Tudor Somacescu, 2019 FIBA U16 Şampiyonası’nda henüz 14 yaşındayken kendisinden iki-üç yaş büyük oyunculara karşı forma giydi. Turnuvayı çift haneli skor ortalamasıyla noktalayan Romanyalı yıldız oyuncu, geçtiğimiz ay altyapısında oynadığı Cluj Napoca’nın A takımına yükseldi. Yeni sezonda Napoca formasıyla hem Romanya Birinci Ligi’nde hem de Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde forma giyme ihtimali bulunan Somacescu, kendi yaş grubunun en değerli oyuncusu olarak kabul ediliyor.
Öncelikle şunu merak ediyorum. Bugüne dek onlarca genç basketbolcuyla röportaj yaptım fakat sizin durumunuz biraz daha farklı. 15 yaşındasınız ve şu anda geldiğiniz nokta bir hayli yüksek. Nasıl hissediyorsunuz?
Açıkçası antrenman yoğunluğumuzdan ötürü bu onurun sevincini tamamıyla yaşayamadım. Evet, 15 yaşında biri olarak çok daha tecrübeli ve her anlamda üst seviyelerde olan oyuncularla onlar gibi oyunculara karşı forma giymek mükemmel olacak. Fakat şunu söylemek istiyorum, gelişmem gereken onlarca konu var ve yolun başındayım. Sadece sergilediğim performansın, eforun karşılığında iyi bir ilk adım attım.
Basketbol
Euroleague: Haftanın bilançosu #10
07/12/2020 - 15:58
Koronavirüs döneminin ilk aylarında neler yapıyordunuz?
Her ülke gibi Romanya’da da vakalar maalesef yüksekti. İlk haftalar tamamen evdeydim, ailemle zaman geçiriyordum. Bir süre sonra fitness salonuna gitmeye başladım ve vücudumu geliştirmek için olabilecek en iyi programı hazırlayıp uygulamaya başladım. Takımla birlikte antrenmanlara başlayana dek bunu uyguladım. Fiziksel gelişimime önem veriyorum çünkü benim yaşımdaki oyuncuların en büyük eksikliği kas kütlesi konusunda oluyor. Bu konuda ne kadar hızlı gelişebilirsem o kadar iyi olacak.
Basketbola ne zaman ve nasıl başladınız?
Çok ilginç, uzun bir hikâyem yok. Sekiz sene önce yani yedi yaşımdayken basketbola başladım. O dönemlerde futbol, tenis gibi Romanya’da yapılabilecek tüm sporları yapıyordum. Bir gün basketbol oynarken kendimi ne kadar iyi hissettiğimi fark ettim. Ve sadece oynamaya başladım. Her gün isteyerek, zorlama olmadan sahaya çıktım ve şut attım, dripling yaptım. Napoca’daki altyapı eğitimi sayesinde kademe atladım. Sanırım benim “şeyim” basketbol.
Ailenizden bahseder misiniz?
Öncelikle şunu söylemeliyim, ailemde benim dışımda sporla uğraşan biri yok. Amcamlar, dayımlar dâhil ilk sprocu benim. Annem bankada çalışıyor babam ise ekonomi sektöründe görev alıyor. Bir tane erkek kardeşim var. Ailemin tamamı bana büyük destek veriyor. Özellikle de annemle aramızdaki özel bağdan çok güç alıyorum.
Kendinizi hücumda nasıl tanımlarsınız? Sizce iyi ve kötü özellikleriniz neler?
Günümüzdeki birçok oyun kurucu-şutör gibi ben de saf skorerim. Hem topun dağıtıldığı adam olarak hem de bire bir oyunda kendi skorunu yaratabilen oyuncu olarak iyi işler yapıyorum. Şut menzilim geniş, kendi şutumu yaratabiliyorum. Perdeleri iyi kullanarak kendime alan açmakta ve o alanı penetre ve şutla değerlendirmekte iyiyim. Bunlar iyi olduğum yerler. Geliştirmem gereken konular ise, burada spesifik bir şey söyleyemem. Demek istediğim, kendi yaş grubumda neredeyse her şeyi iyi yapıyordum. Şimdi yapmam gereken şeyler bunları istikrarlı kılmak ve fiziksel olarak hızla gelişmek.
