Snooker
Dünya Şampiyonaları

Crucible'ın 30 yıllık misafiri

Share this with
Copy
Share this article

Brian Wright

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
30/04/2019 at 16:46

Dünya Snooker Şampiyonası'nı 30 yıldır yerinde takip eden Brian Wright ile Crucible'da konuştuk.

Eurosport ekranlarından yayımlanan Snooker Dünya Şampiyonası 93 yıllık bir geleneğe sahip. 1977 yılından beri Sheffield'daki Crucible Tiyatrosu'nun ev sahipliğinde düzenlenen bu köklü organizasyonun yaklaşık 30 yıldır daimi bir misafiri var. Her yıl oyuncuların oturduğu bölümün arkasında Coventry City formasıyla gördüğümüz Brian Wright için Crucible'da Dünya Snooker Şampiyonası'nı takip etmek hem babasından kalan manevi bir miras hem de karşı konulamaz bir tutku. 2012 yılında kız arkadaşına evlilik teklifini bile şampiyona sırasında bu sahnede yapması, şimdiye kadar kendisini tanımayanlar için yeterli bir fikir verecektir...

Giriş bölümünden de anlayacağınız gibi, 2019 Snooker Dünya Şampiyonası sırasında röportaj yapmak istediğimiz Brian Wright'ı nerede bulacağımız belliydi... Şampiyonanın yaşayan sembolü, Crucible'da Eurosport Türkiye adına Umut Töre'nin sorularını yanıtladı.

Dünya Şampiyonaları

Snooker spikerlerinden Crucible panoraması

01/05/2019 AT 12:01

Dünya Şampiyonası'nı kaç yıldır yerinde izlediğini sorarak başlıyoruz sohbete. Bu seneyle birlikte Crucible'da 30. yılını geride bıraktığını belirten Wright'ın snooker mabediyle arasındaki bağ oldukça derin: "Babam vefat edene kadar buraya onunla birlikte gelir ve maçları izlerdik. Eşimle burada tanıştık, ona burada evlilik teklif ettim ve burada evleneceğiz. Crucible'da çok güzel anılarım var."

Son yıllarda birçok yeni turnuvanın eklenmesiyle zenginleşen snooker takvimi içinde Dünya Şampiyonası hâlâ en prestijli turnuva olma özelliğini koruyor. Brian Wright için de durum farklı değil ve kendisi de snooker'ı canlı izlemek için en iyi yerin burası olduğu görüşünde.

30 yıllık geçmişinin de etkisiyle Brian Wright ile oyuncular arasında hatırı sayılır bir muhabbet oluşmuş durumda. Bazen maç sırasında oyuncuların yerlerine dönerken Wright ile konuştukları kameralara yansıyor. Hatta geçtiğimiz yıl John Higgins'i mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan Mark Williams'ın final maçı sırasında Wright'tan şeker alması hoş bir anı olarak akıllarda yer etti. Wright bu olayı esprili bir dille yorumluyor: "Mark Williams'ın şampiyonluğunda benim de payım oldu bu olayla. Ona maçı kazanması için enerji verdim."

Geçmiş hatıralardan bugüne dönüyoruz. Belki de son yılların en çok sürprize sahne olan dünya şampiyonasına tanıklık ediyoruz. Dünya 1 numarası Ronnie O'Sullivan'ın ilk turdan havlu attığı turnuvaya eski şampiyonlar Mark Williams ve Mark Selby de veda etmiş durumda. Önümüzdeki turlara dair tahminlerini almak için Crucible müdavimi Brian Wright'ın tecrübesine başvuruyoruz: "Judd Trump ile Neil Robertson finali izleyeceğiz gibi görünüyor." Wright bununla birlikte şampiyonluk için bir ismi ön plana çıkarma niyetinde değil.

Son sorumuz ise Coventry City sevgisi üzerine... Takımının adını söylediğimiz anda heyecanlanan Brian Wright, uzun yıllardır Coventry City formasıyla Crucible'a gelme nedenini oldukça naif sözlerle ortaya koyuyor: "Doğduğum yerden gurur duyuyorum ve bunu göstermekten çok memnunum."

Snooker

“Umarım derecemi geçemez”

7 SAAT ÖNCE
Snooker

Eurosport ekranlarında snooker heyecanı yaşanacak!

YESTERDAY AT 10:16
Related Topics
SnookerDünya Şampiyonaları
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Snooker

“Umarım derecemi geçemez”

7 SAAT ÖNCE

Latest Videos

Galler Açık

Galler Açık : Kyren Wilson'dan 147

00:04:14

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more