Yüzmenin küresel yönetim organı FINA, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi sonrasında Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası için harekete geçti.
Uluslararası Yüzme Federasyonu, ağustos ayı sonlarında Rusya'nın Kazan kentinde düzenlenmesi planlanan Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası'nı iptal etti.
FINA, sporculara ve üçüncü kişilere danıştıktan sonra bienal etkinliğini iptal etme kararı aldığını söyledi.
Yüzme
Lia Thomas tarihe geçti
19/03/2022 - 11:49
"FINA, bu ciddi kriz devam ederse Rusya'da gelecekte herhangi bir etkinlik düzenlemeyecek."
İsviçre merkezli FINA, Rusya'nın perşembe günü başlayan işgalinden etkilenen su sporları ailesinin üyelerine elinden gelen her türlü pratik desteği sağlayacağını ve çok sayıda spor yönetim organı tarafından hızlı bir şekilde kınandığını da sözlerine ekledi.
https://i.eurosport.com/2021/07/21/3177604.jpg
Cuma günü FINA, önümüzdeki ay St. Petersburg'da yapılacak bir erkekler sutopu Dünya Ligi maçını iptal ederken, Kazan'da nisan ayında yapılması planlanan Artistik Yüzme ve Dalış Dünya Serisi etkinliği de iptal etti.
Avustralya Ulusal Yüzme Federasyonu, FINA'nın kararını memnuniyetle karşıladığını ve aralık ayındaki Dünya Kısa Kulvar Şampiyonaları da dahil olmak üzere Rusya'da planlanan diğer yüzme etkinliklerine takım göndermeyeceğini söyledi.
Federasyondan yapılan açıklamada, "Avustralya, Rus hükümetinin eylemlerini şiddetle kınıyor ve Ukrayna'daki gelişmelerden dehşete düşüyor." dedi.
Yüzme Avustralya Başkanı Eugenie Buckley, federasyonun boykotunun "her şeyden önce güvenlik nedenlerine" dayandığını söyledi.
"FINA'nın, yüzücülerimizin güvenli bir ortamda yarışma fırsatına sahip olmaları için bu etkinlikleri alternatif yerlere taşımayı düşündüğünü de görmek isteriz."
Rusya'nın saldırısı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırı ve kıtanın Soğuk Savaş sonrası düzenini alt üst etmekle tehdit ediyor.
Rusya, Ukrayna'daki eylemlerini "özel operasyon" olarak nitelendiriyor.
Yüzme
Siobhan Haughey rekor kırdı
17/12/2021 - 09:20
Tokyo 2020
Resume Swimming day 9 - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli Anları
01/08/2021 - 06:53