*Bu yazı The Ringer'da yayımlanmış ve Bengi Yıldırım tarafından çevirilmiştir.

“Bir sonraki Michael Jordan” lafını kaç kere duydunuz? Bu soruya vereceğiniz cevap yaşınız, hafızanız ve basketbol sevginizin yoğunluğuna göre değişebilir. Kevin Madden, Toney Mack, Matt Marquart veya Cliff Rozier’ı hatırlamıyor olma ihtimaliniz yüksek, fakat hepsinin “bir sonraki Jordan” olma potansiyelleri üzerine en az bir kez yazıldı. Ama gerçekten “bir sonraki Jordan” olmanın yalnızca onun gibi oynamaktan çok daha fazlası olduğu, Jordan’ın tavrını, havasını, basketbolun yüzü olma potansiyelini ve hepsinden önemlisi kazanma alışkanlığını taklit etmek olduğu anlaşıldı.

Basketbol
“Orada bir köy var uzakta”
16/09/2020 - 09:34

“The Last Dance”in Pazar günü yayınlanan bölümünde de gördüğümüz gibi, yakın zamanda kaybettiğimiz Kobe Bryant yalnızca Jordan’dan etkilenen bir sürü insandan biri olmakla kalmamıştı, aynı zamanda Jordan gibi bir başarı seviyesine ulaşabilen çok az insandan biriydi. Örnek: 16,000’den fazla gazetede ve dergide yapılan bir araştırmada 2009 yılının “bir sonraki Kobe” lafının “bir sonraki Jordan” lafından daha fazla kullanıldığı ilk yıl olduğu ortaya çıkmış. Ve 2008 de “bir sonraki LeBron” lafının “bir sonraki Jordan” lafından daha fazla kullanıldığı ilk yılmış.

Tüm “bir sonraki Jordan” referanslarını bir araya getirebileceğim bir çalışma için yaptığım araştırmada, 1983 yılından itibaren “bir sonraki Jordan” olarak adlandırılmış olan 120’den fazla oyuncu buldum. İşte bulduğum en dikkat çekici isimler, kariyerleri ve şimdi nerede oldukları:

İlk Büyük Şanslı/sız İsim

Grant Hill

Bahsedildiği ilk yer: 1991 yılının Aralık ayında bir 13. Cuma gününde, Virginia Daily Press köşe yazarı David Teel, Hill’in Duke’un en iyi oyuncusu olabileceğini yazdı. Teel ayrıca St. Joan’un koçu Lou Carnesecca’nın Hill’in “bir sonraki Michael Jordan veya Julius Erving” olabileceğini söylediğini yazdı. Her böylece seri başlamış oldu.

Kariyeri: Hill’in Duke’ta olağanüstü bir kolej kariyeri vardı (iki şampiyonluk kazandı, rekorlar kırdı ve forması emekli edildi) ve birçok kişi tarafından kısa süre önce beysbol oynamak için basketbolu bırakmış olan Jordan’ın veliahtlığına yakışır biri olarak görülen ilk oyuncuydu. Hill 1994 Draftı’nda, 10 yıl önce Jordan’ın olduğu gibi, üç numaradaydı ve gazete kupürlerinde gördüğüm kadarıyla Jordan’la onun kadar karşılaştırılan başka biri olmamıştı (en azından Kobe Bryant’a kadar). Hill daha seçilmeden bu yük omuzlarına bindirilmişti ve çok kez bu kıyaslamaya karşı çıkmıştı, ama beklentiler bir kere üstüne yapışmıştı artık. Sanki sürekli imkansız olan bir seviyeyi yakalamaya çalışıyor ama sakatlıklar yüzünden yolundan sapıyor gibiydi. 2002 yılına gelindiğinde, bir sonraki Jordan olması gereken ama artık ağrısız bir güne bile razı olan “aksak yıldız” olarak anılıyordu.

Şimdi nerede? CBS’te televizyon yorumcusu ve Atlanta Hawks’ın bir kısmının sahibi.

Alıntı: “O kadar çok Michael Jordan oldu ki, sanırım sayısını unuttum. Bence şimdi ben bir kenara atıldım ve sıra Kobe’ye geçti. Ona bunun nasıl olduğunu söyleyebilirim; bir kişi için ağır bir iş. Eğer Michael’ın yaptıklarını yapabilmek istiyorsak, onun imajına karşı güçlerimizi birleştirmemiz gerekir.” -Grant Hill, Ocak 1999

Yerine Layık Veliaht

LeBron James

Bahsedildiği ilk yer: LeBron’a bir sonraki Jordan ünvanının verildiği, ulusal çaptaki ilk yer onu “Seçilmiş Kişi” olarak adlandıran 2002 yılından bir Sports Illustrated kapağı. Ama LeBron 2001 yılının Şubat ayında, daha 16 yaşındayken bile Jordan’la ilişkilendiriliyordu.

