Nasılsınız?

Gayet iyiyim, sorduğunuz için teşekkür ederim.

Basketbol
Toronto Raptors’ın muazzamlığı ve şampiyonluk adaylarının sıradanlığı
03/08/2020 - 13:00

Koronavirüs salgın sürecinin ilk dönemlerinde neler yapıyordunuz?

Mart ayından Mayıs’ın belirli bir dönemine kadar sürekli olarak evdeydim çünkü bildiğiniz gibi, sağlığımızı korumamız için bu kurallara uymamız gerekiyordu, tedbirleri benimsememiz gerekiyordu. Sonrasında Haziran ile Temmuz aylarında Belgrad’da Kızılyıldız’dan takım arkadaşlarımla antrenmanlar yaptım ve Temmuz’da bizi evlerimize gönderdiler. Bu süreçte Tamis’a kiralandım. Tamis de Sırbistan Birinci Basketbol Ligi’nde oynayan bir takım. Orad ilk kez profesyonel düzeyde, en yüksek seviyelerde şans bulacağım için heyecanlıyım. Bu basketbol olaylarımın yanı sıra Zoom sınıflarından eğitim aldım ve liseden mezun oldum! Şu anda Belgrad’da bir üniversitede antrenörlük üzerine eğitim alıyorum.

Basketbolla nasıl tanıştınız?

Üç yaşımdayken tenis oynamaya başladım ve sekiz yıl boyunca bu sporda kaldım fakat, eh, sonrasında teniste berbat olduğumu fark ettim. Bunun üzerine amcam, oğlunun yani benim kuzenimin bir basketbol maçını izlemeye götürdü. Bu maç sonrasında bana, “Eğer bu sporu sevdiysen Pazartesi günü antrenmana gelebilirsin, koç seni istiyor” dedi. İlk başlarda bunun sadece bir seferlik bir şey olacağını düşünüyordum ama senin de gördüğün gibi işler mükemmel bir şekilde gelişti! O günden itibaren istediğim tek şey basketbol oynamak.

Ailenizden bahseder misiniz?

Annem de babam da sporculardı. Annem hentbol oynadı. Babam ise basketbol oynadı. Annem şu anda İngilizce öğretmeni olarak çalışıyor ve babam “Mol” adındaki bir şirkette müdür olarak çalışıyor.

Boy uzunluğunuz, kulaç açıklığınız ve kilonuz nedir peki?

201 santimetre uzunluğundayım ve iki santimetre ek kulaç açıklığım var. 94 kilogram ağırlığındayım.

Ülkeniz Sırbistan’ın en iyi basketbol ülkelerinden biri olduğunu biliyoruz. Peki bir genç oyuncu olarak sizce nasıl bir basketbol felsefesine sahipsiniz?

Ülkeme dair en sevdiğim şey hepimiz, hem de hepimiz basketbolu biliyoruz. Aralarında sadece üç-dört dakika yürüme mesafesi olan yüzlerce basketbol sahamız var. Oynadığımız her turnuvayı, her maçı takım olarak kazanmak istiyoruz. Bu bizim kanımızda, DNA’mızda olan bir şey. Eğer bu mental yapıya sahipseniz işiniz daima kolaylaşır.

Hayatınız nasıl gidiyor?

Şu anda Belgrad’da tek başımayım. Annem, babam ve kız kardeşim Novi Sad’deler. Günde iki kez antrenman yapıyorum. Arkadaşlarımla ve kız arkadaşımla zaman bulduğumda vakit geçiriyorum. Yani ne diyebilirim ki? Sağlıklıyım ve bu mükemmel.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1256x363:1258x361)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/09/24/2892909.jpg

NCAA’den teklifler aldınız mı?

İlk dönemlerde oradan birkaç ciddi teklif aldım ama Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek istemedim. Yani tabii ki de NBA’de oynamak istiyorum ama 18 yaşındayım ve şu anda Belgrad’da kalmak benim için en iyisi.

