İngiltere, uzatmalar sonucunda Almanya’yı 2-1 mağlup ederek ilk büyük turnuva zaferini kazandı.
İngilizler, 62. dakikada Ella Toune’un golüyle öne geçtikten sonra Almanlar, sadece 11 dakika sonrasında Lina Magull’un golüyle beraberliği yakalarken maç uzatmalara taşındı. Uzatmalarda dakikalar 110’u gösterdiğinde Chloe Kelly, hem kendi kariyeri hem İngiltere kadın futbolu adına unutulmayacak bir ana imza atarak İngiltere’yi Avrupa şampiyonu yapan golü atmış oldu.
Wembley’de 87 bin 192 rekor seyirci sayısı önünde turnuvayı kazanan İngiltere’de teknik direktör Sarina Wiegman, takım ruhunu vurgularken kendi bakış açısına göre İngiliz futbol tarihinde yeni bir bölüm açtıklarını söyledi.
Futbol
Kaptan Azpilicueta yuvada kaldı
05/08/2022 - 09:36
https://i.eurosport.com/2022/07/31/3425665.jpg
Açıklamalarda bulunan Sarina Wiegman şunları söyledi:
“Bu inanılmaz. Bu harika. Kazanmayı gerçekten istiyorsanız her geçen gün daha iyi oluyorsunuz. Bütün yıl boyunca bunu fark ettim. Bu harika.”
“Onlar birlikte olmak istedi. Sadece lafta kalmadılar, bunu yaşadılar ve işte sonucu. Almanya’ya karşı çok sıkı bir karşılaşma oldu ve burada ufak çaplı bir savaş oldu.”
“Kimin umrunda 2-1 kazandık ve biz Avrupa Şampiyonuyuz.”
Wiegman, ayrıca Hollanda’yı 2017 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluğa taşımıştı. Sırrının ne olduğu sorulduğunda Hollandalı şu cevabı verdi:
“Hiçbir sırrım yok, gerçekten açığım. Neler olduğunun farkında olduğumu sanmıyorum. Biraz zamana ihtiyacım var. Güzel fotoğraflar çekileceğim.”
Maçın sonunda maçı kazandıran golü atan Chloe Kelly, çılgınlar gibi sevindi. Bir sürü anlaşılmaz sözler söyledikten sonra “Sweet Caroline” şarkısını söyledi. Ardından mikrofonla beraber kaçtı. En sonunda geri dönen yıldız oyuncu şu açıklamalarda bulundu:
“Bu harika. Herkes bizi desteklemeye geldi. Bu hayallerde olacak bir şey. Genç bir kızken kadın futbolu izliyordum ve şu an bir Lioness olarak şampiyonluk kazandım. Bu inanılmaz.”
https://i.eurosport.com/2022/07/31/3426057.jpg
Kelly, ön çapraz bağ sakatlığı sonrası Nisan ayında futbola geri dönmüştü. Geri dönüşü hakkında şunları söyledi:
“Rehabilitasyon sürecimde rolü olan herkese teşekkür ederim. Her zaman burada olacağıma inandım.”
“Burada olmak ve turnuvayı kazandıran golü atmak… Bu çocuklar özeller,teknik direktörümüz özel biri ve çok özel bir personel grubu… Bu muhteşem.”
İngiltere kaptanı Leah Williamson açıklamalarda bulundu:
“Ağlamamı durduramıyorum. Böyle bir şey için konuştuk, konuştuk, konuştuk ve sonunda başardık. Çocuk sahibi olacağım güne kadar hayatımın en gurur dolu anı.”
Williamson, turnuvayı kazanmalarının daha fazla insanın Kadınlar Süper Lig (WSL) maçlarına gitmeye teşvik edeceğini umduğunu söylerken şunları ekledi:
“Bu turnuvanın mirası toplumdaki değişimdir. Yaptığımız her şey bu. Herkesi bir araya getirdik ve insanları maça gelmesini sağladık. İnsanların WSL maçlarına gelmesini istiyoruz. Bu bir yolculuğun başlangıcı.”
Futbol
"Ancelotti daima kazanıyor"
04/08/2022 - 14:06
Futbol
Sergio Ramos: "En iyi halime dönüyorum"
02/08/2022 - 13:37