Kariyeri: Başka NBA yıldızları (mesela Kobe) Jordan’ın oyun tarzını direkt olarak kopyaladılar ama yalnızca LeBron tüm zamanların en iyisi olarak görülen Jordan’la aynı seviyeye gelebildi. LeBron’un üç şampiyonluk yüzüğünü ve üç takım değişikliğini alın, internet çağını ve sosyal medyayı ekleyin; zaten durdurulamaz olan bir lokomotife roket eklemek gibi bir durum oluşuyor. LeBron kesinlikle kendisini genç Jordan’la karşılaştıranların beklentilerini karşıladı ve hatta eşsiz kariyeriyle bu beklentilerin bazılarını aştı. LeBron, Jordan’ın aldığı kadar yüzük alamayacak ama bir bütün olarak lige ve kültüre etkisine bakarsak, yalnızca LeBron ve Jordan en üst tabakada olmayı hak ediyorlar.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg)/origin-imgresizer.eurosport.com/2012/06/20/854319.jpg

Şimdi nerede? Onu Instagram’da antrenman yaparken veya gelecek yaz "Space Jam: A New Legacy" filminde veya umuyoruz ki yakında evinizin yakınındaki bir basketbol salonunda bulabilirsiniz.

Alıntı: “Ben bir sonraki Michael Jordan olmak istemiyorum, ben LeBron James olmak istiyorum.” LeBron James, 2005

Karbon Kopya

Kobe Bryant

Bahsedildiği ilk yer: Şimdilerde televizyonda karşımıza çıkan görüntülere benzeyen bir sahne -anlamsız gibi gözüken bir lise basketbol maçında herkesin konuştuğu bir potansiyeli izlemek için bekleyen yüzlerce taraftar-, The New York Times’dan Ira Berkow “ortalığı karıştıran liseli basketbol yeteneği” hakkında yazmak için Lower Merion High’a gidiyor. Bu yetenek tabii ki Kobe Bryant, koçu da Berkow’a onun bir sonraki Michael Jordan olabileceğini söylüyor.

Kariyeri: Kobe’nin bir sonraki Jordan olacağı efsanesi o lafla başlıyor. İnsanların, liseden profesyonelliğe geçiş trendinin bir parçası olan Kobe’nin NBA’de nasıl yol alacağına dair şüpheleri vardı ama Jordan gibi oynayıp kazanmaya başladığı anda, karşılaştırmalar çığ gibi arttı. Kobe, oyunuyla ve kazandıklarıyla Jordan’ın koyduğu çıtayı geçmeye kararlı gibi görünüyordu ve bunu neredeyse yaptı. Evet, Kobe özellikle kariyerinin sonlarına doğru şut odaklı ve yetersiz bir oyuncu gibi görülüyordu ama 2000’lerin başında neredeyse NBA’in yüzü olmuştu ve özgeçmişi inkar edilemeyecek kadar iyiydi.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1372x454:1374x452)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/01/27/2762976.jpg

Alıntı: “NBC her hafta sonu Lakers’ın maçlarını yayınladığı için onların şampiyon olacak takım olduğunu düşünüyor. Ve hepiniz Kobe’ye onda Jordan havası gördüğünüzü söylediğiniz için onun bir sonraki Michael Jordan olacağını düşünüyorsunuz. Yanlış ve yanlış.” -Charles Barkley, Mart 1999

C: Oyun tarzımla hava atmayı sevmiyorum çünkü geliştirmem gereken çok şey var ve çalışmaya devam etmeliyim. Oyun tarzıyla ilgili konuşmayı sevenler var, bu sorun değil. Ben kendim, olabildiğimin en iyisi olmaya çalışıyorum ve diğerlerine çok da dikkate almıyorum.

S: Oyunda senden açıkça daha iyi olan iki numaraların olduğunu düşünüyor musun?

C: Hayır.

Chapel Hill’in Laneti

“Kuzey Carolina’da buna Michael Jordan sendromu derlerdi. Oraya getirilen her basketbolcu bir sonraki Michael Jordan olmalıydı.” -Texas’ta yeni oyuncu getirme hakkında Mack Brown, 2004.

Jerry Stackhouse

Bahsedildiği ilk yer: Eğer Florida State taraftarıysanız, büyük ihtimalle Stackhouse için ilk ne zaman “bir sonraki Jordan” dendiğini hatırlayan birkaç insandan birisinizdir. Bunun sebebi de bu olayın Stackhouse’un FSU’da oynamaya karar vermesi beklenen 1992 Tallahassee Democtrat’ta olmuş olmasıdır. Kusura bakmayın Seminoles.

Kariyeri: Stackhouse tabii ki Kuzey Carolina’daki Chapel Hill’e gitti, orada iki sezon geçirdi ve UNC’yi Final Four’a götürdü. Nihayetinde o da ondan önce Hill ve Jordan’ın yaptığı gibi 1995 draftında üçüncü sıradan seçildi. Bir yıldız olma konusunda Jordan ismine yaklaşamamış olsa da (ki Stackhouse zaten bu çıtanın ne kadar yüksek olduğunun farkındaydı), Stackhouse’un kariyeri hiç de hafife alınacak gibi değildi. Ligde 18 yıl geçirdi, iki kez All-Star oldu ve 2000-2001 sezonunda maç başı 30 sayı civarı ortalamayla oynadı.

Şimdi nerede? Stackhouse; Toronto ve Memphis’te asistan koçluk yaparak teknik kadroya dahil oldu ve oyundan ayrılmadı. Geçen yıl Vanderbilt’te ilk büyük koçluk işini aldı. NBA’de baş antrenör olmasına çok kalmadı gibi görünüyor.

Alıntı: “Stackhouse eğer Jordan’ın yarısı kadar bile iyiyse, Sixers olduğunun iki katı iyi olur.” - South Florida Sun Sentinel’dan Robes Patton, Haziran 1995’te Sixers draftta Stackhouse’u aldıktan sonra.

