Wolves forveti; yalnızca kariyerini değil, hayatını da tehdit eden kafa sakatlığı sonrası dikkate değer bir iyileşme sürecini tamamladı.
Raul Jimenez, doktorların kendisine geçtiğimiz kasım ayında Arsenal'a karşı yaşadığı kafatası kırığından kurtulmasının mucize olduğunu söylediğini açıkladı. Meksikalı forvet, cumartesi günü Premier Lig'in açılış maçında Wolves'ın Leicester City'e karşı aldığı mağlubiyette 90 dakika boyunca sahada kalmasının ne kadar olağanüstü olduğunu vurguladı.
"Yeniden bir futbolcu gibi hissediyorum." dedi Jimenez, David Luiz'le yaşadığı ve yalnızca kariyerini değil aynı zamanda hayatını da tehdit eden kazara oluşan çarpışma sonrası geri dönüşünü anlatırken. "Burada olmamın mucize olduğunu söylediler." diyerek doktorlarla arasındaki ilk konuşmaları anlatan 30 yaşındaki Jimenez, Emirates Stadyumu'nu sedye üzerinde ve solunum desteğiyle birlikte terk ettikten sonra Londra Hastanesi'nde acil ameliyata alınmıştı.
Futbol
PREMIER LİG’DE NELER OLUYOR?
10/12/2020 - 11:09
https://i.eurosport.com/2020/11/29/2946395.jpg
"Kafatasımda kırık vardı, kemiklerim kırıktı ve beynimin içinde biraz kanama vardı. Beynimi içeriye doğru itiyordu ve bu nedenle ameliyat hızlı olmalıydı. Doktorlar gerçekten iyi bir iş çıkardı."
Doktorlar, hayatını kurtardıktan sonra Jimenez'i bir daha kariyerine devam edemeyebileceği konusunda uyarmış. "İlk andan itibaren doktorlar bana risklerden bahsetti. Çünkü doktorlar size doğruyu söyler ve bunu kabul etmelisiniz. Kafatası kırığı tahmin ettiğimizden daha uzun bir sürede iyileşti ama burada olmak bir mucize."
Jimenez, Arsenal maçının 15. dakikasında oluşan çarpışmaya dair hiçbir anıya sahip değil.
https://i.eurosport.com/2020/11/30/2946582.jpg
"Stadyuma gelişimizi hatırlıyorum, eşyalarımı soyunma odasında bıraktım, takım arkadaşlarımla sahayı görmeye gittik ve soyunma odasına geri döndük - sonrası karanlık." dedi "Başka bir şey hatırlamıyorum. Hastanede ilk uyandığım anı hatırlıyorum ve hastaneden bazı şeyleri de ama gerçekten hiçbir şey net değil."
Jimenez eve dönmeden önce 10 gün hastanede geçirmiş. İyileşirken, nasıl olduğunu anlama ihtiyacında olduğu için çarpışmanın video kaydını izlemiş. "Fizyoterapistten sahanın farklı taraflarından videoları göndermesini istedim." diye anlatıyor "Ne olduğunu görmek istedim. Çünkü benim için hiç olmamış gibiydi çünkü hatırlamıyordum."
Bazen bazı başka oyuncuların bacak sakatlıklarını görmekten çekindiğini anlatan Jimenez, kendi kafatasının kırılmasını izlerken garip bir şekilde hiç tepki vermediğini söyledi. "Normal gibiydi. Hiçbir zaman korkuyor gibi olmadım. Bazen kırılan bir bileğin veya kaval kemiğinin videosunu görünce onu hissedebilirsiniz. O an videodaki siz olmasanız bile bunu vücudunuzda hissedebilirsiniz. Benim durumumda aynısı değildi belki çünkü şok ediciydi: çarpışma ve daha sonra yere düşüş."
"Fakat beni korkutmadı. Farklı yönlerden daha fazla video istedim, farklı yönleri ve eğer köşeye doğru iki adım daha atmasaydım kimin marke ettiğini görmek için. Köşeye gidip topa atak ettim ve son dakikada ileriye iki adım attım ve geriye doğru zıplamam gerekiyordu."
https://i.eurosport.com/2020/12/08/2951546.jpg
Jimenez, çarpışmayı hatırlamamasının yeniden oynamaya dair şüphelerini gidermesinde yardımcı olduğunu düşünüyor. "Hiçbir zaman kötü olacağını düşünmedim, belki de o anı hatırlayamadığım içindir. O anın nasıl hissettirdiğini veya çarpışmaya benzer bir şeyi hatırlayamıyorum. Tedavim sonrası belki bir bilek veya bir diz sakatlığı gibi hissettim. Sevdiğim şeyi yapmaya geri döneceğim. Kariyerimi bitirmeyi veya oynamayı bırakmayı asla düşünmedim. Bir şans vardı ama ben her zaman geri döneceğime dair kendime güveniyordum."
