Tokyo Olimpiyatları Elemeleri için Hollanda'da bulunan Türkiye Erkek Sutopu Milli Takımı'nda beş sporcumuzun koronavirüs yakalandığı açıklandı.
İlk maçına bu akşam çıkması gereken milli takım, bu nedenle elemelerden diskalifiye edildi.
Türkiye Sutopu Federasyonu Başkanı Vedat Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erkek Milli Takımı'nın Tokyo Olimpiyatları Elemeleri için Rotterdam'da bulunduğunu hatırlatarak, "5 sporcumuzun koronavirüs testi maalesef pozitif çıktı. Bizi maçlara çıkartmadılar." dedi.
Sutopu
Su Altı Sporlarında Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda Ev Sahibiyiz
11/02/2021 - 11:35
Başkan Akgün, kafilede 13'ü sporcu 17 kişinin bulunduğunu belirterek, "Türkiye'de uçağa binmeden önce de yapılan testler negatif çıkmıştı. Hollanda'ya gittikten sonra önce bir sporcumuzun, daha sonra da diğer arkadaşlarımızın testleri pozitif çıktı. Beş çocuğumuzun testi pozitif çıkınca müsabakalara katılamadık. Diskalifiye ettiler." şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bütün kafilenin karantinada olduğunu söyleyen Başkan Akgün, "Ben yarın Hollanda'ya gidecektim, bu durumda gidemiyorum. Genel sekreterimiz orada. Bütün kafileyi karantinaya aldılar. Otelden dışarıya çıkarmıyorlar. Bütün sporcular ayrı ayrı odalarda kalıyor, yemekleri kapılarına bırakılıyor. Büyükelçiliğe durumu aktardık, Sağlık Bakanlığı ile ambulans uçak için irtibata geçildi. Koronavirüs testi pozitif çıkan çocukları yarın ambulans uçakla Türkiye'ye getirmenin yollarını araştıracaklar. Diğer kafilemiz de yarın veya öbür günkü uçakla artık dönecek." dedi.
https://i.eurosport.com/2019/04/13/2565155.jpg
Vedat Akgün, milli takımımızın Türkiye'de kamp sırasında sürekli teste girdiğini dile getirdiğini hatırlattı.
"Bu çocuklar 15 gündür Ankara ve İstanbul'da kamptalardı. Hem Ankara'da hem de İstanbul'da 3-4 günde bir test yapıldı. İstanbul'da iki çocuğumuzun testi pozitif çıkmıştı. Onları zaten kafileden çıkarıp, yedek sporcuları kadroya dahile ettik. Ondan sonraki süreçte yapılan testler negatif çıkmıştı. Uçuştan en az 72 saat önce test isteniyor, o testlerde de olumsuz bir şey çıkmadı. Uçağa binerken otomatikman bütün yolculara test yapılıyor, yine pozitif sonuç çıkmadı. Hollanda'daki otelde birinci gün 1, ikinci gün 2 sporcumuzun testi pozitif çıktı. Bu sabah bir test daha yaptılar. Oynayabilseydik maçımız bu akşam olacaktı. Sabahki testte iki sporcumuzda daha pozitif sonuç çıkınca devre dışı bıraktılar."
Sutopu
Yenen 94 gol içinde atılan tek golün sevinç gözyaşları
17/07/2019 - 14:44
Sutopu
Su üstünde yürümek... Türkiye'de sutopunun panoraması
05/06/2019 - 13:24