S: Kuzey Carolina’dan Jerry Stackhouse’un bir sonraki Michael Jordan olduğunu söylüyorlar. Stackhouse Jordan’ın o dönemde olduğu kadar iyi mi?

C: Solak atıcılar karşısında hayır.

Vince Carter

Bahsedildiği ilk yer: Tar Heel taraftarlarının Stackhouse’tan bir sonraki Jordan’a geçmesi uzun sürmedi. 1994 yılından kolejli oyuncular hakkında bir makalede, UNC, FSU ve Florida’nın almak için mücadele ettiği Carter için “Bir sonraki Michael Jordan mı?” diye yazılmış. Carter’ın Chapel Hill’e gitmesi bu konuşmaları körükledi kısaca.

Kariyeri: Vince Carter McDonald’s All American seçilmeyi başarmış ve 1998 draftında beşinci sıradan seçilmeden önce iki kez Final Four oynamış bir oyuncuydu. Carter’ın NBA’deki en harika anının 2000 yılındaki smaç yarışması performansı olduğunu söylemek belki iltifat kılığındaki bir eleştiri gibi görünebilir ama gerçekten de kariyerinde en çok bilinen olay oydu. Carter, etkileyici bir tecrübeli oyuncu konumunu benimsemeden önce, Toronto’dan ayrılıp “bir sonraki Jordan” yakıştırmasını en az 2004 yılına kadar üzerinde tutarak NBA’de birkaç takım gezdi. 43 yaşındaki Carter ligin en yaşlı oyuncusu, 1980’lerden beri oynuyor ve hala oyunu domine ediyor. Ve bu sadece onun gündüz işi.

Alıntı: “Sadece bir ben var, sadece bir Stackhouse var, sadece bir Vince Carter var. Oyun tarzlarında bazı benzerlikler görebilirsiniz ama bir sonraki Michael Jordan olma konusuna gelirsek, ondan sadece bir tane var.” -Michael Jordan, 2002, Vince Carter’ın bir sonraki Jordan olmak istediğini söylemesi hakkında soru sorulduğunda.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(909x374:911x372)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/01/05/2747061.png

2005 yılına gelindiğinde, Carter yeni başlayan genç oyuncuları beklentilere kendilerini kaptırmamaları veya bir sonraki Jordan olmaya çalışmamaları konusunda uyarıyordu.

Rashad McCants ve Antawn Jamison

Bahsedildiği ilk yer: Bu ikili için Stackhouse veya Carter’a yapıldığı kadar “bir sonraki Jordan” yakıştırması yapılmadı ama Jordan sonrası yıllar sırasında guardlık yeteneğinin kırıntısını gösteren neredeyse herkes için bu laf söyleniyordu. McCants kendisi için bu fırtınayı, daha çocukken bir kitapta bir sonraki Michael Jordan olmak istediğini yazdığı hikayeleriyle başlattı. Babası da bu hikayenin sürdürülmesine yardım etti. Jamison’ın karşılaştırmalarıysa ESPN ve Dickie V.’den geldi.

Kariyeri: 16 sezonda 20000’den fazla sayı atan, iki All-Star maçına çıkan ve 2003-2004 sezonunda Sixth Man of the Year [Yılın Altıncı Adamı] ödülünü kazanan Jamison’ın profesyonel kariyeri McCants’inkine göre daha başarılıydı. NBA’de beş sezon geçirdikten sonra Kuzey Amerika’dan ayrılan McCants’in daha çalkantılı bir kariyeri oldu. Filipinler, Fransa, Çin, Brezilya, Lübnan’da ve son olarak da 2015 yılında Venezuela’da oynadı.

Şimdi neredeler? McCants bu yıla kadar Big 3’de oynuyordu (2017 yılında birinci sıradan seçildi!). Jamison’sa NBA’de kaldı ve şu anda Wizards’ın personel yöneticisi.

Yetenekli Şutörler

Penny Hardaway

Bahsedildiği ilk yer: Penny, Memphis’teyken, aslında ilk olarak Magic Johnson’a benzetilmişti. Ama 1993 yılında üçüncü sıradan (yine o üçüncü sıra!) seçildiği anda, Orlando’nun Shaquille O’Neal’ın yanındaki eksik parçası olarak görülmeye başladı, bu da en sonunda “bir sonraki Jordan”a dönüştü.

Kariyeri: Penny’le Shaq anında uyum sağladılar ve Magic’e üç kez üst üste 50 galibiyetli sezon yaşatıp 1995 yılında da Finallere çıkardılar. Fakat Shaq, 1996 yılında Lakers’a gittiğinde işler hızla değişti ve Magic, Penny’nin dönemi boyunca bir daha hiç 50 galibiyete yaklaşamadı. 1998 yılına gelindiğindeyse, yazarlar yüksek Jordan beklentilerini karşılayamadığı için Penny’yle alay ediyorlardı ama kendisinin yine de etkileyici bir özgeçmişi var: Dört All-Star maçına çıktı, üç kez All-NBA takımına seçildi ve ligde 14 sezon geçirdi.

Şimdi nerede? Penny yakın zamanda, mezun olduğu okul olan Memphis’te baş antrenörlük görevine geldi ve NCAA’de, en hafif tabirle, kutuplaştırma yaratan bir kişi oldu.

