NBA; dün gece yaptığı açıklamayla sosyal adalet, eşitlik, saygı ve katılmacılık gibi değerleri öne çıkaran oyuncuları yeni bir ödülle onurlandıracağını açıkladı.
Ödüle, NBA tarihinin parkede en büyük etki yaratan isimlerinden olan ve bununla birlikte sosyal adalet konuları hakkında önemli mesai harcayan Kareem Abdul-Jabbar'ın ismi verildi. Kareem Abdul Jabbar Sosyal Adalet Şampiyonu ödülüne layık görülen takım ve organizasyon 100 bin doların da sahibi olacak.
Finale kalmayı başaran diğer dört takım ve organizasyon da katkılarından dolayı 25'er bin dolarla ödüllendirilecek.
Basketbol
İdeal kimya
29/10/2020 - 07:45
Altı kez NBA Şampiyonluğu yaşamış olan Abdul-Jabbar, "Kendisini adamış ve özverili bu insanların bütün marjinalleştirilmiş insanlara sosyal adaleti yayabilmek adına verdiği mücadelenin tanınacağı bu ödülle anılacağım için onurlu ve minnettarım." ifadesini kullandı.
Bana göre, bu ülke ve eşitliğe değer veren insanlar için doğru yönde atılmış başka büyük bir adım."
https://i.eurosport.com/2017/09/28/2176075.jpg
NBA'den yapılan açıklamaya göre ödülün sahibi olacak isim değişim için katıkıda bulunmasına ve geride kalan sezonda adaletsizliklere karşı bir adım atmasına göre değerlendirilecek.
NBA'de bulunan 30 takım da kadrolarından bu ödül için bir aday belirleyecek. Finalistler ve kazananlar; NBA efsaneleri, lig yönetimi ve sosyal adalet çağrısı konusunda bilinen insanlardan oluşan bir jüri tarafından belirlenecek.
Milawaukee Bucks ve Los Angeles Lakers forması giydiği 20 yıllık NBA kariyerine 1989'da son veren Kareem Abdul-Jabbar sıklıkla ırksal adaletsizlik ve eşitsizlik konuları hakkında görüşlerini paylaşıyordu.
Hall of Fame oyuncusu, 2016'da ABD'de verilen en büyük sivil ödül olan Başkanlık Özgürlük Madalyası ile onurlandırıldı.
Basketbol
Kimlik
24/10/2020 - 11:43
Basketbol
Daha hızlı, daha iyi
22/10/2020 - 12:51