ABD'li olimpik yüzücü Klete Keller, 6 Ocak'ta gerçekleşen Kongre Binası baskını ile ilgili çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. Geçen ay yapılan incelemelerde, Kongre Binası baskınında bulunan isimlerden biri olduğu ortaya çıkan Keller, ek suçlamaların da hedefi haline geldi. Bu suçlar arasında, kolluk kuvvetlerine engel olma, yasal yetkisi olmadan kısıtlanmış alanlara girme, Kongre oturumunu bozmak için düzensiz davranışlarda bulunma yer alıyor. Keller için belirtilen suçlar sebebiyle 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Twitter'da yayınlanan bir videoda, Keller'ın Donald Trump destekçileri ile birlikte Kongre Binası'da olduğu görülmüştü.
ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi CEO'su Sarah Hirshland, suçlamalar yapılmadan önce açıklamalarda bulunmuş ve kuruluşun konu hakkında aksiyon alıp almayacağının belirleneceğini söylemişti. Hirshland, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, isyancıları kınadığını ve bu hareketin komite değerleri ile çalıştığını belirterek, sporcuların ABD'yi saha içinde ve dışında temsil ettiğini ve bu yüzden yüksek bir standarda tabi tutulduklarını, ancak Washington D.C'de yaşananların bu yüksek standardı açıkça karşılanmadığını söylemişti. Ayrıca Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi de bir açıklama yayınlayarak yaşananları kınamıştı.
Yüzme
Lia Thomas tarihe geçti
19/03/2022 - 11:49
Klete Keller, ilk olarak SwimSwam isimli bir websitenin eylemlere katılmasını açıklamasından sonra devam eden süreçte herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.
Efsane yüzücü Michael Phelps ile aynı takımda yer alan Keller, 2004 Atına ve 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 4x200 metre bayrak yarışlarında takımı ile altın madalya kazanmıştı. Sporu bıraktıktan sonra ise Keller, Hoff & Leigh emlak ajansına bağlı olarak müteahhitlik yapan Keller'ın ajanstan yapılan açıklamaya göre görevinden istifa ettiği öğrenildi.
Yüzme
FINA'dan iptal kararı
28/02/2022 - 12:45
Yüzme
Siobhan Haughey rekor kırdı
17/12/2021 - 09:20