Alıntı: “İş sayı atmak olduğunda Penny benim ancak yapmayı hayal edebileceğim şeyleri yapabiliyor. Bence onu benimle karşılaştırmamalısınız. O benden daha skorer. Onun oyunu Michael’ınkine daha çok benziyor… Yani onun bir sonraki Magic değil de bir sonraki Michael Jordan olacağını düşünüyorum.”-Magic Johnson, 1996

Ray Allen

Bahsedildiği ilk yer: Allen, UConn’da üçüncü sınıf öğrencisiyken kolej basketbolundaki en iyi oyunculardan biri gibi görünüyordu ve insanların dikkatini çekiyordu. 1995 yılında Detroit Free Press’te yayımlanmış bir makalede “kendisinden bir sonraki Micheal Jordan olarak bahsedildiği” yazıyordu ve ismini vermeyen bir Detroit Pistons oyuncusu onu beş dakika izlemiş ve onun ülkedeki en iyi oyuncu olduğunu söylemişti. Fena değil.

Kariyeri: Allen hiçbir zaman bir sonraki Jordan olmadı ama bu yakıştırma ona diğer oyunculara olduğu gibi yapışmadığı için ön plana çıkabildi.Üçlük atma yeteneği sayesinde iki şampiyon takımda kendine yer buldu ve bu takımlarda biri basketbol tarihinin en önemli şutu olmak üzere sayısız kritik şut soktu. Steph Curry ortaya çıkıp üçlükler hakkındaki fikirlerimizi değiştirmeden önce Allen belki de gelmiş geçmiş en iyi şutör olarak görülüyordu. Allen ligdeki yolunu çoğunlukla kendisi çizmiş olsa da, Michael Jordan’ı örnek aldığı bir yer var: Filmler. 1998 yılında Denzel Washington’la beraber Spike Lee’nin “He Got Game” filminde rol aldı ve Roger Ebert’tan övgü alan bir performans sergiledi.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg)/origin-imgresizer.eurosport.com/2013/04/26/997498.jpg

Şimdi nerede? Allen 2018 yılında bir biyografi yazdı ve ismi Hall of Fame’e yazıldı. Birkaç Uncle Drew reklamında oynamanın dışında sahne ışıklarından uzak durdu… 2008 Celtics takımıyla kavgası hariç.

Alıntı: “Connecticut’lı Ray Allen bir sonraki Michael Jordan. Sayı atabiliyor, koşabiliyor ve savunma yapabiliyor. Bucks’ı uydudan izlediğim kadarıyla, bunlar bizim eksiğimiz olan alanlar.” -Chris Ford, Milwaukee Bucks’ın baş antrenörü, 1996.

Dwyane Wade

Bahsedildiği ilk yer: Penny gibi, Wade de NBA’a gelene kadar “bir sonraki Jordan” olarak anılmamıştı. İlk olarak 2005 yılının Mart ayında, bir başka “bir sonraki Jordan”la, yani gelecekteki takım arkadaşı ve en iyi dostu LeBron James’le karşı karşıya gelmeden hemen önce kendisine bu yakıştırma yapıldı.

Bir sonraki Michael Jordan kim – LeBron James mi Dwayne Wade mi?

Kariyeri: Jordan ve Kobe dışında, özgeçmişi Jordan modelinin bazı parçalarını karşılayan tek guard Wade oldu. Wade-Jordan karşılaştırmaları 2005 ve 2006 yıllarında, Wade 2006 Finallerini kazandığında ve Finallerin MVP’si olduğunda zirve yaptı. Bu onu Heat efsanesi haline getirdi. Çok geçmeden, LeBron ve Chris Bosh’la kurduğu süper takım ona iki şampiyonluk daha kazandırdı. LeBron’la birlikte çalışmaya başladıktan sonra Jordan benzetmeleri hızlıca bitti ama bu ortaklık daha fazla zafer, bir Hall of Fame kariyeri ve onun seviyesindeki oyuncular için kaide haline gelmesi muhtemel bir emeklilik turu getirdi.

Şimdi nerede? Wade bu listenin en yakın zamanda emekli olan oyuncusu, kendisi TNT’de yayıncılık kariyerine başladı. Televizyonda gerçekten iyi ve büyük ihtimalle kendisi istediği sürece uzun yıllar bu işi yapabilecek.

Alıntı: “İstemiyorum. Onun numarasını bile almak istemedim. Onun numarasını kimse almamalı. O gelmiş geçmiş en iyi oyuncuydu. Ben kendim olmak istiyorum.” -Jordan benzetmeleri hakkında konuşan Wade, 2005.

Ligin Potansiyel Yüzleri

Shaquille O’Neal

Bahsedildiği ilk yer: Shaq parkede hiçbir zaman bir sonraki Jordan olmayacaktı ama çoğu insan ligde onun Jordan gibi olağanüstü bir figür olabileceğini düşünüyordu. Shaq’ın adı Jordan’ın olası veliahtı olarak ilk kez 1993 yılında, draft edildikten bir sene sonra geçiyor (ve yazarın Shaq’ın düzgün İngilizce konuşamadığı için ligin yüzü olma konusunda zorluk yaşayacağını yazdığı bir bölüm de var -insanlar hakkında böyle şeyler yazmayın!).

