Tiger Woods Vakfı tarafından düzenlenen ve PGA Tour’da aralık ayının ilk turnuvası olan Hero World Challenge’da Viktor Hovland son günkü etkili performansıyla şampiyon oldu. Özel davet turnuvası olan ve 20 golfçünün katıldığı turnuvanın ilk gününde dört vuruş avantaj yakalayan Hovland, takip eden iki günde elde ettiği toplam 12 vuruşluk avantajla son güne başladı.
Norveçli golfçü, ilk dokuzda üç birdie yaparak hatasız bir şekilde ikinci dokuza başlarken 14 ve 15. çukurda yaptığı double eagle ile büyük bir avantaj elde etti. 16. çukuru ise birdie ile tamamlayan Hovland, son iki çukurda parın bir vuruş üstüne çıkarak bogey yapmasına rağmen altı vuruşluk avantaj elde ederek toplamda 18 vuruş avantajına ulaştı ve turnuvayı ilk sırada tamamladı.
PGA Tour’da yer almasına ve resmi bir turnuva olmasına rağmen Hero World Challenge’da elde edilen puanlar FedEx Cup sıralamasına yansımıyor. Golfçülerin toplamış olduğu puanlar sadece dünya sıralamasındaki yerlerini etkiliyor. Turnuvayı ilk sırada tamamlayan Viktor Hovland, iki sıra yükselerek dünya sıralamasında yedinci basamağa yerleşti.
Zurich Classic of New Orleans
New Orleans Zürih Klasik | Dördüncü Gün
25/04/2022 - 10:19
https://i.eurosport.com/2021/12/02/3264730.jpg
Bu yıl World Wide Technology Championship at Mayakoba ve BMW International Open’da şampiyonluğa ulaşan Viktor Hovland, Hero World Challenge’la birlikte bu yılki üçüncü, kariyerinin beşinci turnuva zaferini elde etti.
Turnuvanın ilk üç gününde istatistik kağıdını olumlu anlamda doldurmayı başaran ve 18 vuruş avantajıyla son güne başlayan Collin Morikawa, final turundaki kötü performansı nedeniyle turnuvayı kaybetti. İlk üç günde sadece dört çukurda hata yapan Morikawa, son turda dört çukurda parın üstüne çıktı. İlk dokuzda dördüncü ve altıncı çukurlarda parın iki vuruş üstüne çıkarak double bogey yapan Amerikalı golfçü, dokuzuncu çukuru bogey ile noktaladı.
İkinci dokuzda ise çukurların büyük bir bölümünü parla geçen Morikawa, iki çukurda parın bir vuruş altına inmeyi başarırken son çukuru bogey ile tamamladı. Gün sonunda toplam parın dört vuruş üstüne çıkan Morikawa, 14 vuruşluk avantaja gerileyerek turnuvayı Justin Thomas’la beşinci sıraya ortak olarak tamamladı.
https://i.eurosport.com/2021/10/28/3244694.jpg
Hero World Challenge’ın son turunda en çok sıra atlayan isimlerden birisi olan Scottie Schaffler ise ikinci oldu. Amerikalı golfçü önceki güne göre dört sıra yükselirken ilk dokuzdaki tek hatası, şampiyonluğu kaybetmesine yol açtı. Son turun ilk dokuzunda üç birdie yapan Schaffler, ikinci dokuzda altı çukurda parın bir vuruş altına inmeyi başardı. Dört parlık dördüncü çukuru triple bogey ile yedi vuruşta bitiren Amerikalı golfçü, turnuvayı 17 vuruş avantajıyla ikinci sırada tamamladı.
Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal edilen turnuvanın son şampiyonu Henrik Stenson ise kötü bir hafta sonunu geride bıraktı. Turnuvayı vuruş avantajı olmadan tamamlayan ve +1’le bitiren İsveçli golfçü, son günü toplam para eşit vuruş sayısında bitirdi.
PGA Tour’da takvim yılının son turnuvası olan QBE Shoutout gelecek hafta Tiburon Golf Sahası’nda gerçekleştirilecek. 12 Aralık’ta sona erecek bu turnuvanın ardından PGA Tour, üç haftalık bir araya girecek ve sezon, 6 Ocak 2022’deki Sentry Şampiyonlar Turnuvası ile devam edecek.
Hazırlayan: Batuhan Özokan
Zurich Classic of New Orleans
New Orleans Zürih Klasik | Üçüncü gün
25/04/2022 - 05:41
Zurich Classic of New Orleans
New Orleans Zürih Klasik | İkinci Gün
25/04/2022 - 05:35