Boy, kulaç açıklığı ve kilo bilgilerinizi paylaşır mısınız?
Tabii ki. 1,90 boyundayım ve kulaç açıklığım 1,94 metre. Ve 78 kiloyum.
En sevdiğiniz hücum ve savunma setleri neler?
Pick-and-roll setlerini çok seviyorum. Oradaki akışkanlık, teknik incelemeler, adımlama, zamanlama… Bir denklem gibi. Savunmada ise bire bir hayranıyım. Çünkü hücumumu da bunun üzerine kuruyorum. Yani kendi hücum felsefemi rakibin yapabilme ihtimalini düşünüp ona göre müdahale ediyorum.
https://i.eurosport.com/2020/09/13/2885896.jpg
Bireysel antrenmanlarınızda en çok hangi alana yoğunlaşıyorsunuz?
Şut, durmalar, hareketlenmeler, pas, dripling… Birçok konu üzerine çalışıyorum, bunların hepsini planlıyorum ve ona göre uyguluyorum. Bütün alanlarda iyi olmak istiyorum çünkü eğer oyunun hızını kontrol etmek istiyorsanız fundamental anlamda usta olmaya çalışmanız lazım bence bu, iyi bir guard olmak isteyen her oyuncu için altın kural.
Takımınızda sizin dışınızda Modibo Diaby, Stefan Grasu gibi gençler de oynuyor. Napoca’nın genel basketbol kültürüne dair neler söylemek istersiniz?
Bu bölgenin en iyi kulübüyüz. Bu bir gerçek. Diğer taraftan oyuncu yetiştirme konusunda da iyiyiz. Hem kendi ülkemizdeki hem de diğer ülkelerdeki oyuncuları üst seviyelere hazırlayabiliyoruz. Ve bunu yaparken her oyuncudan gönüllü olarak %100 katkı alıyoruz. Herkes isteyerek çalışıyor ve bence bu en önemli şey. İstek.
NCAA’den herhangi bir teklif aldınız mı?
Evet bazı yerlerle görüşmelerim oldu. Ayrıca Almanya ve İspanya’dan da teklifler aldım. Fakat bu yıl Romanya’da kalacağım ve sonraki yıl bu tarz şeyleri düşüneceğim. En büyük hayalim NBA’de oynamak ve bu hayalimi en iyi şekilde gerçekleştirebileceğim yeri doğru zamanda iyi bir felsefeyle belirlemem gerekiyor.
NBA’den en sevdiğiniz oyuncu ve takım hangileri?
Oyuncu olarak sonsuza dek Steph Curry diyeceğim. Takım konusunda ise şu anda Miami Heat diyorum. Onlardaki ahengi, uyumu izlemek mükemmel bir keyif veriyor. Sahaya çıkan her oyuncu %100’lerinden daha fazlasını vermek için mükemmel bir sistem içerisinde oynuyor. Tavanını aşan birçok oyuncu var. Bu nedenle onları izlemek daha keyifli benim için.
Hobileriniz neler?
Genel anlamda basketboldan kopmamaya gayret gösteriyorum. Çünkü henüz 15 yaşındayım ve dikkatim çok çabuk dağılabilir. Bu nedenle dinlenmeye gerçekten ihtiyaç duyana dek basketbol oynuyorum. Tabii bazen ailemle, arkadaşlarımla zaman geçirmek de iyi oluyor.
En sevdiğiniz dizi nedir?
The Fresh Prince of Bel-Air.
En sevdiğiniz film nedir?
Uncle Drew.
En sevdiğiniz yemek nedir?
Makarna.
İdolleriniz kimler?
Michael Jordan, Kobe Bryant… Basketbolda onlar gibi birçok kişiden ilham alıyorum. Basketbol dışında ise Cristiano Ronaldo.
Avrupa ile NBA’den en sevdiğiniz beşer oyuncu kimler?
NBA
Allen Iverson
Michael Jordan
Kobe Bryant
John Stockton
Magic Johnson
Avrupa
Luka Doncic
Rudy Fernandez
Shane Larkin
Mike James
Juan Carlos Navarro
Basketbol
Topsuz oyun sanatı
07/12/2020 - 08:54
Basketbol
Euroleague: Haftanın bilançosu #9
29/11/2020 - 11:15