Kariyeri: Pazarlama açısından bakarsak Shaq’ın Jordan kadar büyümediğini söyleyebiliriz, ama buna gerçekten yaklaştı. Shaq Los Angeles’ta Kobe Bryant’la oynayarak üç şampiyonluk, bir de Dwayne Wade’le Miami’de bir şampiyonluk alınca (15 kez All-Star forması giymesi, iki kez sayı kralı olması, 14 kez All-NBA takımına girmesi, bir Yılın Çaylağı ödülü ve üç kez Final MVP’si seçilmesini saymıyorum bile), Hall of Fame kariyerini çok yönlü bir kültürel ticarethaneye çevirdi. Shaq aklınıza ne gelirse yaptı: müzik, oyunculuk, reklamlar, işletmeler, polislik, karma dövüş sanatları, güreş ve TNT’de “Inside the NBA” programı sunuculuğu. Forbes’a göre Shaq’ın mal varlığı 400 milyon dolar.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1276x718:1278x716)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/03/07/2790404.jpg

Şimdi nerede? Shaq’ı sık sık televizyonunuzda görebilirsiniz, ya “Inside the NBA” programında ya da son çıkan temizlik/bakım/sağlık ürününün reklamında.

Alıntı: Shaq LSU’dayken, Larry Bird onun için şunu demişti: “Dünyanın en iyi ikinci oyuncusu, Michael Jordan’dan sonra.”

Yao Ming

Bahsedildiği ilk yer: Shaq gibi, Yao Ming de Jordan’a basketbol anlamında benzetilmemişti. Yao 2002 yılında NBA’e geldiğinde the Manhattan Mercury’de “bir sonraki Michael Jordan” gibi ifadeler yazılmıştı ve “reklam yüzü” Ming’e yapışmaya başlamıştı -aynı zamanda Çin’den getirdiği televizyon reytingi de tartışılıyordu.

Kariyeri: Yao NBA’de yalnızca dokuz sezon oynadı ve her ne kadar en iyi dönemlerini kariyerinin başlarında yaşamış olsa da, sekiz kez All-Star’a (sesli seyirci oylamasıyla), beş kez de All-NBA’e seçildi. Yao, 2,28 metrelik boyuyla tarihin en uzun basketbolcularından biriydi fakat kariyerinin sonlarına doğru boyu vücudunun alt kısmında birçok sakatlığa sebep olduğu için onun ilerlemesine engel oldu. 2011 yılında emekli oldu ama Çin’deki popülaritesi NBA’in daha uluslararası bir spor ve iş haline gelmesine yardımcı oldu.

Şimdi nerede? Yao basketbol kariyerinin ardından başarılı bir iş adamı oldu. Shanghai Sharks’ın sahibiydi, şimdi de CBA’in başkanı. Ayrıca Napa’da kendine ait bir şaraphanesi var (ürettiği şarabın “mükemmel” olduğu söylenmişti).

Kevin Garnett

Bahsedildiği ilk yer: 1995 yılının Temmuz ayında, Timberwolves onu draft ettikten ve modern çağın ilk liseden profesyonelliğe geçen oyuncusu olduktan yalnızca iki hafta sonra, Asbury Park Press’teki bir makalede Garnett’ın “uzun forvet olabilecek kadar güçlü, kısa forvet olacak kadar da yetenekli olmadığı” yazıldı. Yazı Garnett’ın yaşı ve bir de onun bir sonraki Jordan olabileceğini söyleyen scouting raporları hakkında şüpheler barındırıyordu. 1996 yılına gelindiğinde Flip Saunders bunun olabileceğini kendisi söylüyordu. 1997 yılındaysa Wolves takım olarak buna odaklanmış durumdaydı.

Kariyeri: Garnett, ligde geçirdiği 20 yılda Jordan’ın başarılarına yaklaşamadı. Ama zaten yaklaşmasına gerek yoktu. 2003 yılına gelindiğinde, Garnett hem Scottie Pippen’ı hem de Charles Barkley’i kendine hayran bırakmış ve Jordan karşılaştırmalarını Kobe Bryant’a bırakmıştı. Garnett Minnesota’dan ayrılıp Boston’a gidene kadar yeteneğini galibiyetlerle taçlandıramamıştı. 2008 yılında Celtics’le şampiyon oldu. Liseden profesyonelliğe geçiş dalgasının öncüsü olan Garnett, 15 kez All- Star takımına, dokuz kez de All-NBA takımına seçilmesinin yanında, hem MVP hem de DPOY ödüllerini aldı. Belki de oyun tarzı ve sivri dile sahip güçlü bir adam olması sebebiyle Jordan karşılaştırmalarından genelde uzak durdu, ama kendi ismiyle bir marka yaratmayı başardı.

Şimdi nerede? Garnett Clippers ve Bucks’a danışmanlık yaptı, TNT’nin basketbol yayınlarında yer aldı ve yakın zamanda Uncut Gems filminde Adam Sandler’ın yanında rol aldı.

Alıntı: 2004 yılında Grizzlies’in koçluğunu yapan Hubie Brown, Garnett’ı mükemmel bir şekilde anlatıyor: “Bu adam çoğu akşam potansiyelini kullanıyor. Koçların ve rakip oyuncuların saygısını kazandı çünkü ufak tefek sakatlıklarla maça çıkmamazlık yapmıyor. Onu dört pozisyonun hangisinde oynatırsanız oynatın, o ligin en iyi beşine seçilebilirdi, tamam mı? İşte Garnett o kadar yetenekli ve özel, çünkü ne Duncan ne Shaq bunu yapabilir.”

Allen Iverson

Bahsedildiği ilk yer: Sixers taraftarları takımları 1996 yılında onu draft etmeden önce bile Iverson’ın bir sonraki Jordan olduğunu söylüyorlardı ama bu Iverson’ın oyunundan çok ligi götürecek yeni bir yüz bulmakla ilgiliydi.

