İki senelik bir ceza alan Jack, cezayı aldığı günden bu yana adını temize çıkarmak için verdiği mücadelenin zihinsel olarak kendisini fazlasıyla yorduğunu ve spordan uzaklaşmayı düşündüğünü açıkladı.
Jack, Instagram paylaşımında şu sözleri kullandı, “Benden her zaman pozitif şeyler duydunuz, zor durumlarda veya zor mücadelelerde her zaman iyi tarafı görmeye çalıştım. Fakat canıma tak etti. Son 18 ayın her anında kendim için yorulmaksızın savaştım ve artık zihinsel olarak çöktüm.”
Jack, kontroller sonrasında rastlanan Ligandrol’den dolayı Avustralya Anti-Doping Otoritesi tarafından spordan dört seneliğine men edilmişti. CAS’ta görülen davanın ardından Jack’in maddeyi bilmeden vücuduna aldığı kararlaştırılmış ve ceza iki seneye indirilmişti. Fakat iki seneye inen süre de ayrı bir dava konusu oldu. Öyle ki Sports Integrity Australia ve WADA, geçtiğimiz kasım ayında CAS’ta yeni bir dava açtı.
Tokyo 2020
2020 Tokyo Olimpiyatları : Michael Phelps'in Pekin'deki rekor sekiz altın madalyası
14/04/2021 - 10:26
Jack o dönemlerde ceza indiriminin kendisini rahatlattığını ve Tokyo Olimpiyatları sonrasında spora dönmek için hazırlıklar yaptığını dile getirmişti. Fakat son gelişmeler onun gelecek planlarını ve spora dönme hayallerini tekrar suya düşürmüş durumda.
“Cezamı dört seneden iki seneye indirmek omuzlarımdan bir yük almıştı. Sonunda tekrar kariyerime ve her şeyden çok sevdiğim yüzmeye odaklanabilecektim. Sonra bu bomba patladı. Canım yanıyor. Zorlanıyorum. Her şeyden öte ne kadar savaşırsam savaşayım ve bu savaşa ne kadar para dökersem dökeyim bu otoritelere karşı hep kaybedeceğim.”
https://i.eurosport.com/2020/11/16/2937747.jpg
2019’da Güney Kore’deki Dünya Şampiyonası’ndan sonra doping testleri pozitif sonuçlanan Shanya Jack, adını temize çıkarmak adına mücadele verdiği süreçte 130 bin dolardan fazla para harcamış.
“Yüzmeyi ve ülkem için yarışmayı seviyorum ancak artık buna değer mi emin değilim. En üzücü kısım da bu. Masum olduğumu biliyorum ancak tüm bu olanlar artık yüzücü Shayna Jack olmak istememin önüne geçiyor. Değerimi biliyorum ve eminim ki kimse bu süreçte bana davranıldığı gibi kendisine davranılmasını istemez. Bundan daha iyisini hak ediyorum ve bir köşede oturup her şey yolundaymış gibi davranmayacağım çünkü değil. Umarım hepiniz böyle düşünüyorsunuzdur.”
Swimming Australia, yüzmenin ülkedeki yönetim organı, kasım ayında Jack’le empati kurulması gerekliliğine vurgu yapmıştı.
“Anti-dopinge yaklaşım fazlasıyla güçlü ve öyle de olmalı. Dopinge karşı sıfır toleransımız var ve hep de böyle olacak. Fakat bu durum bizim toplumumuzda yaşayan, karışık sistemin bazen yük olduğu, sıklıkla kafa karıştırdığı ve zorladığı genç insanları umursamayacağımız veya onlarla empati yapmayacağımız anlamına gelmez.”
Tokyo 2020
2020 Yaz Olimpiyatları: Michael Phelps'in Londra'daki bütün madalyaları
06/04/2021 - 07:28
Yüzme
Lösemiyi yenen Ikee, 4x100'ü de devirdi
04/04/2021 - 19:20