaptırmak için antrenmanlara başladı. Yapılan çalışmaların ardından üçlü savunmanın her türlü formasyonunu denedi. 3-4-3, 3-4-1-2, 3-1-4-2, 3-5-2 sistemleriyle oynattığı lacivert-siyahlı ekibi, 2016-17 sezonunda Avrupa Kupaları’na taşıdı ve ligi 4. sırada bitirmeyi başardı.
Futbol
Şampiyonlar Ligi'nde salı akşamı
03/11/2020 - 11:03
Genç oyunculara ağırlık veren, üçlü savunma yapan ve tempolu oyunla adından söz ettiren Gasperi’nin Atalanta’sı, 2017-18 sezonunda da bu başarının tesadüf olmadığını kanıtlar nitelikte bir performans sergiledi. Sezon boyunca sahaya çıktıkları 50 karşılaşmada da üçlü savunmanın haricinde hiçbir sistemi kullanmayarak, bir sistem üzerinden katı kurallar koymadan ama bir o kadar da inatçılıkla nasıl başarı yakalanabileceğini insanlara göstermiş oldular. Sezonu yedinci sırada tamamlayan Bergamo ekibi, UEFA Avrupa Ligi’nde gruplardan namağlup lider çıkma başarısı göstermiş ancak sonraki turda Borussia Dortmund’a elenmekten kurtulamamıştı.
2018-19 sezonunda lige iyi başlayamayan Gasperini’nin öğrencileri, ilk sekiz haftada yalnızca bir galibiyet alabilmişlerdi. UEFA Avrupa Ligi’nde de Play-off’da elenen Atalanta, milli aralar nedeniyle lige verilen arada bambaşka bir kimliğe büründü. Ligde ve İtalya Kupası’nda art arda alınan galibiyetlerle iyi bir çıkış yakaladılar. İtalya Kupası’nda, finaldeki rakibi Lazio’ya 2-0 mağlup olsalar da taraftarları tarafından alkışlandılar. Serie A’nın bitimine 13 hafta kala hiçbir mağlubiyet almadan sezonu 3. sırada bitirerek Avrupa basınının manşetlerine taşınmıştı Gasperini ve Atalanta.
2019-20 sezonu ise rüya gibi geçen bir sezon olarak hafızalara lig bitmeden kazındı bile. Ligde 36. hafta itibarıyla yalnızca beş kez mağlup olan “lacivert-siyah”lılar, tam 96 gol atmayı başardılar. Son 16 maçtır bileği bükülmeyen Bergamo ekibi, Şampiyonlar Ligi’nde de benzer bir başarı yakaladı. Gruplardan ikinci olarak çıkıp son 16 turunda eşleştikleri Valencia’yı iki maçta da mağlup ederek çeyrek finale yükseldiler. Çeyrek finalde PSG ile eşleşen Atalanta bu zorlu eşleşmeden de galip çıkarsa, imkansız olarak görünen kupaya bir adım daha yaklaşmış olacak.
Peki nedir bu Gasperini’nin alametifarikası? Sert futbol ya da katı defans mı? Hayır! 3’lü savunma oyununda kanat beklerin geriye gelmesiyle beraber oluşan beşli hattın önüne çekilen iki ön libero ile alan kapatılır, kontralar kovalanarak gol aranır. Tecrübeli teknik adamın planı ise daha farklıydı.
https://i.eurosport.com/2019/11/21/2721208.jpg
Gasperini verdiği bir röportajda üçlüsavunma ile ilişkin şu ifadeleri kullanıyordu: “Yıllar önce Juventus altyapısında çalışırken üçlü oynamayı önermiştim. O zaman bana bunun çok defansif olduğu söylenmişti. Ben de bunun tersi olduğunu kanıtladım. Üç savunmacı oyuna katılır ve hücumda da oynamak üzere eğitilebilir. Formasyon önemli değil. Kaç oyuncuyla hücum, kaç oyuncuyla savunma yaptığınız önemlidir. Eğer savunma felsefemi tek bir cümle ile özetlemem gerekirse bu, ona inanmadığım olurdu. 'Rakibin hata yapmasını bekleme' kavramına hiçbir zaman inanmayacağım. Atak yapmak için topu kapmak üzere saldırmalısınız"
Sağ ve sol kanat beklerin atağa katıldığı normal üçlü sistemlerden farkı tam olarak buydu aslında. Sağ ve sol stoperler de topla kat edip oyun kurabiliyor ya da direkt hücuma yönelebiliyor. Efektif olarak kullanılan kenar stoperlerin de hücuma katılmasıyla beraber özellikle orta sahada sayısal üstünlük de yakalanabiliyor. Bunun neticesinde de kaybedilen her top sonrası orta sahada metrekareye düşen Atalantalı oyuncu sayısı fazla olduğu için topu geri alma süresi oldukça düşüyor.
Topsuz oyunda ilk kaide, yapılan adam adama eşleşmelerde rakibin rahat oyun kurmasının engellenip yapılan presle beraber topa sahip olmak. Rakip takım Atalanta’nın birinci bölgesine geldiğinde ise 7-3-0 taktiğiyle beraber iki blok arası beş metreye kadar inerek daralıyor.
Gasperini’ye karşı taktik geliştirmek isteyen teknik adamlar, ikiden fazla seçeneği olmazsa zor duruma düşebiliyor. Mourinho, İnter’in başındayken oynanan Genoa karşılaşması sonrasında, “Saha içinde tam üç kez taktik değiştirdim ve hepsinde bana karşı bir taktik geliştirerek alt etti. Açıkçası bu bana bir hoca olarak büyük bir keyif verdi” diyerek Gasperi’nin zekasına övgüde bulunmuştu.
Atalanta ve Gasperini birlikteliği birkaç yıl daha devam ederse belki Juventus hegomanyası son bulur, belki Avrupa’da hayal edilmesi imkansız şeyler başarılır ama bilinen bir gerçek var ki Gasperini, Atalanta’nın başında kaldığı sürece bu takımı izlemek her zaman büyük bir keyif verecek.
Futbol
‘Yaptığımız şey roket bilimi değil’: Midtjylland futboldaki veri devrimini nasıl başlattı?
27/10/2020 - 15:55
Futbol
Bıçak sırtında bir şampiyonluk mücadelesi | Serie A Rehberi
20/06/2020 - 10:51