Kariyeri: 1998 yılında Reebok Iverson’la anlaştığında, şirket sözcüsü onu bir sonraki Jordan’a dönüştürmeye çalışmayacaklarını çünkü bunun Iverson’ın “tarzı” olmadığını söyledi. Haklıydı. Ligin kıyafet kuralı koymak gibi basiretsiz kararlarını ortaya çıkaran Iverson başlı başına kült bir figüre, insanları kutuplaştıran bir karaktere dönüşmüştü. Ve bu tarz yalnızca benzersiz olmakla kalmamış, aynı zamanda etkili de olmuştu ve acayip bir kariyeri beslemişti. Iverson dört kez sayı kralı olmuş, Yılın Çaylağı seçilmiş, 2000-2001 sezonunun MVP’si olmuş ve Hall of Fame’e girmişti.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1260x357:1262x355)/origin-imgresizer.eurosport.com/2015/04/11/1454172.jpg

Şimdi nerede? Onu sık sık bir Sixers maçında saha içi koltukta otururken görebilirsiniz. Kendisi NBA’den ayrıldıktan sonra, takımı formasını emekli etti.

Meşhur Fiyaskolar

Harold Miner

Bahsedildiği ilk yer: Muhtemelen ismini duymadığınız -James Blackmon, Wayman Tisdale ve Mike Porter gibi- insanlar geleceğin efsanesiyle karşılaştırılıyorken, Jordan daha bir şampiyonluk bile kazanmamıştı. Ve USC’den Harold Miner bu listeye 1990 yılında ona “Baby Jordan” dendiğinde katıldı.

Kariyeri: Bu tatlı lakabın faydadan çok zararı dokundu. Miner 1992 Draftı’nda 12 numaraydı ve iki smaç yarışması kazanmıştı fakat ligde yalnızca dört yıl kalabildi, tekrarlayan diz sakatlıkları bunda büyük rol oynadı. Daha yalnızca bir sezon geçirmişken bile Miner kötü şakaların kurbanı oluyordu ve ismi insanları her yeni oyuncuya “bir sonraki Jordan” lakabı takılmasına karşı uyarmak isteyen spor yazarları için bir klişe haline gelmişti. Miner’ın USC’deki koçu George Raveling bu lakabın Miner’ın başına gelen en kötü şey olduğunu söyledi.

Şimdi nerede? Miner gözlerden uzak yaşadı, ama 2011’de USC forması emekli edildi.

Alıntı: “Bundan bıkmaya başladım. Ben bir sonraki Michael Jordan olamam. Ben sadece bir sonraki Harold Miner olmak istiyorum. Yalnızca bir Michael Jordan var.” -Harold Miner, 1990.

Felipe López

Bahsedildiği ilk yer: Bu listedeki çoğu kişinin aksine, Jordan heyecan makinesi López’i daha lise yıllarında yakaladı. 1993 yılında, Lincoln, Journal Star’dan bir yazar Lopez’e -o zaman Bronx’ta bir lisede daha yeni ünlenen bir üçüncü sınıf öğrencisiydi- bir sonraki Jordan dendiğini yazdı. Bundan birkaç ay önce Susan Orlean tarafından The New Yorker’da López’in bir biyografisi yazılmıştı. Yazıda Jordan lafı geçmiyordu ama en son baktığımda David Remnick, Zion Williamson’ı lisedeyken bu kadar derinlemesine araştırmamıştı.

Kariyeri: Birinci sınıfta kolej sezonu başladıktan kısa bir süre sonra López Sports Illustrated kapağına çıkmıştı. Ama St.John’dan sonra López için işler kötüye gitmeye başladı. 1998 draftında 24. sıradan seçildikten sonra, López daha kariyerinin başlarında iki kez takas edildi. Hiçbir takımda kalıcı olamadı, 2002 yılında NBA’den ayrıldı ve İspanya’da bir takımla anlaştı. Miner gibi, López de bir fiyasko örneği olmuştu.

Şimdi nerede? López araya biraz mesafe koyarak oyunun içinde kaldı. 2014 yılında Sports Illustrated’la Güney Bronx’ta risk altındaki çocuklar için bir dernek kurmak ve dünya çapında atölyeler kurmak için ABD basketbolla çalışmaktan bahsettiği bir röportaj yaptı.

Alıntı: “Bu adam ülkenin en iyi liginde maç başı 16 sayı attı ama insanlar hala şikayet ediyor. Bu adil değil… Felipe abartılmış bir oyuncu değil. 17 yaşındayken bir sonraki Michael Jordan olduğunun söylenmesi zor bir şey.” -Bevan Thomas, Boston College’dan kısa forvet, 1996.

WNBA Yıldızları

Tynesha Lewis

Bahsedildiği ilk yer: Benzerlikler kendi kendilerine ortaya çıktılar: Bill Barnhart’ın 1999 yılından bir yazıda anlattığı gibi, Jordan gibi Lewis de Kuzey Carolina’nın doğusundan. İkisi de yapılı, atletik ve oyunun her alanına hakim olan şutörler. İkisi de kolej takımlarını (Lewis NC State’teydi) Final Four’a götürdüler.

Kariyeri: Lewis 2001 yılında Houston Comets tarafından draft (21. sıradaydı) edildi ve 2007 yılında emekli olana kadar Charlotte Sting ve Minnesota Lynx’te oynadı.

