Conor McGregor, UFC’de başka bir çağ açtı. Yarattığı ilgi alanıyla Ultimate Fighting Championship'i (UFC) kendi şartlarına çekti. Süper maçlara önayak oldu. UFC tarihinde, PPV (pay per view-izle öde) yayınlarından en fazla satan altı karttan beşi McGregor’ın kartıydı. Şirkete milyar dolar civarında gelir sağladı. UFC ile masaya oturup hemen her zaman istediğini aldı. Çıtayı da her zaman daha yukarıya koydu. Bu çıta artık daha yükseğe çıkamayacak bir yerlerde olabilir.
Her maçında sekiz haneli ücretler alan McGregor, yaklaşık 120 milyon dolar kazandığı Floyd Mayweather Jr. ile karşılaşmasında, adını taşıyan Promotion şirketiyle gecenin ortak düzenleyicilerinden biriydi. Khabib Nurmagomedov maçı için kendi içki markasını kafesin zeminine yazdırmayı kabul ettirdi. Dövüş dışında kurduğu şirketleri de bu şekilde bir yere getirdi. Bundan daha fazla ne olabilir? Tabii ki, UFC’ye de dahil olmak. McGregor, UFC’ye ortak olmak istediğini bir süredir dillendiriyor. UFC Başkanı Dana White ise bunun asla olamayacağını söylüyor ve ekliyor “Eğer böyle bir düşüncesi varsa, parasını koyup dahil olmalı. Ancak meblağ oldukça büyük.”
Karişik Dövüş Sporlari
"Benden Korkuyor"
16/01/2021 - 11:38
En hızlı büyüyen spor organizasyonu UFC, 2017’nin sonunda WME-IMG’ye 4.2 milyar dolara satıldı. Şu anki değerinin 7 milyar dolar civarında olduğu hesaplanıyor. McGregor şirkete kattıklarını düşünerek bir pay istiyor ancak sürekli büyüyen bu dev içerisinde bunu yapması White’ın da dediği gibi kolay görünmüyor. Daha dallı budaklı bir organizasyon söz konusu; artık UFC’nin ilk zamanlarında, Fertita kardeşlerin dönemindeki gibi tek sözle ilerlemek güç.UFC artık büyük bir şirket ve yapılan yatırımlar gitgide kökleşiyor. En son yapılan ESPN anlaşmasıen büyük örnek.
UFC ilk dönemlerinde kablolu TV’de yasaklanmıştı ancak şimdi ülkenin en prestijli spor kanalıyla 2023 yılına kadar anlaşma yaptı. Bu prestijli yayıncılığın yarattığı koşullar da olacak. Tabii artık başka söz sahipleri de mevcut. Önceleri UFC tüm ipleri McGregor’ın eline vermişti ancak bu durum değişebilir. Önceki durumda işler çığrından çıksa da yine yola devam edilmişti. McGregor’ın Khabib Nurmagomedov’un bulunduğu otobüse saldırısı sonrası iki dövüşçü yaralanmış ve maça çıkamamıştı. Hukuki süreçler sürse de, UFC McGregor’a karşı bir yaptırımda bulunmamıştı. Sonrasında bu süreç, geçtiğimiz ekim ayında Khabib-Conor maçının ardından yaşanan arbedeye kadar gitmişti. Bu süreçte pasif kalan UFC eleştirilmişti.
UFC, yeni sahipleri ve aktörleriyle izleyici sayısını artırmak için benzer durumları kontrolü altına almak isteyebilir. McGregor’ı kontrol etmek ise güç. Kaldı ki McGregor, geçen ay fotoğrafını çekmek isteyen birinin telefonunu kırması ve alması sonrası gözaltına alındı. New York’taki otobüs saldırısının sosyal sorumluluk cezasını yeni çekmişken bir de Miami vakası ortaya çıktı. Attığı emeklilik tweet’iyle aynı günde New York Times, Belfast’ta aralık ayında bir kadına cinsel saldırıda bulunulduğu ve İrlanda’da bu soruşturmanın sürdüğünühaber yaptı. Davada kanunlar gereği isim verilmezken, soruşturma altındaki kişinin Conor McGregor olduğu iddia ediliyor.
https://i.eurosport.com/2018/10/12/2438939.jpg
Belfast’taki davanın gelişimini ve McGregor ile bağlantısını tam olarak bilmiyoruz. Ağır bir süreç, şu an yorum yapmak güç. Ancak şunu biliyoruz ki, McGregor kafese girdiğinde herkesin dikkati maça çevrilecek. Dövüş dünyasında ve sporlarda maalesef bunun örneklerini gördük. UFC’nin her ne kadar kontrolü elinde istediğini varsaysak da, McGregor’ın getireceği parayı kimsenin kazandıramayacağı biliniyor. Pazarlığın amacı bu: "İki tarafa da yarayacak bu süreçte kimin eli daha güçlü olacak?"
ESPN’in yaptığı milyar dolarlık anlaşmada McGregor ve diğer yıldızlara ihtiyacı var. Dana White emekliliğini kutlarken McGregor’dan önce, George St-Pierre, Anderson Silva, Ronda Rousey gibi yıldızların olduğunu ve yeni yıldızların da geleceğini söyledi. Yani reste rest dedi. Pazarlık sert. Geçmişe baktığımızda McGregor’a ya da White’a inanmak için pek neden yok. Hamleler yapılıyor, öte yandan emeklilik tweet’inin burada kalmayacağını düşünebiliriz. Şu an bıraksa bile, yaptığı yatırımlarla hayatını lüks içinde geçirmesi garanti olan McGregor’ın emeklilik için 30 yaşını seçmesi akla yatkın görünmüyor. Bir hafta öncesine kadar temmuzda dövüşmek istediğini söyleyen; Donald Cerrone ve Max Holloway’in ardından geçen hafta da Anthony Pettis’e meydan okuyan birinin, bir haftada emekliliğe karar vermesi mantığa uymuyor. McGregor’ı biraz anladıysak, ikinci emeklilik de uzun süremeyecek gibi. Zaten McGregor süper emekliliğin yolunu yapmadan sahneden inmeyecektir.
Hazırlayan: Yücel TUĞAN
Karişik Dövüş Sporlari
Otobüse saldıran Conor McGregor gözaltında
06/04/2018 - 09:14
Karişik Dövüş Sporlari
Karma Dövüş Sanatları Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya sevinci
20/04/2015 - 14:37