Basketbol

Makro planlar, mikro yıldızlar #7: Chicago Bulls, Tomas Satoransky

Share this with
Copy
Share this article

Tomas Satoransky

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
08/10/2019 at 11:00

Geçtiğimiz sezonu Washington Wizards’ta tamamlayan Tomas Satoransky, yaz arasında Chicago Bulls’la anlaştı. Satoransky, genç çekirdek etrafında yeniden yapılanan Bulls için eşsiz bir parça olabilir.

Washington Wizards, geçtiğimiz sezon Tomas Satoransky ve Bradley Beal sahadayken 100 pozisyon ortalamasında 1,2 daha fazla sayı üretti. Takımın yıldızı Beal, bir başka yıldız isim John Wall’la aynı anda sahadayken bu rakam eksi 4,6’ya kadar düşmüştü. Elbette işin geneline bakıldığında Satoransky’nin Wall’dan iyi bir oyun kurucu olduğunu söylemek yanlış olur. Fakat yıldız bir kanat oyuncunuz ve bencil olmayan, nokta şutör, pas dağıtımı konusunda önemli bir şutör guardınız varsa Çek yıldız aradığınız isim. Satoransky, işte tam da bu nedenle Bulls için ideal bir oyun kurucu.

Bulls, 2019 NBA Draftı’nda yedinci sıradan seçim hakkına sahipti ve bu fırsatı genç oyun kurucu Coby White’ı seçerek kullandı. White şut konusunda biraz sorunları olan ancak topla birlikte hareketlenmesi elit düzeyde bir isim. Takımın ana yıldızı Zach LaVine şutunu yaratmakta sıkıntılı fakat asansör olarak tabir edilen perdelerden geçerek şut noktasına gidilen setlerde ve penetre konusunda etkili. Bir diğer genç yıldız Lauri Markkanen, hem şut hem de delicilik anlamında ideal bir uzun forvet. Takımın ana pivotları Thad Young ve Wendell Carter Jr, geleneksel tarzda pick&roll oynayabilen oyuncular. Takım koçu Jim Boylen’ın ise tamamıyla pasa dayalı, temposu düşük ve boyalı alan odaklı bir hücum stili belirlediğini söyleyebiliriz.

Basketbol

NBA Batı Konferansı: Merak edilenler

27/07/2020 AT 13:19

Bulls hücum sistemi hakkında bütün bu unsurları göz önüne aldığımız zaman takımın; akıllı, pas konusunda cömert, pozisyon bilgisi yüksek, boyalı alanı delip ardında boşluk yaratabilen, çizgi gerisinde gerektiğinde sorumluluk alabilen, takım disiplininden kopmayan ve bazen 25 bazen de 40 dakika sahada kalabilen bir oyun kurucuya ihtiyacı olduğu söylenebilir.

Şut türüDeneme ortalamasıİsabet ortalaması
Nokta şutör1,70,9
3-5 dripling sonrası1,40,7
Topla 0-2 saniye oynadıktan sonra3,51,8
Topla altı saniyeden fazla oynadıktan sonra10,6
Smaç1,10,7
Yakın savunmaya karşı (yarım adımlık mesafe)2,51,3
İkinci şans oyunları2,11,4

Satoransky’nin geçtiğimiz sezon kullandığı bazı şut türlerine ait olan yukarıdaki veriler oldukça etkileyici. İlk dört satıra bakıldığında Çek oyuncunun, hem şut setlerinde hem de bire bir şut yaratma konusunda etkili olduğun görüyoruz. Ancak onu genel basketbol felsefesi içerisinde asıl özel kılan şeyler son üç satırda yer alan veriler.

Modern oyun kurucunun hücumda yapması gerekenleri belli seviyelerde yapabilen Satoransky, aynı zamanda harika bir atlet. Oynadığı her maçta smaç deneyip neredeyse her birinde sayı üretmesi, elit savunmacılara karşı kısmen zayıf kalan (95 kilogram, 200 santimetre, 207 santimetre kanat açıklığı) fiziğine rağmen geri adım atmaması ve boyalı alana düşen toplardan sayı üretebilmesi; 27 yaşındaki oyuncunun atletizm seviyesini özetliyor.

Tabii o, işin pas kısmında da ayrı bir yeteneğe sahip. Satoransky, geçtiğimiz sezon Beal’ın ürettiği sayıların %26,1’inin asistini yaptı. Ayrıca geniş saha görüşü sayesinde boyalı alandan toplam üretilen sayıların %26,7’sinin asistine de imza atmayı başardı. Sahada olduğu süre boyunca takımının sayı ortalamasına 4,9; asist ortalamasına 3,1 ve ribaund ortalamasına 1,8 gibi önemli artı değerler kattı.

Basketbol zekâsı ve atletizmi sayesinde ilk iki pozisyonu iyi savunabilen Satoransky, sahip olduğu hücum gücü, pas yeteneği ve bitmek bilmeyen motoru sayesinde ligdeki 30 takımın da isteyebileceği türden bir oyun kurucu. Ancak özellikle de Chicago Bulls gibi genç çekirdek etrafında yeniden yapılanmaya çalışan bir takım için çok daha önemli bir mikro yıldız.

Basketbol

NBA’de eğlence yeniden başlıyor | Disney rehberi ve Doğu Konferansı analizi

22/07/2020 AT 07:39
Basketbol

Efsane ve kahraman: Jerry Sloan

23/05/2020 AT 08:12
Related Topics
BasketbolChicago BullsTomas Satoransky
Share this with
Copy
Share this article