Şimdi nerede? Lewis emekli olduktan sonra programlar ve motivasyon konuşmacılarıyla çocukları motive etmeyi ve hazırlamayı amaçlayan, Itsdoable Inc. adında bir dernek kurdu.

Seimone Augustus

Bahsedildiği ilk yer: Lewis için bir sonraki Jordan denmesinin ardından bir ay geçmeden, bir Sports Illustrated kapağı o zaman sekizinci sınıf öğrencisi olan Augustus’un bir sonraki Jordan olup olmadığını soruyordu.

Kariyeri: Augustus lise boyunca beklentileri gerçekten karşıladı: Son sınıftayken maç başı 28 sayı, 13 ribaund, altı asist ve beş top çalma ortalamasıyla oynadı, Gatorade Player of the Year seçildi ve dört kez Louisiana All-State takımına girdi. LSU’ya girdiğinde de durmadı. Orada iki kez All-American takımına girdi ve 2005 ve 2006 yıllarında Naismith Player of the Year ödülü, Wooden ödülü ve Wade kupasını kazandı. 2006 WNBA drafında birinci sıradaydı ve dört WNBA şampiyonluğu, bir Yılın Çaylağı ödülü ve Rusya ve Türkiye’de oynadığı zamanlardan da iki EuroCup şampiyonluğunu hanesine yazdırdı.

Seimone Augustus

Görsel kaynağı: Resmi Siteden Alınmıştır

Şimdi nerede? Augustus hala WNBA’de, dört şampiyonluk aldığı 14 yıllık Minnesota Lynx macerasını yakın zamanda sonlandırıp Los Angeles Sparks’la anlaştı.

Alıntı: “Çok uzun zaman önceydi. dokuz yaşındaydım. Bir serbest atış yarışması vardı, onu kazandım ve ulusal yarışmaya gittim.” -Augustus, 2006, ilk kez haber olduğu zamandan bahsederken.

Chamique Holdsclaw

Bahsedildiği ilk yer: Holdsclaw’a “bir sonraki Jordan” yakıştırması Augustus gibi lisedeyken değil, Pat Summitt’in koçluğu önderliğinde Tennessee Volunteers’ı arka arkaya üç ulusal şampiyonluğa götürdükten sonra, kolejdeyken yapılmıştı.

Kariyeri: Holdsclaw 1999 WNBA Draftı'nda ilk seçimdi. 1999 yılında Yılın Çaylağı ödülünü almasının yanı sıra, altı kez All-Star takımına seçildi ve Slam dergisinin kapağına çıkan ilk kadın basketbol oyuncusu oldu. WNBA’de hiç şampiyon olamasa da, Sydney Olimpiyatları’nda ve 1998 FIBA Dünya Şampiyonası’nda iki altın madalya kazandı.

Şimdi nerede? Holdsclaw emekli olduktan sonra depresyon öyküsünü anlattığı bir otobiyografi yazdı, kariyeri ve ruhsal bozukluklarıyla ilgili deneyimleri hakkında bir film çekildi.

Y Kuşağından

Kevin Durant

Bahsedildiği ilk yer: 28 Haziran 2007 tarihinde, yani 2007 Draft gününde, Durant için birçok yerde “bir sonraki Jordan” dendi. Bir makalede bir sonraki Kevin Garnett olduğu ve Jordan’lık potansiyeli taşıdığı yazılmıştı. Başka bir makaledeyse “bir sonraki Michael Jordan’ı kaçırma riski alınamayacağı” için Durant’in kesinlikle birinci sıradan seçilmesi gerektiği söylenmişti.

Kariyeri: Durant’in hikâyesi hala devam ediyor, ama zaten Hall of Fame’e girdi bile. Arka arkaya iki NBA Finali’nde LeBron’u zorlamasının üstüne dünyanın en iyi basketbolcusu sıfatını almaya çok yaklaşmıştı, ama LeBron devamlılığıyla zirvede kalmayı başardı. Yine de Durant’in mükemmel özgeçmişine (iki şampiyonluk, iki Final MVP’liği, dört sayı krallığı, 10 kez All-Star’a seçilmek ve altı kez All-NBA’in birinci takımına girmek) ve hem çabasız hem de durdurulamaz olan şut stiline laf etmek mümkün değil. Aşil tendonu koptuğundan sonraki Brooklyn Nets ve Kyrie Irving dönemi belki de kariyerinin en etkileyici kısmı oldu.

Şimdi nerede? Brooklyn dışında mı? Büyük ihtimalle Twitter’da.

Alıntı: Bu Wisconsin State Journal yazarı doğru bir noktaya parmağını yarım basmış gibi.

Portland: Oden. Bu tercih ancak Durant bir sonraki Michael Jordan olursa yanlış olur.

Seattle: Durant. Durant bir sonraki MJ olmayacak ama bu zaten çok kolay bir tercih.

Kawhi Leonard

Bahsedildiği ilk yer: 2015 yılında Los Angeles Times’da yayınlanan bir makalede, kısa zaman önce bir playoff maçında 32 sayı atarak Clippers’ı sahaya gömen Leonard’dan bahsedilirken Jordan benzetmesi yapılıyor. Bill Dwyr, “Bu kadar uzun zamandır bir sonraki Michael Jordan’ı arıyor olmamız ama San Antonio’ya hiç bakmamış olmamız çok garip.” diyor.