Uzun bir yol geride kaldı. Jimenez'in rehabilitasyonu en başta yalnız bir maceraydı, daha sonra mart ayında takım arkadaşlarıyla birlikte ilk antrenmanlarına çıkmıştı. "Dünyanın en iyi oyuncusu gibiydim. Herkesi topla geçiyordum çünkü kimse bana müdahele etme iznine sahip değildi." O kadar hızlı ilerledi ki geride bıraktığımız sezonun sonunda oynayabileceğine dair kendisine inandı. "Tedavinin en zor kısmı geçtiğimiz sezonun son ayıydı. Hazır olduğumu hissediyordum ama cerrahların kararı kafatasımın tamamen iyileşmediği yönündeydi. Bunu hissedemiyorsunuz. Hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz ama değilsiniz."
O sinirin bastırılması gerekiyordu. "Bu zihinsel bir şey ve ben onun için de çok iyi çalıştım." diyor. "Bir şok anıydı ama 10 dakika sonra 'Tamam, gelecek sezona hazır olmak için yaptığım şeyi yapmaya devam edeceğim."
https://i.eurosport.com/2021/05/20/3136516.jpg
Geri dönüşü sonrası her antrenmanda ve Leicester'a karşı Jimenez özellikle kafatasında sakatlık bulunan yeri koruyan yastıklar olan bir koruyucu ile oynadı. "Bana kalsa kullanmazdım. Ancak doktorlar bu durumda diğer bütün oyunculara göre benim için daha tehlikeli olacak durumlara karşı koruma olduğunu söyledi. Koruyucu kask olmadan oynayacak kadar iyi hissediyordum ama doktorlar ve cerrahlarla aynı yönde olmam gerektiğini biliyorum."
Jimenez, sakatlığı sonrası ilk kafa vuruşunu sergilemek konusunda endişeli olduğunu ititraf etse de o mücadeleye kalkıştığında aklının tamamen sakin olduğunu dile getirdi.
"İlk seferde bir fizyoterapistle beraberdim, sezon öncesi ilk antrenmandı ve çok gergindim. Topa dikkatle yöneldim - korkarak değil ama 'Tamam, topa bu yönden ilk kez kafa atacağım bu yüzden dikkatli olmalıyım' diyerek. Ama topa kafa ile vurduğumda bir şey olmadığını fark ettim ve bu yüzden bir sonraki sefer daha önce yaptığım gibi vurdum."
https://i.eurosport.com/2020/12/11/2953202.jpg
Önlem olarak Wolves yine de Jimenez'in antrenmanlarda yaptığı kafa vuruşu sayısına sınır koyuyor. "Birkaç ay daha. Eğer kafa ile topu takım arkadaşıma kazandıracaksam bunu açıkçası yapabiliyorum. Ancak 'Haydi bana pas at ve kafa vurayım' gibi olamam. Benim iyiliğim için sınırlı olması lazım."
"Öncesinde her zaman kafa vuruşu yapardım ve orta geldiğinde kafa vurmaya veya başka bir şey yapmaya çalışırdım. Şimdi 'Tamamdır, bunu yapabiliriz ama aynı zaöanda bazı farklı egzersizler de yapmalıyız, sadece orta ve kafa değil' demek zorundayım."
https://i.eurosport.com/2021/07/17/3175235.jpg
Keyfini çıkardığı Leicester maçında kafa topları için mücade etmekten çekinmiyordu. "Geri dönmek gerçekten çok iyi." dedi Jimenez taraftarların hatta rakip oyuncuların karşılamasına karşı minnettarlığını anlatırken. "Bir köşed vuruşunda Vardy beni tebrik etmeye geldi ve Söyüncü ve Maddision gibi başka Leicester oyuncuları da maçın farklı zamanlarında yanıma geldi. Bu anlamda kendimi gerçekten iyi hissettim. Beni sahada tekrar görmekten dolayı çok mutlu olduklarını, geri döndüğüm ilk maçta benimle oynamaktan gurur duyduklarını söylediler."
Röportaj: Paul Doyle
Çeviri: Kağan Erdoğan
Orijinal Link: https://www.theguardian.com/football/2021/aug/17/raul-jimenez-wolves-interview-injury-miracle
Futbol
PREMIER LİG’DE YAŞANAN SON GELİŞMELER
02/12/2020 - 00:52
Futbol
PREMIER LİG’DE SON DURUM
25/11/2020 - 19:13