Sizce oyun paketinizdeki en iyi ve en kötü şeyler neler?

Bence en büyük avantajım pas yeteneklerim. Pas atmayı, takımı bir sistemde oynatmayı, herkesi işin içine dâhil etmeyi seviyorum. Ayrıca bir guard olarak iyi bir fiziksel donanıma sahip olduğumu düşünüyorum ve bunu oyun zekâmla birleştirebiliyorum. Atletizm olarak mükemmel şeylere sahip değilim ve bu konu başta olmak üzere iyi olduğum şeyler dâhil emekli olana dek her anlamda gelişmeye devam edeceğim.

Bireysel antrenmanlarınızda en çok ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Şut ve top hâkimiyeti. Eğer iyi bir oyun kurucu olmak istiyorsanız bu iki şeyi önceliğinize yazmanız gerekir.

2002 doğumlu diğer Sırp oyunculara dair neler söylersiniz?

Bence bu sınıfta onlarca iyi oyuncuya sahibiz. En yakın arkadaşlarımdan olan Luka Tarlac, birçok iyi özelliğiyle jenerasyonumuzun en iyisi. Ayrıca 210 santimetrelik pivot Musikic de çok iyi bir oyuncu potansiyeline sahip. Kısacası, kaliteli ve çok yönlü bir havuzumuz var.

En sevdiğiniz hücum ve savunma setleri neler?

Pick-and-roll’ün her türlüsünü oynamayı seviyorum. Bu setteki her varyasyonda yer almayı seviyorum. Savunmada ise adam adama düzende kalmak en sevdiğim şey.

Hobileriniz neler?

Çok klişe gibi gelecek ama NBA 2K oynamak ve dizi, film izlemek. Hayatımdan zevk almaya çalışıyorum.

En sevdiğiniz yemek nedir?

Sırp usulüyle yapılan ve hayatım boyunca yiyebileceğim kızarmış tavuk.

En sevdiğiniz dizi nedir?

Friends!

En sevdiğiniz film nedir?

Görünmeyen Misafir.

NBA’e dair düşünceleriniz neler?

Şu sıralarda play-off heyecanını yaşamaktan keyif alıyorum. Eh, maalesef takımım Chicago Bulls, orada değil ama şu anda öğrenmek ve zevk almak önceliklerim arasında, bu nedenle NBA’i takip ediyorum. Kişisel olarak oradaki oyun tarzını sevdiğimi söyleyemem. Her şey çok fazla bire bir üzerinden oynanıyor. James Harden’ın izolasyonlarını izlemek benim için çok fazla bir şey ifade etmiyor mesela. Ama eğer bu işe yarıyorsa, tamam, hayatınızın sonuna kadar kullanabilirsiniz fakat ben, Avrupa’daki oyunu NBA’e tercih ederim.

ABD ile Avrupa’da ziyaret etmek istediğiniz şehirler nereleri?

Chicago, Miami ve Paris.

Üç yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Umarım ki NBA veya Euroleague’de maça çıkarım…

Eğer basketbol oyuncusu olmasaydınız hangi meslekte yer almak isterdiniz?

Basketbol antrenörü! Basketbolu çok çok seviyorum ve şu anda antrenörlük üzerine eğitim alıyorum. Bu alanda daima yer almak ve her şeyi öğrenmek istiyorum yani.

Avrupa ile NBA’den birer ilk beş kurmanızı istesem.

NBA

LeBron James

Michael Jordan

Kobe Bryant

Kareem Abdul-Jabbar

Wilt Chamberlain

Avrupa

Milos Teodosic

Luka Doncic

Giannis Antetokounmpo

Dirk Nowitzki

Pau Gasol

Basketbol
NBA Batı Konferansı: Merak edilenler
27/07/2020 - 13:19
Basketbol
NBA All-Star 2020’nin ilk beşleri hakkında bilinmesi gerekenler
25/01/2020 - 11:13