Kariyeri: Bu listedeki çoğu oyuncunun aksine, Kawhi’den kariyerinin ortalarına kadar bir sonraki Jordan olarak bahsedilmedi. Kawhi yıldız olmayacaktı. Lisede, kolejde ve kariyerinin başlarındayken uzmanlar onun üst düzey bir oyuncu olacağını öngörüyorlardı. Sonra 2014 Finalleri geldi. Kawhi finallerin MVP’si oldu, bizim de gözlerimiz açıldı ve Kawhi’yle Jordan arasındaki benzerlikleri, özellikle de ikisinin de orta mesafe üstadı olduğunu görmeye başladık.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1253x549:1255x547)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/05/11/2817509.jpg

Kawhi efsanesi ve Jordan benzetmeleri 2017 playofflarında Grizzlies’e 43 sayı attığı maçtan sonra büyüdü. Ondan sonra Leonard oyun tarzına daha fazla odaklandı ve geçen sezon oyununun kontrolünü tamamen ele almış gibi görünüyordu, Raptors’a final kazandırdı. Şimdi de Clippers aynısını onlar için yapacağını umuyor.

Muhtemelen Unutmuş Olduklarınız

Biraz bile yetenek gösteren genç basketbolcuları tanımlamak için “bir sonraki Jordan” yakıştırmasının ne kadar hızlı kullanılmaya başlandığı çok açık. Bu sıfat bazıları için, mesela Roy Marble (sadece iki sezon ligde oynadı) ve Ron Henderson (NBA’de hiç oynamadı), diğerlerine göre daha fazla kullanıldı. Dikembe Mutombo için bir kez söylendi. Latrell Sprewell, Glenn Robinson, Ron Mercer ve lise öğrencisi Ronnie Fields için de birkaç kez kullanıldı. Bir noktada, Scottie Pippen bir sonraki Jordan olmaya çalışmadığını söyleme ihtiyacı hissetti. Ron Harper lige girerken kendisine “bir sonraki Jordan” dendi ve nihayetinde Chicago’da Jordan’ın takım arkadaşı oldu. Jordan da tabii ki onunla dalga geçmiş. Antoine Walker, Celtics’in oyun tarzının onun bir sonraki Jordan olmasına yardımcı olmayacağını düşündüğünü söyledi. 1998-1999 lokavtı sırasında Detroit’ten bir yazar, basketbol olmamasının en iyi yanının her gün yeni bir “bir sonraki Jordan” haberi çıkmaması olduğunu yazdı şakayla karışık bir şekilde.

NBA ‘90’ların sonu, 2000’lerin başlarında karanlık çağa girerken, bir sonraki büyük yıldızı bulma ihtiyacı ortaya çıktı. Bu dönemde en az bir kez kendisinden “bir sonraki Jordan” olarak bahsedilen diğer büyük yıldızların listesi burada: Steve Francis, Corey Maggette, Elton Brand, Gerald Wallace, Michael Redd, Darius Miles, Tracy McGrady, Richard Hamilton ve Ricky Davis (üç farklı zamanda ama üç sefer de Cavs baş antrenörü John Lucas tarafından).

2003 gibi, o zaman daha lisede olan Sebastian Telfair için de “bir sonraki Jordan” denmişti ama sonra konuşmalar biraz değişti. ESPN Dergisi O.J. Mayo için “bir sonraki LeBron” deyince, David Stern bu tarz haberciliğe karşı olduğunu ortaya koydu. “Eskiden bir sonraki Jordan’dı, şimdi de bir sonraki LeBron James. Şimdi spor dergileri 14 yaşındaki çocuklara, dokuzuncu sınıf öğrencilerine odaklanıyor. İlkokullar, hazır olun. Sporun en parlak zamanında olmadığımız kesin.”

Basketbol Dışı Adaylar

Jordan benzetmeleri kısa zamanda basketbolun sınırlarını da aştı. Farklı sporlar, gelecek vaat eden yeteneklerinden kendi alanlarının Michael Jordan’ları olarak bahsedildiğini gördüler. Kimisi için -mesela Venus ile Serena Williams ve Tiger Woods- bu benzetme daha mantıklıydı.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/01/27/2763293.jpg

Bir dönemde Mark McGwire için söylendiği gibi, Ken Griffey Jr. için de beyzbolun Jordan’ı denmişti, Kerry Wood da payına düşen Jordan benzetmesini aldı çünkü kendisi Chicago Cubs’ın potansiyel efsanevi atıcısıydı. Randy Moss, Michael Vick ve Ki-Jana Carter Amerikan futbolunun “bir sonraki Jordan”larıydı, futboldaysa bu yakıştırma hem Alexi Lalas hem de Mia Hamm için yapıldı. NHL’de Vincent Lecavalier’dan kariyerinin büyük çoğunluğu boyunca böyle bahsedildi. Aynı şey başka sporlarda da oldu: NASCAR’da Jeff Gordon, jimnastikte Vitaly Scherbo, kaykayda Sheckler ailesi. Peki ya en komik “bir sonraki Jordan”? Golften John Daly.

Yazının orijinal hâli için: https://www.theringer.com/nba/2020/5/4/21246021/next-michael-jordan-last-dance-kobe-bryant-lebron-james

Basketbol
Satranç
14/09/2020 - 06:43
Basketbol
Geleceğin yıldızları #37: Tudor Somacescu
13/09/2020 - 12:50